Střípky z Vietnamu, 11.díl: Vzhled a krása

19. března 2014 v 8:00 | hogreta |  Vietnam
Je zajímavé, jak odlišné je vnímání "krásy" v různých částech světa. Vzhled a krása jsou nějakým způsobem důležité všude, ale ne všechno, co je tady vnímáno jako krásné, je tak vnímáno ve Vietnamu - a naopak.

Slečna - modelka - převlečená do "pavích šatů"


V Asii obecně se dá říct, že je bílá kůže považována za krásnější, než tmavší pleť. Zatímco my z Evropy se v honbě za krásou škvaříme v soláriích, na plážích a natíráme se samoopalovacím krémem, ve Vietnamu to mají přesně naopak. Dokonce se dají koupit i "bělící krémy" (nedělám si srandu, viděla jsem to na vlastní oči), které zaručují zbělení pokožky o několik odstínů.

Ono je docela pochopitelné, proč je bělejší kůže v těchto částech světa považována za krásnější. Kdysi to bylo tak, že ti, co byli "z vyšší společnosti", nemuseli pracovat na polích, a tedy se neopálili. A když vycházeli ven, mohli si dovolit mít v ruce slunečník. Zatímco ti, co těch peněz tolik neměli, byli nuceni pracovat celé dny jako zemědělci a díky tomu byli snědí. Pokud jste tedy na ulici potkali člověka s bílou kůží, věděli jste, že daný člověk pochází z vyšší společnosti, zatímco člověk s tmavší kůží je obyčejný zemědělec. Je tedy jasné, proč je světlá kůže považována za krásnou. A vzhledem k tomu, že to takhle fungovalo dlouhá léta a několik generací, tak se opravdu dá říct, že člověk se světlejší barvou pleti má urozenější předky, než člověk s tmavší barvou pleti. Takže pokud jdete například na nějakou slavnost, tak vůbec není výjimkou, když mají ženy hodně světlý make-up. U nás byste řekli, že vypadají jako mumie, ale ve Vietnamu tyto ženy připadají ostatním krásné.

My bychom řekli, že to některé ženy s bílým make-upem přehánejí, ale u nich je světlá barva pleti považována za krásnou

S tím souvisí také to, že pokud do Vietnamu přijedete jako běloška, všichni vám budou říkat, jak jste krásná - ať už jste jakákoli. Několikrát se mi dokonce stalo, že se se mnou chtěl někdo vyfotit. Slova o tom, jak jste nádherná, vás budou provázet na každém kroku, bohužel to ale opravdu souvisí pouze s vaším odstínem pokožky. Každopádně pokud si chcete zvednout sebevědomí, rozhodně zamiřte do Asie.

K dosažení "dokonale bílé pleti" neslouží ve Vietnamu pouze vybělovací krémy, ale samozřejmě se místní ženy a dívky snaží vyhnout se jakémukoli opalování. Nejenom tedy, že Vietnamku vyvalenou na pláži potkáte jen stěží, ale málokdy potkáte Vietnamku třeba v plavkách. Vietnamci se většinou koupou v oblečení. A to nejenom u moře, ale třeba i u bazénu. Při pohledu na Vietnamky koupající se v bazénu v riflích a košilích - napadalo mě, že to teda není zrovna hygienické. Že by se tím víc zakryly, to se taky říct nedá, protože když si člověk namočí bílou košili, tak je to stejné, jako by chodil jenom v podprsence. Každopádně jsem na místních plážích (tedy na plážích, kde chodí místní lidé a ne turisté) byla většinou jediná v plavkách. A všichni na mě čučeli (jediná v plavkách a ještě ke všemu běloška, prostě šílený úkaz).

Aby se dívky neopálily, tak je i v těch největších vedrech na ulicích můžete potkat v dlouhých kalhotách a dlouhých rukávech. Zatímco já jsem byla uvařená a měla jsem propocené i spodní prádlo (a to jsem na sobě měla tílko a kraťasy), Vietnamky to často zvládaly v riflích a bundách.

