Už jsem se snad naučila chodit

13. listopadu 2014 v 8:00 | hogreta |  A ten zbytek...
K tématu týdne jsem nic nenapsala hodně dlouho, protože mi už velmi dlouho žádné téma nesedělo. Ale když se naskytlo téma "Moje první blogerské krůčky", napadlo mě, že by možná nebylo špatné si některé věci trošku zrekapitulovat.Blog jsem si zakládala v červnu roku 2011. Bylo mi tehdy devatenáct, měla jsem po maturitě, a hlavně jsem před sebou měla své první téměř čtyřměsíční prázdniny. A jako čerstvá maturantka jsem najednou měla až přespříliš volného času, a také mě čekala spousta nových věcí. Najednou se pro mě otevíral úplně nový svět, takový dospělejší. Poprvé jsem se svým přítelem jela sama na dovolenou do zahraničí, poprvé jsem se musela starat o to, co vlastně budu chtít dál - jak to bude s vysokou školou a tak. Loučila jsem se se starými spolužáky a přemýšlela nad tím, do jakého kolektivu se dostanu tentokrát. Také jsme s rodinou začínali stavět a bylo přede mnou vlastně i takové první větší stěhování. Všechno bylo nové a docela zajímavé. A právě kvůli volnému času jsem se rozhodla, že bych o tom všem mohla začít psát - třeba jen kvůli toho, abych si to za pár let mohla zpětně přečíst. A tak jsem si založila blog. Mimo jiné i na doporučení jiné blogerky, kterou jsem znala z internetu, a to Dragell. Přišla mi tehdy docela podobná mně samotné, taky programovala, taky studovala IVT, taky ráda psala, zabývala se podobnými tématy, taky tančila orient (což jsem se ale dozvěděla o nějaký rok později)...

Můj první článek na blogu byl tento: http://hogreta.blog.cz/1106/prvni . Jako správný bloger jsem se snažila čtenářům představit a říct to nejzákladnější o sobě. Když si ten článek teď tak čtu, říkám si jen: "To kdybych tenkrát věděla." Psala jsem tam, že příští rok nastoupím na výšku. Tento rok ji končím. Psala jsem tam, že jsem se začala učit hrát na housle. Tento rok hraju na housle už snad čtvrtým rokem a začala jsem hrát na violu. Psala jsem tam, že se v říjnu toho roku přihlásím na břišní tance. Koho by napadlo, že mě to tak chytne - třeba minulý rok už jsem byla se skupinou na mistrovství v ČR a tento rok dokonce břišní tance učím tancovat malé slečny. A když jsem psala o tom, jak budu psát o Vietnamu a vietnamštině, vůbec by mě nenapadlo, že už v roce 2013 Vietnam poprvé navštívím. No, a s Dragell? S tou jsem měla i tu možnost setkat se osobně, dokonce nakonec začla studovat stejnou školu jako já, přestěhovala se na kolej do Ostravy a dokonce občas chodila tancovat do stejného studia, jako já. Což mi připomíná, že bychom v nejbližší době měly zase zajít někam na kafe (či na čaj, já vím, já vím).

Spousta lidí se mě ptá na dvě věci: 1) "Kolikátý je tohle můj blog" a za 2) "Na co je můj blog zaměřen". Na první otázku je poměrně nudná odpověď - tohle je můj úplně první blog. Jsem člověk, který se drží hodnot jako je věrnost nebo stálost, takže se vlastně dalo očekávat, že zůstanu hned u prvního blogu a první přezdívky. To odpověď na druhou otázku už je trošku zajímavější. Původně jsem totiž chtěla blog zaměřený především na Vietnam a vietnamštinu. Začínala jsem se učit vietnamsky, hodiny jsem na internetu hledala různé materiály - a zjistila jsem, že na českém internetu žádné materiály prostě nejsou. Říkala jsem si, že je to škoda. Zároveň jsem ale do blogu chtěla dát mimo vietnamštiny a Vietnamu i něco ze sebe. Založila jsem tedy Vietnamu a vietnamštině vlastní rubriku, zbytek blogu jsem se rozhodla věnovat tomu, jak zrovna žiju, co prožívám, jaké mám názory... Prostě svému psaní, protože už základní školy mě vždycky bavily slohovky. A vlastně jsem se celkově chtěla o svůj život tak nějak podělit, protože si myslím, že právě například kvůli mému mezinárodnímu vztahu by moje příběhy mohly někomu připadat zajímavé či nevšední. A taky například kvůli svých koníčků, protože si nemyslím, že se najde příliš mnoho dívek v mém věku, které milují matematiku, rády programují, do toho se učí vietnamsky, hrají na flétny, housle i či violy, závodně tancují orient, sportují...

