Leden 2014

Šťastný nový rok!

30. ledna 2014 v 18:00 | hogreta |  Vietnam
Chúc mừng năm mới 2014!

Rok se s rokem sešel, přesněji lunární rok s lunárním rokem, a máme tady rok koně. Dřevěného koně. Letos první den nového roku připadá na 31.1.2013. Ptáte se, proč tedy píšu teď? Protože právě teď je ve Vietnamu 00:00 - počítám s časovým posunem. Takže ještě jednou šťastný nový rok všem!

O slavnosti Tết jsem tady už něco málo napsala, takže letos to napíšu jen stručně, abych se opakovala co nejméně. Tento vietnamský svátek připadá na první den lunárního roku a je o vlastně taková smíšenina všech našich svátků - Vánoc, Nového roku, dušiček,... Lidé se scházejí, oslavují, radují, hodují, uctívají své předky,... Dokonce v rodinách můžete vidět i stromeček - ale nenechte se zmást, rozhodně se nejedná o jehličňan jako je zvykem u nás na Vánoce. Vietnamci mají místo jedličky rozkvetlou broskvoň, meruňku nebo kumkvat. Děti nedostávají přímo dárky, ale dávají se jim peníze v malých červených obálkách.

Pokud vás to zaujalo a zajímá vás, jaká se jí jídla, jaké tradice se dodržují a jaké legendy se k tomuto svátu pojí, určitě si přečtěte moje další články o slavnosti Tết, které jsem napsala v minulých letech a ve kterých jsem se více rozepsala:

Přečtěte si o slavnosti Tết víc :

Já budu s rodinou přítele a jejich známými (asi milion lidí) slavit Tết tuto sobotu, takže vám tady pak určitě napíšu i dojmy z oslavy "naživo" :).


Šťastný nový rok!

Exotické ovoce – víte, co s ním?

29. ledna 2014 v 8:00 | hogreta |  Tipy
V dnešní době máme v supermarketech výběr z neuvěřitelného množství všelijakých druhů ovoce. Za pár korun si tak můžete koupit něco, co k nám přiletělo z opačné strany světa. Já osobně často podlehnu myšlence "tohle chci vyzkoušet" a koupím si "cosi", co ani nedokážu nějak nazvat. Pak to doma vybalím a čumím. Nevím, co to je, jak se to jí, jestli se to loupe, jak se to krájí, která část "toho" se jí... Proto jsem se vám dnes rozhodla představit několik druhů ovoce, které (většinou hlavně kvůli příteli a cestování) znám a jím. Třeba, až je pak uvidíte v obchodě, také na ně dostanete chuť.

Karambola
Zelenožluté svěží ovoce, které se velmi hodí k dekoraci jakéhokoli ovocného salátu - při nakrájení vám vzniknou malé pěticípé hvězdičky. Karambolu nemusíte celou loupat, ale je dobré alespoň odřezat "špičky" hvězdičky, protože jsou tuhé. Vevnitř karamboly mohou být malé pecičky, které se dají jíst, nemusíte je tedy odstraňovat. Když koupíte zelenou karambolu, bude kyselejší, než téměř žlutá karambola, která bude sladší. Co je lepší, to záleží na osobním vkusu:).

Kdo najde karambolu? :-P


Střípky z Vietnamu, 8.díl: Doprava

10. ledna 2014 v 9:00 | hogreta |  Vietnam
Možná, že už jste slyšeli o šílené dopravě v Asii: všichni troubí, všichni jedou, všichni si dávají přednost, všichni nerespektují jakákoli pravidla,... Auta jezdí, chodci chodí. Brzda, plyn, brzda, plyn. A přesto se vážnější nehody moc nestávají. Pro někoho, kdo je z Evropy zvyklý na nějaký řád, je to něco naprosto šíleného. A přesně o zážitky s dopravou ve Vietnamu bych se s vámi dnes chtěla podělit.


Jako turista si první musíte zvyknout na troubení. V Evropě se troubí, když chcete na něco upozornit nebo když chcete druhému vozidlu (nebo spíš jeho řidiči) pořádně vynadat. Ve Vietnamu to tak není. Troubíte, že jedete. Dáváte tím najevo ostatním, že jste tady a že s vámi musí počítat. Musíte troubit před každou křižovatkou nebo zatáčkou, ve které nejde vidět za roh.


Vánoce, Silvestr, Nový rok - deníčkovský zápisek, 9.1.2014

9. ledna 2014 v 14:00 | hogreta |  Z deníčku
Tak jsem tu opět s deníčkovským zápiskem, protože na nic jiného zatím nejsou síly. Snad to přežijete. Dlouho jsem nic nenapsala, tak cítím povinnost vás informovat, co se to vlastně děje.

V Dolní Moravě, 1.1.2014

PROSÍM, do komentářů piště pouze to, co souvisí s daným článkem!
Odpovědi ke komentářím na vašem blogu pište na váš blog přímo k tomu komentáři nebo mi poštele email.
-
Neupozorňujte na sebe reklamami! Na blogy autorů smysluplných komentářů se vždy dívám.
Blogy nespřáteluji, do oblíbených dávám ty, které se mě něčím zaujaly, které se mi líbí a na které opravdu ráda chodím.
-
Budu ráda, když budete komentovat, jen tak se dozvím, co se vám líbí a co ne.
Klidně pište i ke starším článkům, já si to všechno ráda pročtu.©2011-2015