Zatímco já se vařím i v kraťasech a tílku, Vietnamky nemají problém s dlouhými riflemi
(já s kamarádkou Hien v Ha Noi, za námi Pagoda na jediném sloupu)

K dalším zvláštnostem souvisejících s krásnou je holení. V Asii spíše neholení. Ano, je to tak, na většině území v Asii žiletky používají pouze muži, aby si upravili knírek a vousy. Nejenom tedy, že se tady dívky neholí v podpaždí nebo na intimních partiích, ale tady nemusí mít dívka ani oholené nohy. Vlastně je ani oholené mít nemůže, protože by byla "divná". Móda vyholených těl do Asie prostě ještě nedorazila. Dívka, která si to vykračovala po ulici s deseticentimetrovými podpatky, minisukní a dvoucentimetrovými černými chlupy na nohou, připadala - velmi pravděpodobně - všem kolemjdoucím mužům děsně atraktivní, i když já se musela zastydět nad tím, jak jsem si ji prohlížela. No uznejte - u nás takovou dívku potkáte jen stěží, většina z nás si ani nedokáže představit, že by se prostě někdo vůbec neholil. A když o tom tak přemýšlím - tak proč vlastně ne? Mít chloupky po těle je stejně přirozené, jako mít třeba vlasy. Když se člověk oprostí od evropského vnímání ženství, tak mu to přijde normální. Když má holka chlupy, znamená to, že už je z ní ženská. Když ty chlupy nemá, je to ještě dítě.

Ale můžu vám říct, že koupání se ve veřejných sprchách, to byl tedy zážitek. Když byste neoholená přišla do bazénu tady v Česku, připadala byste si jako orangutan. Ale to není nic proti tomu, jak STRAŠLIVĚ nahatá si budete připadat, když přijdete oholená do bazénu v Asii. Ve sprchách si vás naprosto všichni prohlédnou. A díky tomu, že nebudete mít chloupky, za které byste se schovali, uvidí opravdu všechno. Budete si připadat mnohem nahatější, než ostatní nahaté ženy. To fakt není nic příjemného. Já se raději umývala někde v rožku sprch a modlila se, aby se zvědavá teta umyla co nejrychleji a ze sprch už konečně odešla (nicméně mi pak "zvědavá teta" řekla, že se nemusím schovávat, že už stejně všechno viděla). Srandy kopec. Každopádně pokud se oholí v Asii žena, tak sice bude považována za fakt divnou, ale to se dá ještě skousnout. Pokud by se jakýmkoli způsobem a na jakémkoli místě (kromě tváře) oholil chlap, byl by považován za gaye nebo za absolutního, ale fakt absolutního cvoka.

Na obranu Asiatů musím říct, že oni narozdíl od nás Evropanů vlastně chlupatí téměř nejsou. Jim rostou chloupky pouze na určitých místech - v ohanbí, v podpaždí, trochu na nohou a popřípadě na tváři. Pokud potkáte Asiata s chlupatými zády nebo hrudníkem, velmi pravděpodobně to není tak úplně "čistý" Asiat, ale je to míšenec. Asiati moc chlupů nemají, takže když už je mají, tak asi nevidí důvod je nějak zásadně řešit, a tak se neholí. Stejně tak co se týče pachu - většina Evropanů se holí mimo jiné proto, aby se jim na chloupkách nezachytával pot a oni nesmrděli. Asiaté mají narozdíl od bělochů mnohem méně potních žláz, tedy i mnohem méně smrdí.

Pak jsou tady znaky, které připadají přitažlivé jak Vietnamcům, tak nám Čechům. U žen je to kulatý zadek a větší kulatá prsa, dále pak štíhlá postava a alespoň trošku delší vlasy (Vietnamku s ježkem asi nepotkáte). Dá se říct, že Vietnamci preferují u žen "křehkost" a "ženskost". Spousta lidí si z Asiatek dělá legraci, že ony zadky ani prsa nemají, ale můžu vás ubezpečit, že opravdu není pravda, že by všechny Vietnamky byly úplně ploché. Naopak, sama jsem potkala i Vietnamky, které by kdejakou Češku velikostí ňader strčily do kapsy. Opět platí, že lidé jsou prostě různí na celém světě a rozhodně se nedá říct, že všechny Asiatky jsou malé, hubené a ploché.

Dá se říct, že u Vietnamek se preferuje "křehkost" a "ženskost"

U mužů se za ideál samozřejmě považují svaly a vyšší postava. Už se rozhodně nedá říct, že by všichni Asiaté byli malincí, mladí Vietnamci, kteří už měli v dětství dostatek pestrého jídla a živin, často své rodiče převyšují i o dvě hlavy. Dále si myslím, že se ve Vietnamu v poslední době chytá jakási "korejská móda", díky níž si někteří mladí kluci barví vlasy (a někteří prý i malují linky na oči, ale to jsem naštěstí neviděla). Osobně se mi nabarvené vlasy u Asiata moc nelíbí - nechápu, proč má někdo potřebu barvit si vlasy, když jeho přirozená barva vlasů je naprosto úžasná čerň až dokonce modř. Asi je to nějaká touha po tom se odlišit. Každopádně třeba pár červených proužků na vlasech ještě chápu, ale Asiat s jasně blonďatou hlavou mi přijde až příliš nepřirozený. Ale proti gustu žádný dišputát, že:-).