Z mojí přezdívky se časem stala taková moje druhá identita. Vzhledem k tomu, že jsem si svou přezdívku písmenko po písmenku sama vymyslela, tak se mi povedlo být opravdu natolik originální, že jinou Hogretu na internetu nenajdete (i když - ono už se mi párkrát stalo, že se za mě někdo vydával a pod mojí přezdívkou zveřejňoval věci, které bych já nikdy nezveřejnila a ani si je nemyslím - ale to už je něco jiného...). Má to své výhody, například v tom, že nemusím pořád něco nového vymýšlet a pamatovat si milion přihlašovacích jmen. Nevýhody to má právě v tom, že se pak za mě můžou lidi vydávat s tím, že tak zašpiní vlastně mé jméno, mou přezdívku. V jednu dobu to vedlo k takové paranoie, že jsem si své účty začala hromadně zakládat na mnoha službách. Někdy jsem tu službu ani nevyužila, každopádně jsem tam prostě chtěla mít zaregistrovanou svou přezdívku, aby se za mě nikdo nemohl vydávat. Najdete mě tedy i na takových stránkách, jako je ask.fm, votocvohoz.cz, zpovednice.cz, omlazeni.cz, alik.cz, poradte.cz, nikeplus.nike.com, xbox.cz, stob.cz ... Na některých stránkách jsem aktivní, na některých trochu, na některých vůbec - a dokonce zjišťuji, že už sama moc nevím, kde jsem všude registrovaná, takže na některé ze stránek jsem prostě už i dávno zapomněla a ani nevím, že existují.

Jsou samozřejmě věci, za které jsem na svůj blog pyšná. Například mám radost, že jsem asi jediný stále aktivní blog na blog.cz, který má rubriku přímo zaměřenou na vietnam a vietnamštinu. A možná, že jsem takový blog asi i na celém českém internetu (a pokud ne, tak šup sem s odkazy, moc ráda si takový blog pročtu!). Taky jsem první bloger, který použil termín "článkoodpověď" (moje první článkoodpověď byla zvěřejněna dne 29.6.2012, schválně, jestli najdete nějakou starší). Taky jsem docela pyšná, že jsem díky blogu dostala za ty krátké čtyři roky i různé nabídky na spolupráce a že jsem tak měla možnost psát nejen pro svůj blog, ale i pro jiné stránky, někdy i za peníze. A občas vyšel nějaký můj článek i v časopise či nějakém almanachu.

Tak nějak jsem se za tu dobu s blogem sžila, je mojí součástí. Ráda si k němu večer sednu, pročtu nové komentáře, napíšu nový článek, projdu si pár oblíbených blogů... Jsem ráda, že mě moje nadšení pro psaní za tu dobu ještě neopustilo. A vzhledem k tomu, že doufám, že mě ani jen tak neopustí, se můžete do budoucna těšit ještě na spooouuustu dalších článků :-).


Článek byl přiřazen k tématu týdne "Moje první blogerské krůčky".
 

