Diskuze jako mlátit hlavou o zeď

14. srpna 2015 v 7:00 | Hogreta |  Já, názory a úvahy
Diskuze může být často dost užitečná. Člověk přijde do konfrontace s jinými lidmi a s jinými názory - a nutí ho to nad danou věcí opravdu přemýšlet. Ráda diskutuju, baví mě to. Ovšem jak kdy. Pokud diskutuju s někým, kdo to umí, je to bomba. Člověka to může neuvěřitelně posunout. Pokud však diskutuju s někým, kdo to neumí, mám chuť omlátit si hlavu o zeď. Popřípadě jeho hlavu. Jaké "argumenty" a prupovítky v diskuzi mě nejvíce vytáčejí?1. Nemám čas tady diskutovat, mám užitečnější věci na práci, nemá to smysl, končím, mluv tu sám se sebou, jsem nad věcí

Tohle mě vyloženě baví. Všichni máme užitečnější věci na práci. Ale tohle je jen zbabělý útěk od diskuze. Lidé, kteří jsou opravdu nad věcí, nemají potřebu všem okolo oznamovat, že s diskuzí končí nebo že jsou nad věcí- prostě si něco pomyslí a v tichosti odejdou, protože to pro ně už opravdu nemá smysl. Nemají potřebu si svůj odchod obhajovat. Takže když někdo vždycky, když mu dojdou argumenty, oznámí, že s touhle diskuzí končí, že to nemá smysl a že má užitečnější věci na práci, přijde mi to akorát tak k smíchu. Kdyby opravdu neměl čas diskutovat, nedělá to. Kdyby opravdu byl tak nad věcí, neměl by potřebu svůj odchod oznamovat, prostě by v tichosti odešel a už by ho to netrápilo.

A nejvtipnější na tom je, že když někdo napíše, že "už končí a odchází", tak pokud na to budete reagovat, tak se na 99% zase vrátí. Není to o tom, že by mu diskuze už byla fuk, byl by nad věcí a opravdu by odešel, ale o tom, že se snaží utéct. Ale není mu to jedno tak, jak se tváří. Je to jen hloupá póza. Proto se vrací. Takoví lidé často "odchází" z diskuze rovnou několikrát. A nezapomenou to vždy všem oznámit.


2. Vztahovačnost

Nesnáším, když je někdo vztahovačný. Mám navíc takovou zkušenost, že lidé, kteří jsou vztahovační nejvíc, ze vztahovačnosti obviňují všechno okolo. Když napíšu něco obecně, prostě jen svůj názor, tak to myslím obecně. Neútočím tím na nikoho konkrétního, nechci se tím nikoho konkrétního dotknout. Dokonce nikomu konkrétnímu neříkám, jestli se to k němu vztahuje a nebo ne. Pokud na to někdo reaguje a vztáhne to na sebe, vždy si pomyslím něco o potrefené huse.


3. Špatný logický úsudek

Znáte to. Řeknete A. Pak řeknete, že z A => B. A hned na to vás někdo napadne s absolutně hloupým argumentem, a to, že je B a rozhodně na něj A neplatí. Prostě lidi, kteří absolutně nechápou zákony diskuze a logiky - a vůbec nechápou, co svými výroky vlastně říkají a co z nich ve skutečnosti plyne. Nechápete? Vysvětlím.

Když řeknu dítěti, že když bude zlobit, nekoupím mu lízátko, tak mu opravdu říkám jen to, co se stane, když bude zlobit. Bude zlobit => nedostane lízátko. Ale vůbec nic neříkám o tom, co se stane, když zlobit nebude. Když zlobit nebude, možná mu lízátko koupím. Ale možná taky ne. Nemusím, nic jsem neslíbila. Jen jsem řekla, co se stane, když zlobit bude. O opačné situaci jsem neřekla zhola nic. A právě na špatném pochopení implikace jako ekvivalence stojí naprostá většina konfliktů. Ale z A => B opravdu nevyplývá, že B => A. Stejně tak z A' => B' (nebude hodný, nedostane lízátko) neplyne, že A => B (bude hodný, dostane lízátko). Tak to prostě je, to je logika, s tím nepohnete.4. Ovčí "argument"