Spousta Čechů vůbec nedokáže pochopit, jak je možné, že Vietnamci můžou být hezcí, krásní nebo škaredí a jsou přesvědčeni, že "oni jsou přece všichni stejní!" Kdepak, opravdu nejsou všichni stejní. Jen my běloši jsme zvyklí rozeznávat tváře podle úplně jiných znaků - podle barvy vlasů, délky vlasů, barvy očí, popřípadě ještě podle tvaru nosu (pokud má někdo nos opravdu výrazný). Kdybychom vzali pět bělošek, nabarvili bychom jim vlasy a dali jim barevné čočky, tak bychom si je pletli. Dokonce bychom klidně přísahali, že jsou to sestry. Naopak Asiaté se při rozeznávání lidí na barvu vlasů nebo očí pochopitelně nezaměřují vůbec, proto jim zase my běloši připadáme všichni úplně stejní. Pokud se budete mezi Asiaty pohybovat více, za chvíli si zvyknete rozeznávat je podle jejich rysů - a zjistíte, že jsou opravdu každý úplně jiný. Dokonce zjistíte, že dokážete říct, kteří jsou si podobní (například rozeznáte, jestli jsou dva lidé příbuzní a nebo ne). A taky zjistíte, že rozeznat Vietnamce od Číňana nebo Korejce vůbec není tak obtížné. Prostě opravdu vypadají jinak.

Protože u žen se preferuje něžnost a křehkost, tak i vietnamské šaty bývají něžné a křehké


Závěrem bych chtěla říct, že stejně jako to platí všude na světě, tak i ve Vietnamu platí, že lidé jsou různí a líbí se jim různé věci. Nejde tak úplně paušalizovat. To, co jsem popsala ve článku, samozřejmě neplatí na 100 %. Troufám si ale tvrdit, že takhle nějak to vnímá většina:).Nezapomeňte si přečíst i starší díly tohoto seriálu a ostatní články o mé cestě do Vietnamu: 

12 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 Ann Ann | E-mail | 19. března 2014 v 10:19 | Reagovat

Krásný a zajímavý článek jako vždy.
Ta touha po světlé pleti (a touha Evropanů po opálené, pod to bych se mohla podepsat) souvisí taky s jednoduchým pravidlem, že každý chce to, co nemá. A to platí snad na úplně všechno, co se vzhledu týká, jenom málokterá (neříkám, že chlapů se to netýká, ale přece jenom...) je sama se sebou bezvýhradně spokojená.
Holení u chlapů mi taky přijde zvláštní, chápu že pro takové cyklisty je to nutnost, ale když vidím normálního urostlého chlapa s oholenýma nohama, tak mě to zarazí. Co se žen týče, je to každého věc, pokud tím neotravuje ostatní (když v těch největších vedrech člověk prostě smrdí, měl by s tím něco dělat). Ale pokrytecky musím přiznat, že když vidím pěknou holku v minisukni na jehlách a rok neholený nohy, tak si jí prostě nevěřícně prohlédnu. To je holt diktát dnešní evropské módy, docela závidím Asiatkám, že mají v tomhle pohodičku. A naprosto chápu jak strašně nahá sis musela připadat, mě stačí, když jdu ráno plavat, to jsou v šatně hlavně důchodkyně, které už to neřeší, a pak si taky připadám mnohem svlečenější.
Ta první fotka mě okouzlila. Vidět to na Evropance někde na přehlídce tak se válím smíchy, kdo to spíchnul, ale k ní to nějakým zvláštním způsobem pasuje. A na těch dalších fotkách ti to moc sluší.