6 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 Em Age Em Age | Web | 13. listopadu 2014 v 9:02 | Reagovat

Super článek, moc dobré osvěžení mezi tunami pár-větných výžblebtů. :D :-D Docela ti závidím, že toto je tvůj prví blog, já už mám tak pátý nebo šestý... ale doufám, že poslední. :-D

2 Jan Duha Jan Duha | Web | 13. listopadu 2014 v 11:01 | Reagovat

Pěkný článek :-) No vidíš, já se zase učím čínsky. Jinak blogů jsem měl několik a většinou ty minulé za moc nestály. Jeden takový hodně filozofický, a dva rádoby recesistické, ale všechny jsem je smazal. V té době jsem měl zkrátka o dost radikálnější názory, než dnes, a teď se tomu jenom směju. Můj současný blog je taková všehochuť. Píšu tam všechno, co mi zrovna projde hlavou a napadne mě, že by se z toho dal sesmolit článek. Takže všechno možné - škola, vztahy, úvahy o společnosti, o jídle, atd, atd... a když zrovna nemám žádný nápad na článek, tak publikuju nějaký zajímavý optický klam.

3 Katie Katie | Web | 13. listopadu 2014 v 11:17 | Reagovat

Moc pěkný článek. =) Je fajn, že věci, které si napsala do prvního článku, se splnili. Tedy, že si se do toho pustila. Také bych si chtěla přečíst nějaký svůj starý článek a říci, jo, to už mám za sebou. =)
Také se mi líbí, že tento blog je tvůj první. To se moc nevidí. Já nejsem takový případ ale bylo by fajn, mít něco stálého.
Jsem na tvém blogu poprvé a tento článek se mi líbí. ;-)

4 Terka Terka | E-mail | Web | 13. listopadu 2014 v 12:32 | Reagovat

Můj blog je asi.. nevím kolikátý. Původně jsem ho zakládala, když jsem začala blogovat, pak jsem se na blogu tak nějak učila, zakládala pořád nové blogy a asi půl roku to takhle se mnou šlo. V květnu 2011 jsem tento smazala, abych ho pak znovu obnovila, a když nepočítám další půl rok, už jsem u něj zůstala a měnit to nehodlám. Mám blog pod svým civilním jménem, žádná přezdívka, což si myslím, že je takové univerzální. Možná ti to s blogem vydrželo tak dlouho, protože sis ho založila v devatenácti a už jsi byla starší a rozumnější. Také jsi měla po maturitě, jak jsi zmínila. :-)

To je dobrý nápad založit si účet na více stránkách, zvlášť když jsi známá blogerka, takhle alespoň nemůžou tvé přezdívky zneužít, aby napsali něco, s čím třeba nesouhlasíš. :-)

Vietnamština je určitě zajímavý jazyk. Mě vždycky z těch východních jazyků zajímala čínština, japonština,.. :-)

5 Fredy Kruger Fredy Kruger | 13. listopadu 2014 v 12:52 | Reagovat

" Chlapec náš, strašně je pohodlný !
... dareba sedí, mi budem ho krmit ? "
( křičí děd )  : " Mizera !  líný je chodit !"
Řve strýc : " Zkus maso mu hodit !"

Otec vrh  stehno z králíka ....

" Utíká !  chlapec nám utíká !
... pobíhá tady... jak  kraawa !"

... již rodinná koná se oslava !

6 MaddyHarry MaddyHarry | Web | 13. listopadu 2014 v 14:01 | Reagovat

Perfektní článek. Hezky napsané. Jo zůstat u prvního blogu je docela umění - super. :-) Já si zrovna nedávno zase založil - i když nedobrovolně - nový článek takže dělám (opětovně) první krůčky. :-?  :-D

7 kaa kaa | 13. listopadu 2014 v 19:33 | Reagovat

Blogerka nejsem a ani jsem nebyla. Ale pravidelně čtu ten tvůj ;-)
Asi před týdnem jsem čistě náhodou-přes video na youtube- narazila na blog, který má v sobě také něco "Vietnamského" i když okrajově, protože autorka je poloviční vietnamka. Odkaz dám nebo pošlu na požádání. :-D Jen tak dál s psaním, ať mám co číst.

8 kaa kaa | 13. listopadu 2014 v 19:35 | Reagovat

Jo a ještě koupila jsem si česko-vietnamský slovník (Lingea), ale zatím není za 1, čas a za 2, jsem s toho v jiříkově vidění :-D

9 hogreta hogreta | E-mail | Web | 13. listopadu 2014 v 20:55 | Reagovat

[8]: Tak jestli můžeš, určitě mi odkaz pošli :). Klidně ho napiš tady, a nebo mi ho třeba pošli na mail, to je jedno. Znám asi tak pět blogů, o kterých vím, že jejich majitelky jsou Vietnamky nebo alespoň napůl původem Vietnamky, ale třeba to bude pro mě někdo nový :).

