Střípky z Vietnamu, 14.díl: Počasí

22. července 2014 v 9:00 | hogreta |  Vietnam
Léto je tady a tak téma počasí patří zase k těm nejdiskutovanějším. Stěžujeme si na vedra, na nedýchatelno, a vyhledáváme klimatizované místnosti. A to jsme ve středu Evropy, tedy žádné tropy (jak se nás v televizních novinách často snaží přesvědčit). Jak to mají s počasím ve Vietnamu?

Vedroooooooo


Začnu tím, že Vietnam je taková "protáhlá nudle", která se táhne přes více podnebných pásů, takže počasí se v různých částech Vietnamu dost liší. Zatímco sever Vietnamu spadá do subtropického pásu, tak jižní Vietnam už leží v tropickém pásu. Střední Vietnam je tedy logicky "něco mezi".

Počasí ve Vietnamu je navíc velmi ovlivňováno monzuny. Severovýchodní monzun (od října do března) přináší na sever studenou vlhkou zimu, na jihu je v té době sucho a teplo. Severozápadní monzun (přicházející v dubnu/květnu) přináší do země teplé a vlhké počasí (s výjimkou hor na severu země).

Na jihu Vietnamu rozlišujeme dvě roční období, a to období dešťů a období sucha. Sever Vietnamu má také dvě období - období horkého léta a chladné vlhké zimy. Největší teploty jsou v období dešťů (tedy v létě). Nepředstavujte si ale, že tam "celé léto proprší". V období dešťů spadne nejvíce srážek, ale jsou to takové velmi rychlé a velmi silné bouřky. Zatáhne se, setmí se, začnou padat obrovské kapky. Pak někdy i nastane povodeň. Ale za hodinku je po všem, vyjasní se, povodeň opadne a za dvě hodinky už se zase všechno vysuší. A pak už je zase vedro k chcípnutí.

Tím jsme se dostali k tématu povodní. Zatímco u nás je dvacet nebo třicet čísel vody pomalu katastrofa, tak tady je to na běžném pořádku. Všichni se tváří, že se nic neděje (jen já, jediná běloška v okruhu padesáti kilometrů, se vyděšeně a překvapeně čumím z okna). Pokud voda stále stoupá, tak někteří lidé, začnou vytahovat připravené pytle s pískem, aby jim do baráku nevniklo moc vody. Ale žádná tragédie se nekoná. Jen motorkáři, kteří mají výfuk nízko (a tedy pod vodou), mají smůlu, musí tlačit. Ti, kteří mají výfuk vysoko, pouze zvednou nohy na řídítka. A cyklisté si holt při každém sešlápnutí pedálu namočí nohy. Pohoda.

Občas přijde i povodeň


Úryvek z mého deníku:

23.července, den dvacátý

"Po obědě jsem dobrou půlhodinu zabila tím, že jsem pozorovala, jak venku stoupá voda. Pršelo jako z konve a za chvíli byla na ulici povodeň. Dům babičky a dědy je zvýšený - vedou do něho dva velké schody - teď už vím proč. Dva schody byly pod vodou. Zatímco u nás by třicet nebo čtyřicet čísel vody byla katastrofa, kterou by vysílali v hlavních zprávách, tady to nikdo nijak zvlášť neřešil. Obyvatelé domů, které nebyly tak zvýšené, možná vytáhli pár pytlů s pískem, aby zabránili vniknutí vody do domu, ale jinak tady vše fungovalo normálně. Motorkáři si nasadili pláštěnky a dali nohy na řídítka. Těm, kteří měli výfuk nízko a motorku utopili, nezbývalo nic jiného, než tlačit. Strejda motorku, která doteď stála před barákem, vytáhl do domu. A do hodiny bylo po povodni."V období sucha, v době, kdy u nás je zima, se teploty na severu většinou pohybují kolem těch 10°C. To ovšem neplatí pro horské oblasti, kde může teplota klesnout i na nulu (či pod ní) a tak se i ve Vietnamu můžou lidé dočkat nějakého toho sněhového poprašku. Pro většinu obyvatel je ale i tak sníh vzácnost a někteří lidé přírodní sníh naživo ani nikdy neviděli. Na jihu i v období sucha bývají průměrné denní teploty okolo 28°C, ale klidně i v tomto období může přes den ručička teploměru vystřelit i na čtyřicítku.