2 Takara Takara | Web | 19. března 2014 v 11:23 | Reagovat

Pěkný článek, moc se ti povedl :)Článek je s pár rozdíly platný i pro Japonsko, co se "opalování týče", ženy se tady balí do různých hábitů, aby se neopálily, ale má se za to, že slunění způsobuje rakovinu, takže důvody jsou dva: zdravotní a estetický. Co se postavy týče: v Japonsku jsou posedlí štíhlostí, hlavně ženy...pokud potkáš Japonku s tvary je to návštěvou příslušné kliniky nebo má pár kil navíc...výjimkou nejsou ani velmi silné Japonky a je to opravdu individuální, ale v Japonsku můžu říct, že jsou kultem štíhlosti až posedlí, jinak si neumím vysvětlit, že ti ze státní školy dítě přinese letáček se vzorečky hubnoucích čajů a jiné legrácky...Japonku s neoholenýma nohama jsem viděla jenom jednu, za dva roky, co tu jsem..ženy si nohy a podpaží a zbytek je stejný, jak si to popsala a chlapi jsou tak více na přírodno, kromě tváře si neholí nic. Japonci chlupatý hrudník mívají (ne všichni, neznám všechny Japonce :D), ale o dost méně než Evropané. A k asijským tvářím...ano je pravda, že necvičenému oku přijdou asiati stejní, ale jakmile jste v tom, začnete si všímat rozdílů a rozeznávat i národnosti, ovšem někdy ani Japonci nevědí...největší mazec byl, když jsem učila Japonky dvojčata (jednovaječná) jediný rozdíl byl, že jedna z nich měla silnější oční víčka...trvalo mi asi měsíc, než jsem je začala rozeznávat:)

3 Chloë Noir Chloë Noir | E-mail | Web | 19. března 2014 v 11:47 | Reagovat

U nás bol ten princíp tiež rovnaký, veď šľachta sa ešte aj púdrovala na bielo, aby boli no..belší :D
Mne osobne sa bledá pleť páči viac a som rada, že som  aj ja sama bledá a snažím sa to udržať (lebo 30-tka faktor nestačí, ja musím mať 50tku...pre istotu :D)
To neholenie je zaujímavé, to musím uznať. Pamätám, ked som pred pár rokmi nadávala aké je to u nás blbé, že ked chcem krátku suknu tak chlpy dolu, že prečo také nemusia mať chlapi. :D Ale na druhej strane viac sa mi páčia moje nožky keď sú pekné čisté biele, bez chlpkov. A keď oni tak veľmi nezarastajú, tak je to predsalen o niečom inom. :D
U nás som raz videla blondýnku (prírodnú) a na slnku bolo vidieť, že nemá oholené nohy, ale tak úplne bledučké chĺpky. niektorí však na ňu kukali, akoby vyšla z blázinca.  Podľa mňa je to fajn a mala by to byť každého osobná voľba. Videla som raz príbeh jednej, ktorá nevedela čo robiť, lebo či si skúšala nohy holiť, depilovať alebo podobne, tak vždy to skončilo zle, pretože chlpky stiahli so sebou aj kožu alebo sa jej vyhádzali červené fľaky a vyrážky. Ale samozrejme, tlak spoločnosti v podstate núti dievčatá myslieť si potom o sebe, že sú škaredé a nesĺňajú nejaký neexistujúci štandart.

A konečne niekto, kto to napísal, že aziati nie sú všetci rovnakí. Nemám rada, keď to niektorí hovoria, všetkých hodia do vreca s nápisom číňan alebo aziat. Pritom nie sú rovnakí. Samozrejme, kto sa o to nezaujíma tak má ťažkosti ich rozoznať, ale úprimne..ako si písala, aj belosi môžu vyzerať rovnako. A vidím to aj na ulici, keď vidím blondýnu na blondýne v rifliach, s rovnými vlasmi, rovnako namachlenú a už neviem, či sa naklonovali alebo či vidím dvojmo :D

4 Žebyjá? Žebyjá? | Web | 19. března 2014 v 14:40 | Reagovat

Některé věci už jsem tak nějak "tušila", ale to neholení se mi vyrazilo dech! Vážně tam chodí i mladý holky s neoholenýma nohama? To musí být... zajímavá zkušenost :-D  V tom jsou tvoje články o Vietnamu skvělý - pokaždý se člověk dozví něco, co by vůbec nečekal :-)

5 LoveShy LoveShy | E-mail | Web | 19. března 2014 v 16:02 | Reagovat

Tak o světlé pleti jsem tak nějak věděla, ale i tak je to zvláštní jak se to všude tak liší, přijde mi, že mi moc neudržujeme nic z historie a jsme podřízení tomu, co je moderní teď a na západě. Já jsem taky docela světlá, ale moc se to ke mě nehodí a sama sobě se líbím opálená. Ale neležím kvůli tomu týden v kuse na sluníčku a když jsem světlá tak prostě jsem.