11 hogreta hogreta | E-mail | Web | 13. listopadu 2014 v 23:27 | Reagovat

[10]: Jojo, tak Kim znám, podívej, mám ji i v oblíbených odkazech napravo :). Nicméně Kim stejně před nějakou dobou kvůli studiu psaní na blog pozastavila/ukončila. Takže bohužel už ani její blog se nedá považovat za aktivní:(.

12 kaa kaa | 14. listopadu 2014 v 18:16 | Reagovat

Tak to se omlouvám, jednak jsem se do oblíbených blogů ještě nekoukala a až teď koukám, že máš pravdu jsem o několik kroků zpět v informovanosti. :-D
Mohla by jsi někdy napsat i ty ostatní blogy o Vietnamu prosím? Díky. ;-)

13 hogreta hogreta | E-mail | Web | 14. listopadu 2014 v 19:09 | Reagovat

[12]:: Tak třeba:
http://justemerde.blogspot.cz/
http://nothing2-wear.blogspot.cz/
http://dream-bigger.blog.cz/ (lýla ale už taky nějakou dobu není aktivní)

Jinak další blogy, od Češek, které se ale Vietnamem nějak zabývají:
http://www.zghettablog.cz (cestovala po VN, má super články o VN jídle)
http://www.vietnamese-world.blog.cz (Nanami má za manžela Vietnamce, bohužel od té doby, co se vdala, už nemá čas psát, takže ani tento blog není aktivní, nicméně je na tomto blogu spoustu zajímavých věcí)
http://best-sweet.blog.cz/ (Andy se taky docela hodně pohybuje mezi Vietnamci a učí se vietnamsky, takže na jejím blogu toho člověk taky dost najde - a je snad jediná, která je na blogu aktivní)

A pak jsem viděla ještě pár blogů, o kterých vím, že je třeba píšou Vietnamky, ale většinou to byly módní blogy nebo blogy o kosmetice - a tahle témata mě moc nezajímají, takže jsem adresy těch blogů už zapomněla.

Nicméně, ty se taky učíš vietnamsky a taky tě tématika Vietnamu zajímá? Můžu se zeptat, jak ses k tomu dostala? :)

14 kaa kaa | 14. listopadu 2014 v 19:47 | Reagovat

děkuji :-) no asi se hodlám začít učit Vn (jak to půjde nebo ne) a jak bude čas, ten teď začíná být nedostatkové zboží :-D Psala jsem ti tuším v červnu email pod stejnou "přezdívkou" kaa i když zaregistrovaná nejsem. Až se čas najde tak ti napíšu pokračování toho, jak se věci mají :D

15 hogreta hogreta | E-mail | Web | 14. listopadu 2014 v 19:57 | Reagovat

[14]: Tak jsem si tvé emaily dohledala a už vím, kam si tě zařadit:). Tak až bude čas, určitě mi zase napiš!

16 stuprum stuprum | Web | 18. listopadu 2014 v 19:59 | Reagovat

Příště už na nějaké to mistrovství v břišácích pojedeš se svými svěřenci. :)

17 Mental Princess Mental Princess | Web | 26. listopadu 2014 v 16:08 | Reagovat

Krásný článek

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
PROSÍM, do komentářů piště pouze to, co souvisí s daným článkem!
Odpovědi ke komentářím na vašem blogu pište na váš blog přímo k tomu komentáři nebo mi poštele email.
-
Neupozorňujte na sebe reklamami! Na blogy autorů smysluplných komentářů se vždy dívám.
Blogy nespřáteluji, do oblíbených dávám ty, které se mě něčím zaujaly, které se mi líbí a na které opravdu ráda chodím.
-
Budu ráda, když budete komentovat, jen tak se dozvím, co se vám líbí a co ne.
Klidně pište i ke starším článkům, já si to všechno ráda pročtu.©2011-2015