Já, těsně před umřením (jak můžete vypozorovat z barvy obličeje)...
Za což může nejenom počasí, ale taky ty šílené schody, do kterých jsem se musela vyšplhat, abych se takhle vyfotila.Celkově je ve Vietnamu tepleji, než u nás, ale také je tady vlhčeji. Vlhkost a horko vás praští do nosu hned, jak vystoupíte z letadla. A také proto patří klimatizace pomalu k základnímu vybavení domácností. A když už ne klima, tak alespoň pořádný větrák.Nezapomeňte si přečíst i starší díly tohoto seriálu a ostatní články o mé cestě do Vietnamu:Zdroje:
Nick Ray, Wendy Yanagihara. Vietnam. Praha: Svojtka & Co., s.r.o., 2006. ISBN 80-7352-395-7
John M. Fahey. Vietnam: Velký průvodce Nacional Geographic. Brno: Computer Press a. s., 2010. ISBN 978-80-251-2193-1
 

6 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 Eliška Eliška | E-mail | Web | 22. července 2014 v 9:53 | Reagovat

Monzum? Páni, to mám docela mezery - já si až doteď myslela, že to jsou monzuny... :-D.
Páni, nedokáži si představit, že by tam měli při povodních tolik vody :-(. Já nikdy povodně nezažila, protože bydlíme na "slušnym" kopci a nikdy tam nebylo moc vody, ale zažít bych to rozhodně nechtěla...
A kolik cm vody tam při povodních mají oni? :-).
To jsi psala 23. července? Zítra to tedy bude rok :-). Kolik dní jsi tam vůbec zůstala? :-).
No, a mě je horko už při 25° Celsia :D. Já bych tam asi dlouho nevydržela - zaživa bych se upekla :D.

2 Takara Takara | Web | 22. července 2014 v 10:16 | Reagovat

V Asii v některých částech mají zase kalamitu (JPN Kanagawa), když napadne 5 cm sněhu...prostě všude je něco :-D S těmi tropy, máš pravdu. V Čechách srovnatelné klima být nemůže, protože nemáme moře v ČR, geograficky a nemáme období dešťů, kdy naprší i třeba 30 cm za jeden den.
Teploty kolem 30tky (36 je max, které jsem v JPN zažila ale vedro mi je už při 25 stupních a to nezmiňuji někdy až 80% vlhkost, zatím jsme v červenci na max 77%, běžně 68%) Jakou vlhkost vzduchu máte teď v Čechách? Nemám přehled :-)

3 Ellie Ellie | Web | 22. července 2014 v 20:37 | Reagovat

Máš moc zajímavé články, a moc mě baví :) Chodím sem moc ráda:)
Jinak já jsem ve Vietnamu nebyla, ale byl tam strejda.. :)

4 Teez / world-teez Teez / world-teez | Web | 22. července 2014 v 22:25 | Reagovat

Týjo asi bych ve Vietnamu nemohla žít. Když tam začně pršet jsou povodně a během hodiny je všechna voda pryč a zase se žije normálně. A hlavně je zajímavé jak je na severu jinak než na jihu. Tady v ČR by se dalo říci, že je ve všech koutech stejně. Občas asi o nějaký stupeň míň nebo někde napadne o pár cenťáků více sněhu, ale furt to není takový rozdíl jako právě ve Vietnamu ;)
Super článek. Fakt skvěle jsi to napsala :)

5 Tess Tess | Web | 23. července 2014 v 19:16 | Reagovat

no ty kráso tam přijít bouřka tak se zblázním :D mě stačí ty naše buchanice v Česku ale co teprv tam :D ale stejně bych se tam jednou podívat chtěla!:D Miluji poznávání cizích kultur, né jak někteří na dovolené se jen válejí někde u pláže

