Deníčkový zápisek, 7.5.2015

7. května 2015 v 8:00 | Hogreta |  Z deníčku
Dlouho jsem nenapsala do deníčku, mám toho v poslední době hodně. Dnes se s vámi tedy opět podělím o to, co se u mě děje.Státnice a bakalářská práce


Asi před měsícem jsem úspěšně doprogramovala a před týdnem úspěšně dopsala bakalářskou práci. I když poslední termín odevzdání je právě dnes, tak už mám odevzdáno. A co víc, mám všechny zkoušky, už mám i přiřazenou komisi, už mám datum státnic (3.6.2015), už mám navolené předměty na magisterské studium a dokonce mám už i přidělenou diplomovou práci. A příští týden mám schůzku s vedoucím diplomové práce. (Je to tak zrychlené jenom u nás? Proč nás nutí vybírat si diplomovou práci už v květnu, kdy ještě nemáme ani odevzdánu tu bakalářskou práci a ještě ani nejsme přijati na magisterské studium??)

Moje napsaná, vytištěná a odevzdaná bakalářská práce na téma "Hra pro děti s mentální retardací"

Takže jsem se v květnu začala učit. Státnice mám ze všech povinných a povinně volitelných předmětů (dohromady rozdělených do jedenácti okruhů, v každém okruhu několik otázek - dohromady asi 75, které jsou ale ještě rozdělené většinou na další tři podotázky). Takže skoro ze všeho za celé tři roky, když tedy nepočítám nějakých čtyři nebo pět jednoduchých předmětů. Jupí. Zatím mi to učení docela jde. Pomalu se prokousávám třemi okruhy - týkající se softwarového inženýrství, teoretické informatiky a teorií grafů. Zatím se snažím sama sebe přesvědčit, že mě to děsně baví. Zatím mě to tedy vlastně opravdu docela baví.
Nasazení mé aplikace (bakalářské práce) na interaktivní tabule na speciálních školách


Práce


V pondělí, úterý a pátek chodím do práce. Alespoň jsem chodila, půjdu tam ještě v pondělí - a pak (pokud se mi v pondělí povede všechno rozdělané uzavřít a zdokumentovat) bych se měla v práci objevit znovu až po státnicích. Naštěstí jsou tam rozumní a dávají vzdělání na první místo, takže na květen se se mnou moc nepočítá, nebudu se do ničeho velkého pouštět a prostě to teď můžu trochu (nebo dokonce i více) flákat. Mám se znovu objevit po státnicích a mám se prý učit. Ale oficiálně mi místo vlastně drží, pořád jsem tam, jen nebudu vykazovat odpracované hodiny. Dobré, ne? :)


Jinak k mé náplni práce - programuju. To je asi všechno, co vám k tomu můžu prozradit. Jsem na pozici "Java developer" a vlastně musím říct, že mě ta práce baví. Jasně, je to většinu času dost na palici, občas mi z toho hrabe, ale jop, asi mě to baví. A snažím se. A když už to nejde, tak máme na patře stoly na stolní fotbal a hokej, takže s klukama z prvního patra (tedy z patra, kde pracuje přítel - tedy s přítelem a jeho kolegy) zahrajeme fotbal. Docela chápu, proč na firmě máme tolik možností, jak se pobavit (stolní fotbal, stolní hokej, xbox, kulečník, posilovnu,...) - protože kdybych si za ten den nemohla od práce alespoň na chviličku odpočinout, tak mě klepne pepka. Už tak se mi většinou zdává o algoritmech.


Vietnamština


Do vietnamštiny jsem se v poslední době pustila více, než kdy dřív. Asi proto, že je čím dál tím méně lidí, co na mě mluví česky. Nejenom, že maminka od přítele na mě nějak přestala mluvit česky, ale ona mi dokonce telefonuje už jen vietnamsky - a při mém "ehhh, hmmmm... cháu không hiểu, uááá, không, chááááááuuuuu..... không.. hmmm... vâng... ok..." se docela neskrývavě baví. A mě dost štve, jak nikomu nerozumím, takže se fakt snažím. A už se vlastně ani nebojím trochu mluvit. Co můžu a umím, už říkám vietnamsky . A mám k tomu v poslední době dost příležitostí, na večeři k příteli v poslední době chodím i několikrát týdně - vlastně ani nevím, jak jsem se o to zasloužila. Navíc jsem se začalala scházet s jednou slečnou - kamarádkou - která ovšem mluví česky asi tolik, co já vietnamsky, takže to je docela zábava. Ale je pravda, že za dvě hodiny učení se s ní se naučím vietnamsky více, než kdybych se doma tři hodiny biflovala. A myslím, že ona to má stejně, se mnou se učí česky mnohem rychleji. Asi se budeme scházet pravidelně minimálně jednou týdně, do budoucna snad i vícekrát (až budu mít po státnicích). Jako první cíl jsem si vytyčila naučit ji říkat "ř" a "c". Popřípadě i "s" na konci slabiky nebo slova.
Já s maminkou přítele a kamarádkou Thục Anh, se kterou se teď navzájem učíme česky/vietnamsky