O tom (ne)holení jsem tedy nevěděla. Dyť holení je vlastně záležitost tak posledních třiceti let a jde hlavně o módu, jakmile jsme na to zvyklí a vidíme někoho, kdo se neholí, tak je to něco divnýho. I pro mě, přiznám se. Nohy z estetického, a zbytek z hygienického důvodu. Navíc asiaté musí ty chlupy mít tmavší, co blondýny, ty jsou v pohodě, já jako bruneta mám chlupy hoodně tmavé, tak asiati musí mít ty chloupky na světlé pleti hodně vidět. Ale mají výhodu, že jich teda moc nemají, jak říkáš. No, je to pro mě nepředstavitelné.

A přiznám se, že asijské obličeje jsou pro mě hodně podobné, ale nikdy jsem se na to nesoustředila. Naučila jsem se rozpoznat Vietnamce, Japonce, Čínany a Korejce, tam ty rozdíly jsou, ale je to opravdu trochu jiné než rozpoznávat bělochy. Mnozí z nich se mi moc nelíbí, ty asijské rysy mi moc neříkají (já mám spíš raději mulaty, vysoké, tmavší pleť), ale někteří asiati jsou strašně krásní, takový jemní :)

6 Vitainvitro Vitainvitro | Web | 20. března 2014 v 1:47 | Reagovat

Mam ted spoluzaku z ruznych koutu Asie kupu a i kdyz svetla plet je univerzalne popularni (Vietnamska spoluzacka jakozto vyjimka potvrzujici pravidlo je asi jedina, kterou to moc nezajima), tak z ruznych duvodu - na Filipinach obecne maji taky to rovnatko bledy = bohaty, ale v Japonsku je bila plet neco jako narodni charakteristika, s penezi a aristokratickym puvodem to u nich nema co delat.
A co si vybavuju z onsenu, tak Japonky byly obecne oholenejsi nez Cinanky, Korejky tak jak ktere. Posledni dobou jsou clanky o holeni v lete v kazdem Japonskem zenskem casopise. :)
To poznavani se fakt da naucit, diky priteli Filipince uz identifikuju bez toho, aby otevreli pusu. =D Vetsinou zvladnu rozeznat i ostatni, ale diky make-upu a ucesum je to u holek casto orisek...

7 lifeisfine lifeisfine | E-mail | Web | 20. března 2014 v 16:21 | Reagovat

Na tento článok som sa veľmi tešila.

K bodu o odtieňu pleti musím dodať, že ja, čistá Európanka preferujem bledých ľudí. Viem,že táto veta vyznela divne. Chcem len povedať, že v živote by som nešla do solárka a nechápem, prečo sa ľudia opaľujú. Ja na tej pláži nedokážem vylihovať a keď ešte viem, že by som sa opálila. :) A už som si začala tvár natierať opaľovacím krémom. Nie že by som tým bola posadnutá. :D

A našťastie musím povedať, že patrím do skupiny bledších ľudí. Nevyzerám síce ako stena, ale napríklad veľa make-upov nemajú môj odtieň. Často sú aj tie najsvetlejšie odtiene pre mňa príliš tmavé.

Ale každému sa páči niečo iné. A nechcem týmto omentárom povedať, že by som ľudí súdila kvôli ich farbe pleti. :)

8 Nienna Nienna | Web | 21. března 2014 v 14:56 | Reagovat

Krásný článek. Na bledost vietnamek a dalších asiatek jsem si už zvykla, ale jejich posedlost být beldými mě, tak trochu stále ještě děsí. Ale co se týče toho holení - když bych si představila, že si neoholím nohy a kráčím si to po ulici v kraťasech a tílku (také bez oholené podpaží) asi bych se hanbou propadla, i kdybych takhle šla ve Vietnamu, tak bych si připadala nesvá :) Hodně mě fascinuje, jak jsou Vietnamci a asiati úplně odtrhnutí od světa (myslím kulturně a tak), že prostě mají svůj 'svět', kde platí naprosto jiná pravidla a moc se nenechávají ovlivnit nějakými ,,hity" z Evropy a ze západu, i když některé mladé teenagerky se evropankám už docela přibližují. Každopádně to tam muselo být strašně moc zajímavé, obohacující a tak - docela ti závidím, že jsi tam byla :) A myslím, že tenhle seriál o Vietnamu je úžasný a píšeš skvěle - většinou mě totiž nebaví číst delší články, ale tenhle mě tak upoutal, že mi bylo jedno, jak je dlouhý :) Rozhodně v tom pokračuj :)

