Vietnamština: Tết Nguyên Đán - Nový lunární rok

3. února 2016 v 15:20 | Hogreta |  Vietnamština
Nový rok (podle lunárního kalendáře) nám už klepe na dveře, takže jsem se rozhodla podělit se na blogu o další lekci vietnamštiny. Tentokrát to tedy bude o oslavě Nového lunárního roku, který letos připadá na 8.2.2016. Možná, že se vám to bude hodit - věřím, že pokud Vietnamci ve vietnamské restauraci vietnamsky popřejete šťastný nový rok, minimálně bude mít velkou radost (a možná že dostanete i slevu :-P ).

bánh chưng - rýžové koláčeČtení


Pokud se tímto článkem chcete zabývat trošku více, udělat si k němu třeba i nějaké to cvičení, pak vás odkážu zde: http://www.tiengvietonline.com.vn/index.php/component/elearning/?section=lesson&task=detail&id=47&Itemid=158, popřípadě zde: http://www.mediafire.com/view/jcnkcd64uvr1o69/Que_Viet_B-_Q1-bai13.pdf

SlovíčkaMyslím, že minimálně tu poslední frázi je docela fajn umět (a dá se použít i k popřání "obyčejného" nového roku). Pokud nejste ve vietnamštině zběhlí a nevíte, jak vyslovovat a číst, bude stačit, když se podíváte na toto video:


Poznámka: toto video je v jižním dialektu, protože je především pro Američany. Nám Čechům se chodí spíš umět severní dialekt vietnamštiny, protože valná většina Vietnamců žijících v ČR pochází ze severu a mluví severním dialektem. Ve frázi "Chúc mừng năm mới" tedy slovo "chúc" vyslovujeme spíš jako [čuk] a ne tak, jak jen vyslovuje Annie ve videu (ta jej vyslovuje spíš jako [ťuk], to "č" je prostě příliš měkké). Prostě vyslovujte písmenko "ch" jako obyčejné české "č". Zbytek je OK.
Další články, které by vás mohly zajímat:

Moje výuka vietnamštiny:Doufám, že těm, kteří se společně se mnou snaží naučit vietnamsky, článek aspoň trošku pomohl. A doufám, že těm, kteří se vietnamsky neučí, se bude hodit alespoň to "Chúc mừng năm mới!".
 

3 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Leri Goodness Leri Goodness | Web | 3. února 2016 v 16:13 | Reagovat

Skvělý článek! :) Vždycky mi Vietnamština přišla tak těžká a i po přečtení a vysvětlivkách v tvém textu na tom nejsem nijak líp. :D V každém případě je to originální a já ti děkuji za patřičné vzdělání!

2 Lucka Lucka | E-mail | Web | 7. února 2016 v 17:07 | Reagovat

To je hezká shoda, já mám zase zítra tvorbu nového rozvrhu. :D

3 Silwiniel Silwiniel | Web | 17. března 2016 v 8:31 | Reagovat

Koukla jsme se na video a jsem překvapená, jak je vietnamština těžká. Bojím se, že bych nebyla schopná se naučit tónický jazyk, když si člověk musí zapamatovat, kdy musí s hlasem jít nahoru, kdy klesnout dolů...je to něco úplně odlišného od evropských jazyků.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
PROSÍM, do komentářů piště pouze to, co souvisí s daným článkem!
Odpovědi ke komentářím na vašem blogu pište na váš blog přímo k tomu komentáři nebo mi poštele email.
-
Neupozorňujte na sebe reklamami! Na blogy autorů smysluplných komentářů se vždy dívám.
Blogy nespřáteluji, do oblíbených dávám ty, které se mě něčím zaujaly, které se mi líbí a na které opravdu ráda chodím.
-
Budu ráda, když budete komentovat, jen tak se dozvím, co se vám líbí a co ne.
Klidně pište i ke starším článkům, já si to všechno ráda pročtu.©2011-2015