Začínám být na ovce alergická. Ani tak na ovečky jako takové, ale na slovo "ovce" používané v běžné řeči, kde se opravdu nemluví o zvířátkách. Všimněte si, že se tenhle ovčí argument vyskytuje snad v každé diskuzi. Vždycky, když dochází argumenty, někdo přijde s "aspoň nejsem jako ovce", "pořád lepší než jít s davem jako ovce" nebo s "nebudu přikyvovat jako ovečka". Prosím vás, zapomeňte na ovce. Není to žádný argument, je to úplně prázdná fráze. Všichni se v poslední době snaží jít "proti proudu", ale nevidí, že sami tvoří proud, který prostě jen jde v opačném směru. Jestli si danou věc myslí jeden a nebo tisíc lidí, to nemá v diskuzi nic dělat, není to argument. Je to úplně bezpředmětné. Pokud si za svým názorem stojíte a má hlavu a patu, pak dokážete předložit řádné argumenty. A pokud dokážete k dané věci předložit řádné argumenty, tak je vám úplně jedno, jestli si danou věc společně s vámi myslí milion lidí a nebo jestli jste v tom sami. Argumenty jsou důležité - a počet lidí, kteří stojí za vaším názorem, ten důležitý není. Pokud si myslíte, že to, co zastáváte, je správné, neřešte, jestli to připadá správné i ostatním (a tak jste "ovce") a nebo jestli jste v tom sami. Není to důležité.

4. Překrucování a protiřečení

Když se snažím s někým diskutovat a ten někdo diskutovat neumí, pak se po čase začne motat v kole. Tvrdí, co předtím zamítl, dělá věci, které ostatním vyčítá, a říká řeči, které ostatním v diskuzi vytkl. A začne lidem okolo do úst vkládat věci, které nikdy neřekli a které si ani je nemyslí. Všechny názory překroutí ve "svůj prospěch" a pak je plivne proti tomu, kdo je původně řekl. A protiřečí si každým coulem, lidově se dá říct, že si "sere do huby". To má pak člověk opravdu omlátit si hlavu o zeď, protože na naprosto překroucený pohled na věc se snad ani nic říct nedá.

5. Rádoby "přátelskost" a familiárnost

Pokud něco opravdu nesnáším, tak je to ta šílená přetvářka. Všimli jste si, že když dva diskutují, tak jeden z nich dříve či později začne používat fráze typu "přeji ti, abys...", "třeba na to jednou přijdeš, přál bych ti to...", "věřím, že jednou se na to budeš dívat tak a tak". Ve skutečnosti si ti lidé ale vzájemně vůbec nic nepřejí, vůbec jim navzájem na sobě nezáleží. A tváří se, jakoby spolu v mládí pásli husy. Ani tu "dobrou noc" nemyslí ale vážně. Tyhle fráze vlastně používají jen proto, aby ukázali, že jsou nad věcí. Opět prázdná slova, jen hloupá přetvářka. Přijde mi takové chování hrozně povýšené a arogantní. A taky hrozně hloupé.


6. Analýza osobnosti, lidé typu "vím o tobě všechno" a psychologové amatéři

Někdy člověk přijde do diskuze a nestačí se divit, co se sám o sobě nedozví. Taky se vám to stává? Že vám někdo, kdo vás nikdy ani neviděl, řekne "naprosto přesně", v čem máte problém, jací jste a co byste měli cítit/dělat? Diskuze jsou plné psychologů amatérů, kteří si myslí, že o vás ví úplně všechno - a nebojí se vás analyzovat. A co víc, nebojí se vás soudit. Ano, tihle lidé jsou schopni na základně pár řádků textu (popřípadě podle pár vět) poznat, jaký jste člověk a odsoudit vás za to. To je paráda, co? Skoro jako nějaká nadpřirozená schopnost :).

Pak jsou tady lidé, kteří - možná někdy i naprosto nevinně - ostatní lidi soudí podle sebe. Pak přicházejí fráze typu "až ti bude tolik, co mně" popřípadě "až budeš vdaná"/"až budeš mít děti"/"až budeš mít svou domácnost"/"až budeš mít vnoučata"/... Tihle lidé mají pocit, že si všichni nutně musí projít tím, čím si prošli oni. Ale to je hloupost, na to jsme až příliš odlišní. Pokud si někdo ve třiceti dojde k nějakému postoji či názoru, tak to opravdu neznamená, že si k němu ve třiceti musí dojít všichni. Takže to není argument. Když se dva lidé o něčem baví, měli by se vyhnout těmto hloupým frázím. Měli by se bavit o tom, co je teď a tady. Ne o tom, co bude, až ten daný člověk bude mít deset dětí a ten druhý bude deset let v důchodu. Taková diskuze nemá smysl.