9 Karryanna Karryanna | E-mail | Web | 21. března 2014 v 14:56 | Reagovat

Taky patřím k lidem, kteří na ostatních (dobře, a zejména na sobě) preferují světlé odstíny, příliš opálení lidé se mi vyloženě nelíbí. Na mně samotné mě opálení vždycky děsně štvalo. Trochu pomáhá, že jsem typ, co se opaluje hůř, ale jelikož půlku letních prázdnin obvykle strávím někde na výletech nebo jinde na vzduchu, nějakému opálení neuniknu. A často ani vypáleným sandálům :)

Ovšem za dlouhé rukávy, dlouhé nohavice, bundy nebo cokoli na ten způsob mají Vietnamky můj obdiv nebo mé politování, co se hodí víc. Já bych asi padla vedrem.

Doufám, že si teď nevysloužím hromadné odsouzení, ale já si třeba nohy neholím vůbec ani v našich krajích. Pravda je, že obvykle nosím dlouhé sukně, ale speciálně přes léto je často měním za šaty, tříčtvrťáky, šorťasy, hloupě si kvůli tomu nepřipadám, a ani nemám pocit, že by to lidi nějak moc řešili (ale je samozřejmě možné, že pohoršené pohledy dávno podvědomě ignoruju).

Určitě nemyslím, že jsou všichni Asiati stejní, ani že jsou takoví třeba všichni Vietnamci, ale přiznám se bez mučení, že národnosti umím odlišovat s dost malou spolehlivostí. A příslušníky stejné národnosti od sebe umím typicky odlišit, pokud zrovna stojí vedle sebe O:)

10 Lory Lory | Web | 21. března 2014 v 15:06 | Reagovat

Krásný článek a úchvatné fotky !! Já jsem se vždycky chtěla podívat do Japonska nebo právě do Vietnamu :)

11 Vali&Cami Vali&Cami | Web | 21. března 2014 v 15:30 | Reagovat

Ahoj tvuj blog se nam moc libi a byli bychom moc radi kdybys nas navstivila na blogu http://prettycute1.blogspot.cz/

Vali&Cami

12 ada ada | 22. března 2014 v 7:49 | Reagovat

Nádhera tak bych tam chtěla jet <3

13 Amia Amia | Web | 22. března 2014 v 9:31 | Reagovat

No, tak nějak mám potřebu zdůraznit, že i u nás se bílá kůže považovala za krásnou přesně z toho důvodu, že šlechtičny nemusely pracovat na slunci, proto měly světlejší kůži než vesničanky. A hele, teď je to přesně naopak :-)
Taky jsem vlastně nikdy neslyšela, že ,,jsou všichni stejní", jedině ,,nám bělochům připadají všichni stejní, ale my zase jim, není to sranda?"

Jinak vážně hezký článek

14 Cleo Cleo | Web | 22. března 2014 v 15:00 | Reagovat

Vietnam musí být úžasná zkušenost. :)

15 Borůvka Borůvka | Web | 22. března 2014 v 15:38 | Reagovat

Tenhle seriál mě fakt baví, taky bych se chtěla podívat do nějaké země na dost dlouhou dobu, abych o tom mohla psát. :-D

16 Lúthien Lúthien | Web | 22. března 2014 v 17:52 | Reagovat

Velmi zajímavý článek! Začínám si říkat, že chci žít ve Vietnamu :D Nikdo by mi nenadával, že jsem moc bílá, ať se jdu opálit a navíc bych se nemusela holit, to by bylo pohodlíčko :D Je sranda, jak odlišně vnímají krásu lidé v různých částech světa.