Na vietnamštinu s malými dětmi stále chodím. Ale změnila se nám paní učitelka. Stará paní učitelka uměla alespoň trošičku česky a trošku anglicky. Tahle umí jen vietnamsky, protože přijela do ČR teprve nedávno. Ale zase je pravda, že se snaží a většinou mám téměř individální výuku - dětem dá nějakou práci (a děti stejně dělají prd a raději po sobě hází tužky) a pak se věnuje jen mi. A pořád se na mě usmívá a chválí mě za každou capinu. Takže se ji na oplátku snažím pomoct s češtinou - asi poprvé v životě jsem psala základní česká slova s vietnamským fonetickým přepisem ([đô-bry-đên] = dobrý den, [kô-lích-tô-xtô-i] - kolik to stojí, [nê-rô-du-mim] = nerozumím, ...).Břišní tanec


Stále trénuju malé holčičky orientální tanec. Zjišťuju docela zajímavé věci - například to, že není problém osmiletou holku naučit se kroužek pánví, osmičku dozadu i dopředu, velblouda ani vlnu - ale udělat "krok-sun-krok" tak, aby nevypadala jako splašená koza a dokázala nožičky alespoň trošku ovládat, to je téměř nepředstavitelný problém. Takže teď trénujeme jak prvky, tak i tak obyčejné věci, jako je chůze nebo "krok-sun-krok".

Starší fotka z nějakého tréninku. Od té doby se to trošku vystřídalo a nyní mám stálých asi tak 11 holčiček :)

Mimo to, že orient trénuju malé holčičky, tak ho i tancuju a trénuju s ostatníma holkama z kurzu nebo ze skupiny. Minulý měsíc jsme byly na soutěži v Kopřivnici (Světlo orientu). V dospělé kategorii jsme vyhrály druhé místo. Moje tři holčičky vyhrály v kategorii 8-11let (tím mým je průměrně 8 a něco, takže velká konkurence!) také druhé místo. Všichni postupujeme do celostátního kola v Uherském ostruhu, do kterého asi ale nepojedme, protože se nám letos prostě a jasně nechce. A já mám státnice, tak se nechci nikam daleko táhnout. Možná se místo toho zúčastníme Ostravské pyramidy (to je prý taky nějaká soutěž, nevím, nikdy jsme se jí neúčasnily, protože jsme vždy byly v tom termínu v Uherském Ostrohu). Ale hlavně pojedeme 15.5. zase na mistrovství České republiky v belly dance, tak nám držte palce :).

Fotka z MČR v belly dance 2014 (Tábor)


Soukromý život


Jak jsem zmínila, v poslední době docela dost času trávím u přítele, jsem zvána na večeře a tak. Přítel také minimálně jednou týdně spí u nás doma. To je taková úleva, když už se nemusíme před nikým skrývat, že už nás všichni berou a že už se nemusíme bát, že nás někdo spolu uvidí! Začínáme vybírat letní dovolenou, zatím to vypadá opět na Španělsko nebo na Řecko. Bohužel máme trošku omezený výběr, přítel může kvůli svého nečeského občanství cestovat jen po zemích Schengenského prostoru. Ale tak - ve Španělsku (Mallorca), kde jsme byli minulý rok, bylo prostě nádherně, takže si to možná zopakujeme :). Uvidíme, vidím to zase na nějaký super last minute:). Ale pěkně popořadě, první asi opravdu muset udělat ty státnice (fňuk).

Mallorca 2014Takže rekapitulace - data, která jsou pro mě důležitá a kdy mi máte držet palce:
15.5.2015 - MČR v belly dance
3.6.2015 - státnice


A co vy, jak se vám daří?
Máte tento rok také nějakou důležitou zkoušku? (Maturita/státnice/... ?)
A už přemýšlíte nad letní dovolenou? Jaké máte plány? :)

 

4 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Lenin Lenin | 7. května 2015 v 9:02 | Reagovat

Já loni 3.6. ústně maturovala a datum mi přineslo štěstí. Ať to klapne i tobě. :)

Španělsko, pokud se pro něj nakonec rozhodnete, vám závidím. Už pár let se tam chci podívat. Letos to zase nevyjde, ale třeba za rok, až bude dcera trochu větší by to šlo. A vezmem s sebou babičku, abych mohla sem tam okusit i to moře... :-D

