10000 příznaků, že už vám informatika a programování leze na mozek

23. dubna 2015 v 8:00 | Hogreta |  Já, názory a úvahy
Už na střední škole, snad dokonce při první hodině IVT, mě informatika a programování nadchlo. Tak jsem se před pár lety rozhodla studovat i vysokou školu s tímto zaměřením. A momentálně už v tomto oboru při studiu dokonce pracuji. Rozhodla jsem se pro vás sepsat pár bodů, které zná snad každý, kdo se s tímto oborem setkal - příznaky, které naznačují, že už vám z toho všeho kape na karbid.
1. Máte své oblíbené vývojové prostředí a odmítáte se ho vzdát. Za každou cenu ho hájíte. Jste schopni se na toto téma pohádat s kolegy u oběda.

10. Když vidíte někde napsané slovo "latex", tak si to sami pro sebe v duchu čtete jako [latech]. Až po chvíli vám dojde, že to oblečení bude asi spíš latexové, než LaTeXové.

11. Váš čas strávený nad programováním se dělí na dvě skupiny: 1) sedíte, čučíte do kódu a nechápete, proč to nefunguje; 2) sedíte, čučíte do kódu a nechápete, proč to najednou funguje.

100. Přestože anglicky třeba umíte jen průměrně, tak máte docela dobrou slovní zásobu anglických slov. Bohužel většinou takových, o kterých ani Angličané moc neví, co vlastně znamenají. A bohužel většinou nevíte, jak se ta slova vyslovují. Vyslovujete je tedy prostě "česky", různě je počešťujete a taháte si je i do normálního hovorového českého jazyka. Kdo by říkal sklad, když může říkat repozitář. A kdo by říkal repozitář, když může říkat repository.

101. Rodina, přátelé a lidé kolem vám příliš nerozumí. (Což asi souvisí i s bodem 4. - tedy s tím, že spoustu slov, které říkáte, říkáte "programátorskou angličtinou").

110. Když vidíte někde konstatování, že si máte dát "1 a 1 dohromady" (nebo jiné podobné tvrzení s "1+1"), tak nevíte, jestli teda 2, 1 a nebo 10.

111. Nemusíte dlouhé hodiny hledat, jak na klávesnici napsat středník ( ; ), lomítko ( / ), opačné lomítko ( \ ), svislítko ( | ), ampresand ( & ), křížek ( # ), apostrof ( ' ) či všelijaké druhy závorek ( {} [] ). Víte, kde máte "Fn". Prostě znáte svoji klávesnici jako svoje boty. Možná ještě trochu víc.

1000. Všechny problémy se první snažíte řešit stylem "vypnout zapnout". I ty, které s počítačem nebo jakoukoli technologií ani nesouvisí. I ty, které "vypnout" ani "zapnout" vlastně ani nejde.

1001. Zakládáte si na počtu monitorů. Já mám v práci dva, jsem na tom průměrně. Obdivuju ty, kteří mají tři nebo dokonce čtyři! Jááá chci taky čtyřiiii.

1010. Ježí se vám chlupy na zádech, když před vámi někdo vysloví, že "chce jít studovat informatiku, protože má rád počítačové hry a umí v photoshopu".

1011. Smějete se televizním detektivním seriálům, ve kterých dokážou fotku z bezpečností kamery zvětšit asi tisíckrát a čtyři šedé kostičky, které jim z toho zůstanou, zaostřit tak, že z nich přečtou celou SPZku auta. A když v televizním detektivním seriálu mluví "děsně chytře a odborně" o nějaké IT technologii, přijde vám to tak stupidní, že to musíte přepnout (protože většinou prostě říkají kraviny - jen tak, aby to "děsně chytře a odborně" znělo).

1100. Začnou za vámi chodit lidé s představou, že jste "opravář všeho" - od počítače, přes mobily až po varné konvice. "Hele, nevíš, co by to mohlo být, když mi po nějaké době zčerná obrazovka a udělá to tydýýýýýt?"

1101. Když na vás kdekoli vyskočí červený nápis, zleknete se a minimálně v duchu zaklejete. Až po chvíli vám dojde, že to není chybová hláška, ale jen a pouze nápis v červené barvě. Pak zanadáváte na toho, kdo normální text píše takovou kreténskou barvou.

1110. Pokud někde uslyšíte slovo "pascal", přepadne vás nostalgie. Achhhh... Jenomže ono je řeč většinou o Pascalovi nebo o jednotce tlaku po něm pojmenované. Málokdo kromě informatiků ví, že je po něm pojemnovaný i programovací jazyk.

1111. Při žádání o práci a psaní životopisu vám největší problém dělá sepsání kolonky "Ovládání PC". To tam jako máte napsat všechny programy, se kterými jste kdy dělali? To jako vážně?

10000. Přijde vám děsně "in" počítat ve dvojkové soustavě. Přestože se se dvojkovou soustavou ve skutečnosti moc nesetkáváte. A když už se s ní setkáváte, nemusíte v ní nijak extra počítat. Vlastně dvojkovou soustavu znáte jen ze školy a z reklam, které vám tvrdí, že všichni programátoři "musí vidět na ty svoje jedničky a nuly". Ale celé vaše okolí si myslí, že prakticky neděláte nic jiného, než že čučíte na jedničky a nuly - tak je při tom necháváte.