6 Andy Andy | E-mail | Web | 24. července 2014 v 14:45 | Reagovat

Do Vietnamu o prázdninách bych asi nejela. (protože já to vedro nedávám ani tady u nás)
Stačilo mi, když mi kamarád říkal, že propotilo 4 trička v nějakých 47 stupních, když jeli na výlet do Ha Long.
A taky když mi říkal že se mu výlet do Ha Long zrušil asi 7x právě kvuli bouřkám. Hihi.
Popis tvojí bouřky se mi líbí, mam na jednu stranu strašně ráda, když se najednou semele šílená buřina, je to strašidelný, ale fajn.
A o těch povodních jsem ani neviděla, ještě víc mě to přitvrzuje v tom, jací jsou Vietnamci super národ. Z ničeho si nedělat hlavu, aneb my tady brečíme a oni si v tom jezděj v klidu s nohama na řídítkách :-D
Jinak jsem četa, že tam je takový vlhko, že se slečně po příjezdu tam zkroutily všechny knížky :-D

7 hogreta hogreta | E-mail | Web | 24. července 2014 v 15:06 | Reagovat

[6]: Tak já si třeba myslím, že se na to vedro dá zvyknout, rozhodně to není nic, co by se nedalo přežít. Pak mi to už ani nepřišlo:). Možná právě kvůli té vlhkosti se docela dobře dýchá, mě osobně je mnohem hůř, když je vedro a ještě ke všemu dusno. Co se týče knížek, tak ty se mi nezkroutily teda (a o něčem takovém slyším poprvé, vždyť lidi tam taky normálně mají knížky:-D), jediné, co se mi stalo, tak mi "splihnul" klobouk. Pak už jsem ho nemohla nosit, protože mi visel přes obličej:-D. Taky bych řekla, že oni kvůli povodním "nebrečí" prostě proto, že vědí, že se jim to zase všechno rychle vysuší a taky si myslím, že oni zase tolik nelpí na majetku a na obydlí, takže jim třeba odpadlý pruh omítky nebo mapa na stěně nijak zásadně nevadí. U nás v ČR přece jenom povodeň napáchá trochu větší škody, protože se tak rychle nevysuší a když voda někde stojí týden, tak v může barák podmáčet i tak, že spadne nebo se v něm už nedá bydlet. Ve VN to většinou nemá tak katastrofické dopady, proto to lidé berou jinak :).

[2]: Ráno pršelo a celý den je trochu pod mrakem, takže aktuální vlhkost na našem balkonu je 47%. Teda pokud mi vlhkoměr měří dobře. Ale věřím tomu, že ve slunečné parné dny je to číslo ještě mnohem menší:).

8 Anda Anda | Web | 30. července 2014 v 20:11 | Reagovat

No, tak Vietnam by asi nebyl úplně pro mě. :D Já jsem spíš na zimu a chlad. Déšť by mi nevadil, ale vlhko určitě. Ikdyž jak píšeš, asi bych si na to možná po nějaké době zvykla. :-)

9 princeznaumrela princeznaumrela | 6. srpna 2014 v 17:23 | Reagovat

Ahoj, přidej se k mé 50denní výzvě. :-)
www.princeznaumrela.blog.cz

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
PROSÍM, do komentářů piště pouze to, co souvisí s daným článkem!
Odpovědi ke komentářím na vašem blogu pište na váš blog přímo k tomu komentáři nebo mi poštele email.
-
Neupozorňujte na sebe reklamami! Na blogy autorů smysluplných komentářů se vždy dívám.
Blogy nespřáteluji, do oblíbených dávám ty, které se mě něčím zaujaly, které se mi líbí a na které opravdu ráda chodím.
-
Budu ráda, když budete komentovat, jen tak se dozvím, co se vám líbí a co ne.
Klidně pište i ke starším článkům, já si to všechno ráda pročtu.©2011-2015