17 Andy Andy | E-mail | Web | 22. března 2014 v 18:12 | Reagovat

tyyyjo, tu neoholenou slečnou bych ráda viděla, nějak si to už nedovedu představit :-D
já teď, co jsem bez přítele strašně moc sleduju vn kluky a jejich podpaždí :-D :-D zní to strašně úchylně, ale u ban trai jsem byla zvyklá na neoholený podpaždí a přišlo mi to mužný, nevadilo mi to. :-D Duyimu pro jistotu žádný chloupky nerostou :-D je jak miminko. a Můj nový kamarád jsem si všimla, že si podpaždí holí :-D :-D zajímavý sledovat to!! :-D :-D
jinak, teď jeden můj vn kamarád, co miluje kpop si obarvil vlasy na blond, beee. Hnědá mi nevadí, ale blond je moc.
A ještě jeden můj vn kamarád měl červený vlasy :-D

18 Andy Andy | E-mail | Web | 22. března 2014 v 18:13 | Reagovat

[17]: joo to jsem zapomněla, ve Vietnamu bych byla asi Misska, protože jsem bílá jak mrtvola a ne a ne se opálit :-(

19 Drak Drak | Web | 22. března 2014 v 19:54 | Reagovat

hmmm, Vietnam ukrývá spousty krásných věcí, jen co je pravda...

20 Bajus-ik Bajus-ik | 22. března 2014 v 21:15 | Reagovat

Vyzerá to tam fakt pekne :)

21 Pražský poděs Pražský poděs | Web | 23. března 2014 v 0:33 | Reagovat

Směr Vietnam :-D a co nejdřív :-D

22 Lady≈Claire Lady≈Claire | E-mail | Web | 23. března 2014 v 17:25 | Reagovat

Moc pěkné fotky! :D
Taky bych se tam někdy ráda podívala :-)
Ta jejich kultura je opravdu ohromná!
Vlastně celý východ :D
Ale známí, co tam byli se moc spokojení nezdáli
Snad bych měla lepší zážitky :D
Jako ty :-)

23 Katrin Katrin | Web | 24. března 2014 v 9:54 | Reagovat

Tak to je skvělý článek, díky za rozšíření obzorů. A přesně jak říkáš, každý národ je zvyklý na něco jiného a je dobře, že každý má "to svoje".

24 Day Day | 24. března 2014 v 18:47 | Reagovat

Hogreto, ty jsi i na votočvohoz? :O :)

25 hogreta hogreta | E-mail | Web | 24. března 2014 v 18:54 | Reagovat

[24]: Já jsem všude:-D. Jo, i na votočvohoz mám účet, jen teda nevotáčím žádný vohoz :-D

26 krasna-sluchatka krasna-sluchatka | E-mail | Web | 24. března 2014 v 21:48 | Reagovat

Moc ti to sluší :)
Já jsem vždycky měla pro asiaty všeobecně slabost. Všichni se mě ptají: "Jakto, dyť jsou stejní, nudní. Mají jen šikmý oči a černý rovný vlasy, fakt krása." Mě se to naopak moc líbí. Stejní vůbec nejsou. Každý je něčím odlišný.. jak jsi ve článku psala. Těším se na další díl

27 Day Day | 24. března 2014 v 22:16 | Reagovat

[25]: Já taky nevotáčím, já spíš "fóruju" :D :D . Viděla jsem tvůj příspěvek právě v jedné diskuzi a jediné co mě v tu chvíli napadlo bylo: Kam nemůže čert, tam nastrčí Hogretu :D

28 hogreta hogreta | E-mail | Web | 24. března 2014 v 22:19 | Reagovat

[27]: Hogreta asi měla nějakou slabší chvilku... :-D

29 MDead MDead | Web | 26. března 2014 v 17:50 | Reagovat

Mám ráda tvůj styl psaní :) I když je článek delší, přečtu ho jedním dechem jakoby nic :3 Asiatkám závidím to neholení. Mají v tom takovou volnost, až bych to chtěla taky, ale ostatní by na mě asi divně koukali :D
Korejce od vietnamce nebo číňana vůbec nepoznám, a za to se občas cítím trapně -_-

30 Karol Dee Karol Dee | Web | 27. března 2014 v 19:25 | Reagovat

No tak do sprch bych asi moc nelezla :D Jako taky mi nepřipadá úplně špatné to, že se neholí, logicky mi to naopak přijde v pořádku. Jenže když bych takovou holku viděla, stejně bych si nemohla pomoct a moc by se mi to nezamlouvalo. :D

31 Ev Ev | 5. dubna 2014 v 21:51 | Reagovat

Děkuji ti za zajimavý článek... je to dobrá věc, kterou děláš píšeš o těchto věcech... aspoň jestli s eněkdy dostanu aspoň do Vietnamu budu myslet na tvé články..  a budu aspň v obraze

Neumím si představit živoot bez žiletky, i když je pravda že nohy si tedy holím tak dvakrát do měsíce ale jen přes zimu (  dlouhé kalhoty proč by sem si je tak často holila že...) ale na druhou stranu by sem se tam ztratil i zapadla... protože já nemám ráda slunce celkově léto, takže chodím spíš v kalhotách... a jsem bílá jako ten sníh.. ale i tak.. (sorry za chyby ...)