7. Pomlouvání, kličkování a neřešení problému s tím, s kým ho máme

A pokud mě opravdu dokáže něco vytočit, tak je to následné "pomlouvání". Pokud máte s někým problém, řešte to s ním. Pokud s někým diskutujte, diskutujte s ním. A ne s lidmi okolo a neprobírejte s nimi, jaký je ten onen, co má jiný názor, divný/blbý/hloupý/cokoli. Řekněte to přímo jemu. I o tom je diskuze. Řešit konflikt se všemi okolo, jen ne s tím člověkem, se kterým mám konflikt, mi přijde hrozně dětinské. Když máte o čem diskutovat a když si za danou věcí stojíte, tak si za ní stůjte a řešte to přímo s tím člověkem, kterého se to týká. Nekličkujte, neuhýbejte, "nebrečte" a nestěžujte si někde jinde a nesnažte se toho daného člověka někde jinde (či s někým jiným) zesměšnit. Je to hloupé, zesměšníte tak pouze sebe. Jednejte čestně a pokud s někým máte problém, řekněte to přímo jemu. Řešte to s ním. I diskuze má pravidla a aby k něčemu vedla, je nutné jednat fér.


Další články, které by vás mohly zajímat:
Prosím, přemýšlejte u toho, když diskutujete. Všichni jsme jen lidé a opravdu nejde poznat a následně soudit člověka jen z pár vět. Ale dá se mu ublížit i pár slovy. Zkuste alespoň trošku pochopit i druhou stranu. Je možné, že se setkáte s odmítnutím a že i když se vy budete snažit toho druhého pochopit, tak on se o to samé snažit nebude. Ale to nevadí. Vy si potom aspoň můžete říct, že jste byli jiným názorům otevření a jste pro nekonfliktní diskuzi udělali všechno. A že vás to někam posunulo. Že tento váš vstřícný krok nebyl přijat a pochopen, to vás nemusí trápit, není to váš problém. Vy jste udělali všechno a díky snaze pochopit druhou stranu jste si z diskuze mohli něco odnést. A to je fajn, ne? :)


Co si o tom myslíte vy?
Účastníte se diskuzí rádi?
Co vás na diskutujících vždycky nejvíce vytáčí?

Podělte se, prosím, v komentářích :).
 

3 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Žolanda Žolanda | E-mail | Web | 14. srpna 2015 v 8:48 | Reagovat

Dokonalý článek.. pravdivý až moc ;)

2 Ann Taylor Ann Taylor | Web | 14. srpna 2015 v 9:54 | Reagovat

No jéje, detailní rozbor osobnosti na základě tří řádek, takových už bylo :D Při tom posledním pak bylo nejvtipnější, že při tom rozboru (který měl několik odstavců (!)) mě dotyčný měl za chlapa, takže fakt nezbývalo, než se pobavit :D

3 reveriedreams reveriedreams | E-mail | Web | 14. srpna 2015 v 10:16 | Reagovat

Vytáčí mě podobné věci jako tebe. Ale nejlepší jsou lidé, kteří tě začnou urážet (i sprostě) jen proto, že máš prostě jiný názor...

4 Egoped Egoped | E-mail | Web | 14. srpna 2015 v 10:17 | Reagovat

Také je "dobrým pravidlem" vybrat si například z dlouhého komentáře, kde se někdo na něco ptá, jednu část a odpověď pouze na ni. Navíc zcela irelevantně :)

5 nancy nancy | Web | 14. srpna 2015 v 11:22 | Reagovat

been there, done that.
Najlepsie je v ramci hesla "mudrejsi ustupi" su v diskusii fakt len tie najblbsie nazory od primitivov.

http://sharpobjects.blog.cz/1501/preco-necitat-internetove-diskusie

6 EL EL | 14. srpna 2015 v 12:29 | Reagovat

raději se držím "moudřejší ustoupí" :-?

7 María María | Web | 14. srpna 2015 v 13:41 | Reagovat

Přesné a výstižné. Tenhle článek by mohl sloužit jako seznam diskusních alergenů :-D

8 stuprum stuprum | Web | 14. srpna 2015 v 15:23 | Reagovat

Podle všeho se pomalu nevyplatí diskutovat. :)

9 Livi Livi | Web | 14. srpna 2015 v 15:28 | Reagovat

Kromě těch, které jsi použila bych dodala ještě:

- "Ve čtrnácti jsme taky všichni..." a "stejně to dělají všichni" ... tedy argumenty davem :D

- "Když se děje tohle, tak proč řešit tohle." Autor navíc obvykle propojí věci, které spolu vůbec nesouvisí. Navíc nechápu, proč jednu špatnost omlouvat tím, že jinde se děje jiná špatnost.

