Tết Trung Thu - Vietnamský dětský den 2015

4. října 2015 v 23:00 | Hogreta |  Vietnam
Možná si říkáte, že jsem nějak pozadu, že dětský den je přece 1. června. Máte pravdu, tento článek přináším o něco později, ale ne o tolik, kolik si myslíte. Vietnamský dětský den (nebo také "svátek podzimu") se slaví 15.den osmého měsíce lunárního kalendáře, tedy tento rok nám to připadlo na neděli 27.9. A díky docela početné vietnamské komunitě se i u nás v ČR přes celý víkend pořádaly oslavy snad v každém větším městě.V Ostravě se oslava dětského dne pořádala večer v sobotu, od sedmi hodin. Já tam přišla o pár hodin dříve, protože jsem ještě pomáhala s přípravou. K dětskému dni neodmyslitelně patří měsíční koláčky (Bánh Trung Thu) - malé, asi 10cm velké, kulaté či hranaté koláčky, které mohou být naplněni jak sladkou, tak slanou náplní.


Program trval i s přestávkou na večeři asi do 22:00 a oslavy se mohlo zúčastnit pár stovek lidí. Nevím, nemám odhad, no prostě plný sál Vietnamců, mezi nimi dvě Češky - já a jedna asi osmiletá holčička. Různé skupiny dětí měly připravený program: některé tancovaly, pár dětí zpívalo, hrálo na kytaru nebo na klavír... Dalším bodem programu byly soutěže, třeba i takové klasiky jako závody ve skákání v pytlích, přetahování či skákání přes švihadlo. A nakonec na pódium byli vyvoláváni ti, kterým se v tomto roce něco povedlo - třeba ti, co měli ve škole samé jedničky, vyhráli v nějaké soutěži, udělali maturitu, dostali se na nějakou školu,... Všichni dostali zarámovaný diplom, obálku s penězi a někteří ještě nějaké drobné dárečky. Mimo jiné jsem na samý konec na pódium šla i já - za to, že jsem se ve školním roce 2014/2015 účastnila hodin vietnamštiny :-D.


Oslava Tết Trung Thu je pro Vietnamce druhá nejdůležitější oslava hned po oslavě nového lunárního roku. Ve vietnamských ulicích se tančí lví tance múa sư tử a večer dospělí i děti zapalují lampiony (které mají nejčastěji tvar hvězd nebo motýlů) a pořádají se lampionové průvody.Zde se můžete podívat na nějaké další fotky z oslavy Tết Trung Thu:

v Ostravě:

v Praze:

v Brně:

v Plzni:

v Teplicích:

ve Zlíně:
O slavnosti Tết a o lunárním roku :


Další články, které by vás mohly zajímat:


Zdroje a další informace:
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Joina Joina | Web | 5. října 2015 v 5:44 | Reagovat

Tak to je pěkné. Koukám, že se slaví trošku jinak než v ČR.

2 Kája Kája | Web | 5. října 2015 v 8:29 | Reagovat

To je hezké, jak dodržují různé tradice... :) A jak dlouho mluví o lidech jako o dětech, že jsi byla oceněná i ty? Ocenili i jiné tvého věku, nebo jsi vyčnívala? :D

3 hogreta hogreta | E-mail | Web | 5. října 2015 v 9:59 | Reagovat

[2]: Já většinou vyčnívám, jsem zařazena mezi vietnamské děti - vlastně ani nevím proč :-D. Asi proto, že mluvím vietnamsky asi tak stejně jako ony :-D.

Jako o dětech se o lidech mluví asi tak stejně, jako u nás. A stejně tak jako u nás záleží i na tom, kdo o nich mluví - pro svou rodinu jsou "děti" i dvacetiletí, pro cizí lidi už dětmi nejsou.

4 Aňa Aňa | Web | 10. října 2015 v 16:23 | Reagovat

To je zajímavé, nikdy jsem o tom neslyšela. Vlastně jsem ani neměla možnost, protože nemám žádné vietnamské kamarády. A proto jsem ráda, že o tom někdo píše, aspoň jsem se zase dozvěděla něco nového. :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
PROSÍM, do komentářů piště pouze to, co souvisí s daným článkem!
Odpovědi ke komentářím na vašem blogu pište na váš blog přímo k tomu komentáři nebo mi poštele email.
-
Neupozorňujte na sebe reklamami! Na blogy autorů smysluplných komentářů se vždy dívám.
Blogy nespřáteluji, do oblíbených dávám ty, které se mě něčím zaujaly, které se mi líbí a na které opravdu ráda chodím.
-
Budu ráda, když budete komentovat, jen tak se dozvím, co se vám líbí a co ne.
Klidně pište i ke starším článkům, já si to všechno ráda pročtu.©2011-2015