32 Boudicca Boudicca | Web | 12. dubna 2014 v 23:03 | Reagovat

O touze po bílé pleti jsem věděla, ale to (ne)holení mě teda dost překvapilo. A přiznávám, že mi všichni Asiaté přijdou stejní, podobně jako asi většině Evropanů :)

33 Cherry Town - Terez Cherry Town - Terez | Web | 19. dubna 2014 v 13:26 | Reagovat

Musím se přiznat, že i já patřím do skupiny lidí, kterým přijdou stejní. Pochopitelně ne úplně, ale bylo by pro mě problémem zapamatovat si lidi (například představit mi deset lidí)... to bych druhý den nevědělo, o koho se jedná.
Na fotkách mi ani tak světlá nepřijdeš, i když je pravda, že máš i mnoho jiných rysů klasické evropanky.
Neholení mě vážně dostalo, je to zvláštní. Mezitím co u nás se každý delší chloupek řeší, tam je to na denním pořádku... to jsem netušila.
Vždy mi přišli asiatky jako křehké ženy, to se mi naštěstí potvrdilo.
Šatstvo je krásné a přestože je neobvyklé, tobě sluší :)

Těším se na další díl :)

34 Lokusta Lokusta | Web | 23. května 2014 v 16:01 | Reagovat

S tým, že vo svete sa vníma krása úplne inak úplne súhlasím a s ponímaním ženskej krásy v ázijských krajinách nie som prekvapená. Napríklad moja mladšia sestra robí profesionálnu modelku a dozvedela sa, že ju budú ponúkať napríklad do Francúzska, pretože jej krása sa približuje tej, ktorú vnímajú na Západe, kde to niektoré jej "kolegyne" idú napríklad za prácou práve do Ázie alebo do Dubaja, ale moja sestra by tam neuspela (kde to ja by som sa hodila asi skôr do tej Ázie :D).

35 Rogue Rogue | Web | 13. června 2014 v 1:27 | Reagovat

Opravdu zajímavé :-) Inu jiný kraj, jiný mrav ;-)

36 Emil Emil | E-mail | 8. července 2014 v 21:24 | Reagovat

Nádherný a nesmírně zajímavý článek, a skvěle napsaný. Díky moc!! Jenom doplněk - mladý vietnamky se už také holí :-D

37 hogreta hogreta | E-mail | Web | 10. července 2014 v 11:04 | Reagovat

[36]: Jop, mladé Vietnamky tady v ČR určitě, ale já mluvila spíš o situaci ve Vietnamu - a tam jsem opravdu na oholené (a to ani mladé Vietnamky) nenarazila. Asi to bylo i tím, že jsem se pohybovala hlavně na vesnicích, ve městech je situace možná trošku jiná - ale i tak si myslím, že móda oholených těl do Vietnamu ještě nedorazila :).

38 Návštěvník Návštěvník | 16. července 2015 v 17:15 | Reagovat

Já mám kupodivu s tím holením rozdílné zkušenosti. Za týden mi akorát končí pobyt ve Vietnamu. Tento článek jsem četl již v době jeho vydání, a tak při své návštěvé této překrásné země také mj. sleduji tento trend.

Souhlasím, že muži se zde neholí jinde než na tváři. Během svého dosavadního dvoutýdenního pobytu jsem však nenarazil na jedinou Vietnamku s neoholeným podpažím. A to jsem tuto zemi procestoval od severu k jihu. S nohama je to tak 10% oholené, zbytek přírodní. To se po celé zemi tento vyholovací trend fakt rozšířil během pouhého roku?

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
PROSÍM, do komentářů piště pouze to, co souvisí s daným článkem!
Odpovědi ke komentářím na vašem blogu pište na váš blog přímo k tomu komentáři nebo mi poštele email.
-
Neupozorňujte na sebe reklamami! Na blogy autorů smysluplných komentářů se vždy dívám.
Blogy nespřáteluji, do oblíbených dávám ty, které se mě něčím zaujaly, které se mi líbí a na které opravdu ráda chodím.
-
Budu ráda, když budete komentovat, jen tak se dozvím, co se vám líbí a co ne.
Klidně pište i ke starším článkům, já si to všechno ráda pročtu.©2011-2015