- Hádaní se do krve s někým, kdo tématice očividně rozumí víc, než jí rozumím já. Tedy diskutující typu: nezáleží na tom, že máš obor vystudovaný a že mi poskytneš dvacet odkazů na statistiky a odborné texty, které vyvrací moji nelogickou teorii, já Franta Opršálek mám totiž svojí pravdu, já tomu prostě rozumím nejlíp a basta! A ty jsi studovaný debil, kterého musím navíc živit!

- A taky miluji okamžitou argumentaci závistí ve všech případech, kdy si dovolíš poznamenat, že se ti něco nelíbí. :D

10 Harado Harado | E-mail | 14. srpna 2015 v 21:32 | Reagovat

Nevím co bych napsal.Do diskuzii nechodim,radeji čtu.Když mě to nebaví,tak jdu pryč.
Tenhle článek se mi líbí.

11 ASH ASH | 16. srpna 2015 v 15:25 | Reagovat

Co k tomu dodat. Krásně jsi sepsala téměř všechny "drobnosti", které mě dokáží během konverzace vytočit. S překrucováním faktů mám bohaté zkušenosti. Občas nevím, jak na něj reagovat. Prakticky nemám důkazy, že jsem danou věc nikdy netvrdila. Samozřejmě nejde-li o psanou diskuzi.

Pokud jde o argumenty s ovcí, mám podobný názor. K tomu bych ještě přidala další výmluvu typu: "To je tak typicky Čecháčské." atd. Mimochodem to slovo nesnáším.

Asi nejvíce nesnáším, když s někým debatuji na nějaké téma a rozumíme si, neboť máme podobné názory. Když však přijde na řadu jiné téma, ve kterém se naše smýšlení rozchází, najednou jsem hloupá, ničemu nerozumím atd. Nesnáším takovéto obraty.

12 opravdu psycholog opravdu psycholog | 18. srpna 2015 v 21:17 | Reagovat

Petro, Petro, na tvé stránky se občas taky koukám.

13 ving ving | 19. srpna 2015 v 15:12 | Reagovat

Hogreta není ovce, je to namyšlená koza.

14 čun čun | 20. srpna 2015 v 2:32 | Reagovat

[13]: Panejo. Možná by se podle názorů, které slečna pisatelka zveřejňuje na svém blogu, snad už i nějaký drobný psychologický rozbor provést dal, ale takhle ji odsoudit bez jakéhokoliv zdůvodnění? Nechcete to, kolego, přece jen trochu rozvést? :-?

15 Tramvajka Tramvajka | Web | 20. srpna 2015 v 15:19 | Reagovat

Raději se účastním diskuzí "naživo", tím hodně věcí, které člověka vytáčí na internetu odpadne, třeba "amatérská psychologická analýza" nebo "nemám čas" apod.
Diskuzí s kamarády, spolužáky, známými se účastním ráda, ale někdy, když o tématu nic moc nevím, tak spíše na pozici posluchače, který se případně přidá.
Nejvíc mi vadí asi přílišné zobecňování, např. každý ví, že..., a neschopnost zamyslet se nad tím, co řekl druhý, nebo neschopnost naslouchání. A nemám ráda "pseudodiskuze", která vznikla jenom proto, aby byla a také přeceňování diskuze jako prostředku(přestože se diskuzí účastním ráda)
O čem nejraději, nebo nejčastěji diskutujete?

16 Petra je namyšlená koza Petra je namyšlená koza | 20. srpna 2015 v 20:15 | Reagovat

[14]: Ty si své rádoby názory strč taky někam. Určitě taky zdůvodňuješ každému, proč mu řekneš nadávkou.

17 Rose Rose | 28. srpna 2015 v 22:19 | Reagovat

Skvělý článek! Souhlasím! Letos jsem měla brigádu na ulici, kde jsem oslovovala lidi ve jménu jedné humanitární organizace, takže různých diskuzí jsme měla až až. :D Ale zajímavé a přínosné to rozhodně bylo.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
PROSÍM, do komentářů piště pouze to, co souvisí s daným článkem!
Odpovědi ke komentářím na vašem blogu pište na váš blog přímo k tomu komentáři nebo mi poštele email.
-
Neupozorňujte na sebe reklamami! Na blogy autorů smysluplných komentářů se vždy dívám.
Blogy nespřáteluji, do oblíbených dávám ty, které se mě něčím zaujaly, které se mi líbí a na které opravdu ráda chodím.
-
Budu ráda, když budete komentovat, jen tak se dozvím, co se vám líbí a co ne.
Klidně pište i ke starším článkům, já si to všechno ráda pročtu.©2011-2015