Další články, které by vás mohly zajímat :


A určitě bych našla ještě minimálně 10000 dalších příznaků :-D.
Jaké příznaky máte vy?
 

8 lidí ohodnotilo tento článek.

Anketa

9 + 0 + 9 + 0 + 9 x 0 + 9 = ?

= 0
= 9
= 27
= 36
jiný výsledek

Komentáře

1 Schmetti Schmetti | E-mail | Web | 23. dubna 2015 v 10:27 | Reagovat

Většinu, co čtu, je jako čínská vesnice :D Já a programování? Neznáme se :D

2 AB AB | E-mail | Web | 23. dubna 2015 v 11:09 | Reagovat

Rozumím tomu asi jako hospodaření s kapesným, ale vzpomněla jsem si na naše hodiny ICT...
Práce s TurboPascalem, nikdo nechápe.
Znavený povzdech studentů: "Ty vole, to je pí*ovina..."
Ostré ohrazení profesorovo: "To není žádná pí*ovina, to je TurboPascal!!"
A po chvíli, kdy profesor naznal, že jsme fakt mimo, změnil taktiku: "Tady ty sra*ky přepiště do  tý pí*oviny."

A jak nám to najednou všem šlo!! :)

3 Jana Jana | E-mail | Web | 23. dubna 2015 v 11:45 | Reagovat

Proto žiju s ajťákem :D Přestože sama jsem na více humanitní vlně. Či lékařské :)

4 Limeo Limeo | E-mail | Web | 23. dubna 2015 v 20:21 | Reagovat

No, nestuduji informatiku, ale ovládám základy HTML, CSS a javascriptu, to se sna také počítá :D. Ani nevím, zda bych to chtěla studovat, prozatím jsem se to učila proto, že jsem to potřebovala, ale nevím, zda by mě opravdové studium bavilo :-D.
Tak s většinou souhlasím a svoji klávesnici znám jako své boty až na jednu věc - nevím, jak se píše ono ampresand :-D.
No, pokud vím, tak tenhle programovací jazyk skutečně je pojmenován po Pascalovi, to je jako se slovem koruna - když nepochopíte větu, máte tři možnosti, co to znamená :D.
Jednou jsem slyšela takový vtip o programátorech: "Víte, jak se při vyplňování dotazníku pozná programátor? Do kolonky barva očí napíše c2612d :D :D.

5 Toska Toska | 24. dubna 2015 v 1:21 | Reagovat

Připadá mi, že některé body budou podobné i u jiných oborů. Hlavně 10, 11, 12 a 14.

Zajímalo by mě, jaký rozdíl je mezi depozitářem a repozitářem?

Mimochodem, kdysi jsem se učila, že programovaný mechanický stav, který vynalezl Josef Maria Jacquard,  byl předchůdcem děrných štítků...

6 Zuza Zuza | Web | 24. dubna 2015 v 12:59 | Reagovat

Já mívám příznaky toho, že mi občas leze na mozek matematická analýza a lingebra, když se mi i zdá o limitách, maticích, derivacích.. :D A když se třeba v metru bavíme o škole s přítelem, tak mívám pocit, že na nás lidi divně koukaj..

7 ale ale ale ale | 25. dubna 2015 v 14:43 | Reagovat

1011. - to je mi dávno směšný. A to nemusím studovat informatiku.

8 Andy Andy | E-mail | Web | 31. května 2015 v 0:20 | Reagovat

tak to mě hodně pobavilo :-D :-D
od nadpisku jsem si říkala něco ve stylu "jak to střevo proboha sepsalo tolik příznaků?" Ale jen co jsem otevřela článek a viděla ty zvýrazněný jedničky a nuly... :-D jedna z mála věcí co mě na informatice naučili :-D teda jenom to že ňáký jedničky a nuly jsou.. Nemám tucha kde jsou, nemám tucha nač jsou a nemám tucha jak se s těma mrškama pracuje. Ale to je celkem jedno :-D
Jen chci říct, že jsem se fakt hodně pobavila, aneb miluju styl, jaým píšeš! :-) :-D

9 Jíťa Jíťa | Web | 8. prosince 2015 v 20:04 | Reagovat

Vystihla jsi to naprosto přesně! Hlavně dojem, že je z člověka najednou opravář všeho a že ví, jak něco udělat v Excelu mě dohání k nepříčetnosti :D Čučení do kódu a nechápání toho, že vlastně funguje tu mám teď přímo před sebou, patlám se s CUDA a multithreadingem :D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
PROSÍM, do komentářů piště pouze to, co souvisí s daným článkem!
Odpovědi ke komentářím na vašem blogu pište na váš blog přímo k tomu komentáři nebo mi poštele email.
-
Neupozorňujte na sebe reklamami! Na blogy autorů smysluplných komentářů se vždy dívám.
Blogy nespřáteluji, do oblíbených dávám ty, které se mě něčím zaujaly, které se mi líbí a na které opravdu ráda chodím.
-
Budu ráda, když budete komentovat, jen tak se dozvím, co se vám líbí a co ne.
Klidně pište i ke starším článkům, já si to všechno ráda pročtu.©2011-2015