2 kaa kaa | 7. května 2015 v 14:38 | Reagovat

Jé tak ten "překlad" češtiny do vietnamštiny je fakt pěkný. Jsem se zasmála :-D (kdyby to šlo tak "jednoduše" i naopak)
Já se teď taky hezky flákám, přijata na čtyřleté gymnázium, takže pohoda.. 8-)
Z mého občasného snažení se jsem se naučila: em chào chị Hogreta :-D

3 Livi Livi | Web | 7. května 2015 v 17:31 | Reagovat

To s diplomovou prací je zajímavé. :D Já jsem v druhém semestru na magisterském a přiznávám, že v tomhle směru ještě skoro nic nemám. Je pravda, že už teď vím, že budu prodlužovat a jsou u nás zmatky s profesory, takže nevím, koho si vzít za vedoucího, když mi taky za rok může říct: "Hele, já tu nakonec nebudu." O_O Jinak u nás platí, že musíš mít téma zapsané minimálně 10 měsíců (rok - je to podle oboru) před obhajobou.

4 Tay Tay | 7. května 2015 v 22:01 | Reagovat

Ahoj, už dlouho se ti chystám napsat komentář na blog. Neskutečně moc tě totiž obdivuju. Všechny tvé články zní tak rozumně a vyrovnaně. Píšeš o sobě, o svých názorech a moc pěkně se to čte. Líbí se mi, jak se dokážeš věnovat spoustě věcí, i to, s jakou kuráží se učíš vietnamsky a jak se ti daří začleňovat do rodiny přítele. Když jsem četla tenhle článek, měla jsem velkou radost, když jsi psala, jak jsi teď často zvána na večeře i z toho, jak ti volá maminka přítele a mluvíte spolu vietnamsky. Přeji ti, ať se máš i nadále výborně a ať se ti daří!

5 EK EK | 9. května 2015 v 15:38 | Reagovat

Jsu moc ráda, že se ti daří a že jsi spokojená. Víc takových pozitivních lidí!

6 chudobka1970 chudobka1970 | Web | 21. května 2015 v 0:36 | Reagovat

Hodně štěstí ke státnicím :-D  :-D  :-D

7 Andy Andy | E-mail | Web | 31. května 2015 v 0:06 | Reagovat

jee koukám, státnice se ti už blížíí, tak teda držím pěsti.
ps, absolutně nechápu, a nedovedu si představit co tvoje práce obnáší, pro mě je to trošku jiná dimenze, obdivuju :D
ahhh, já na tu vietnamštinu teď tak strááášně peču, achjo.. o prázdninách se prostě budu učit. a jo a jo. pokud teda neproletim a nebudu se muset učit na repec :-?

8 Pavel Pavel | 8. června 2015 v 18:56 | Reagovat

Otec mi říkal, že mohou být rádi, když je pozdravíme..mají obchody všude a berou našim práci :(
Nevím, co si myslí ostatní, já xenofobní moc nejsem..
Ať se daří ;)

9 hogreta hogreta | E-mail | Web | 8. června 2015 v 20:25 | Reagovat

[8]: Oni jsou podnikatelé, nikomu práci neberou, protože nejsou ničí zaměstnanci - mají normálně živnostenské listy. Naopak, často ta pracovní místa vytvářejí, protože někoho zaměstnávají (například české prodavačky ve svém obchodě). Tyhle kydy o tom, jak někdo někomu bere práci, to miluju :-D. Jsou to jen hloupé výmluvy lidí, kteří vůbec neví, o čem vlastně mluví. Podnikatel může být úplně každý, když chce.

10 Pavel Pavel | 9. června 2015 v 19:12 | Reagovat

[9]: Může, když má prachy a "kule".. :-)

11 Pavel Pavel | 11. července 2015 v 0:12 | Reagovat

Nedá mi to a musím udělat zápis.. Byl jsem v české zelenině a vytáhl jsem si papírek s cenami od Vietnamců z Prahy-Radotína. Něco jsem přečetl před paní (65 +-). Řekla mi, že by k nim nešla ani kdyby to měli za 1/2, že podporuje naše české obchodníky..že oni nemají čistě vydělané peníze (např. z marihuany...).
Kdoví, myslím si, že jich tady podniká až dost... :-|

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
PROSÍM, do komentářů piště pouze to, co souvisí s daným článkem!
Odpovědi ke komentářím na vašem blogu pište na váš blog přímo k tomu komentáři nebo mi poštele email.
-
Neupozorňujte na sebe reklamami! Na blogy autorů smysluplných komentářů se vždy dívám.
Blogy nespřáteluji, do oblíbených dávám ty, které se mě něčím zaujaly, které se mi líbí a na které opravdu ráda chodím.
-
Budu ráda, když budete komentovat, jen tak se dozvím, co se vám líbí a co ne.
Klidně pište i ke starším článkům, já si to všechno ráda pročtu.©2011-2015