Jak zvládnout maturitu?

23. března 2013 v 21:00 | hogreta |  Tipy
Letos maturuješ a jsi z toho vyděšená k smrti? Není se čeho bát, když nic nepodceníš a když budeš vědět, do čeho jdeš.
Někteří se začínají učit už v lednu, to ale není nutné. Co se naučíš tři měsíce předem, do maturity asi stejně zapomeneš. Navíc toho máš dost ještě i do ostatních předmětů. Ale není špatné v tuto dobu začít s vypracováváním otázek. Pokud máte ve třídě dobrý kolektiv a svým spolužákům věříš, můžete si rozdělit práci a každý může vypracovat pouze část, to už záleží na vás. Je ale opravdu důležité, abys měla všechny otázky vypracované a zkompletované, a nebo ujasněné, z čeho se budeš učit, ještě před svatým týdnem. Pak už nebude čas si něco vyhledávat. Učení můžeš nechat až na svaťák, ale ať máš na něj už všechno připravené, rozhodně nemůžeš jít do svaťáku s čistým štítem a úplně prázdnou hlavou. Na učení totiž už není moc času.


Jak to stihnout?

Když jsem se učila na maturitu, spousta spolužáků ve svatém týdnu zmatkovala, že to nestihnou, protože dva dny před maturitou zjistili, že jsou teprve v polovině. Proto je hodně důležité si učení rozložit a zbytečně se nezdržovat u jedné otázky.

Spočítej si, kolik máš dohromady otázek. Dále si spočítej, kolik dnů má tvůj svatý týden (určitě tam je i nějaký ten víkend a možná nematuruješ hned v pondělí, takže to nebude 7 dní, ale asi víc). A nakonec si musíš ujasnit, kolik hodin denně se asi dokážeš učit. Neočekávej, že o svatém týdnu budeš spát až do oběda.

Příklad: Mám u každého předmětu 25 otázek, čtyři předměty (protože jeden mám i ve státní i ve školní části), mám 7 dní na učení a dokážu se učit deset hodin denně. Z toho mi jasně plyne, že na jednu otázku mám asi 42 minut. To není moc, že? Je tedy jasné, že si nemůžu dovolit jednou otázkou zabít dvě hodiny. Raději umět všechny otázky průměrně, než umět deset skvěle a zbytek vůbec.

Jak se učit?
Udělej si z papíru něco jako "adventní kalendář" - vypiš si všechny otázky ze všech předmětů. Papír přilep na viditelné místo. Teď ti stačí otázku, kterou už umíš, odškrtnout. Budeš tak mít přehled, kolik ti toho ještě zbývá. Když už nebudeš stíhat, musíš mít každou otázku alespoň přečtenou.

Jsou lidé, kteří si učení rozvrhnou tak, že dva dny se učí jeden předmět, pak další dva dny další atd. Tenhle způsob moc nedoporučuji, protože na konci týdne budeš mít pocit, že to, co ses učila jako první, už vůbec neumíš. Je dobré učení prokládat. Každý den třeba dvě otázky z každého předmětu. Je ale také důležité, jaké pořadí učení do různých předmětů zvolíš. Mezi předměty, které jsou spíš na paměť, vkládej předměty, které jsou víc logické. Pokud maturuješ ze dvou cizích jazyků, nikdy se je neuč po sobě, jinak se ti to všechno smíchá dohromady. Střídej také obtížnost. Prokládej obtížnější předměty těmi pro tebe jednoduššími.

Dělej si přestávky

Můj tip je 45 minut učení a 10 minut přestávky. Proč takhle? Protože jsi takhle zvyklá ze školy, tvůj mozek je zvyklý se učit v těchto intervalech, takže se budeš lépe soustředit. A navíc je dokázané, že tohle při učení lidskému mozku vyhovuje nejvíce. Pokud ale patříš mezi ty, kteří se raději učí delší dobu a pak si dají delší přestávku, klidně to udělej takhle.

Ale rozhodně na přestávky nezapomínej. Stejně tak nezapomínej pít a jíst. Pokud už opravdu nevíš, jak se soustředit, jdi si dát sprchu nebo si opláchni obličej studenou vodou. Také nezapomínej při učení větrat. Tvůj mozek potřebuje kyslík, jinak to do něho budeš rvát mnohem pomaleji.

Den před maturitou si vyhraď už jen na opakování, jdi ven, odpočiň si. Je normální, že večer budeš mít pocit, že neumíš vůbec nic. Je normální, že propadneš hysterickému záchvatu. To je ale jenom stresem, pokud ses opravdu učila, tak pak, až si vylosuješ otázku, mozek sepne.

Je to hodně i o přístupu. Když si budeš opakovat, že tě ten předmět baví, že je to učivo zajímavé a že to chceš umět, bude se ti to učit mnohem snadněji. Naopak když z toho budeš vystresovaná, budeš si pořád říkat, že je nemožné se to naučit - bude to o to těžší.


Říká se, že maturita je zkouška dospělosti. Je hodně důležitá, ale když se ti na poprvé nepovede, není to konec světa. Prostě bys to udělala na další pokus. A za několik let by si na to nikdo ani nevzpomněl. Myslím si však, že jsi ty čtyři roky jen neležela na lavici a pokud se o svatém týdnu budeš svědomitě připravovat, zvládneš to levou zadní. Přeji hodně štěstí všem letošním maturantům! :-)Nepřehlédni mé další články o učení:
http://hogreta.blog.cz/1201/s-matematikou-se-da-bojovat
 

11 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 Iswida Iswida | 23. března 2013 v 22:23

:-D Je fakt, že otázky jsem si předem spočítala. Dokonce jsem si napsala rozpis. Ale tím veškerá organizovanost skončila. Už třetí den jsem byla o dva dny pozadu. Vstávala jsem na oběd. Přestávky jsem si dělala neplánovaně nebo za odměnu, když jsem třeba dodělala otázku. Pokud se na to ale nevyserete úplně, je to vlastně jedno. Důležité je u každé otázky aspoň vědět, co v ní přibližně je. Hlavně se proboha nestresujte. U maturity z výtvarky jsem půlku času mluvila o literárním futurismu a taky mi to prošlo, dokonce za 1. Pokud děláte na výšku oborové přijímačky, máte slušnou šanci, že oproti nim bude maturita procházka růžovým sadem. A jak se učit? Zkus si o tom tématu sama se sebou v duchu povídat. Tak si třeba zapamatuješ aspoň nějakou omáčku, kterou pak můžeš případně vytasit.

2 zRzQa zRzQa | Web | 23. března 2013 v 22:42

Tohle asi dám  přečíst mému bráchovi, je maturant a je na stejné škole, kde jsem já a kde jsi byla i ty :D

3 Das Das | Web | 23. března 2013 v 22:47

Opravdu povedený článek a doporučila bych ho všem letošním maturantům a právě proto jsem ho hned přeposlala sestřence. :)
Doufám, že si na Tvůj článek vzpomenu až budu mít před maturou já. :)

4 Ála Ála | 24. března 2013 v 9:30

Ještě že náš svatý "týden" trvá tři týdny a učím se jenom na dva předměty (angličtina a čeština) a myslím, že na oba mi stačí malá příprava :) Ale ty písemky předtím, když ani volno není jsou zážitky teda...

5 Zuzana Zuzana | Web | 1. dubna 2013 v 23:49

No, osobně mi učení během roku pomohlo, a ne málo... O svatém týdnu jsem se učila jeden předmět...Taky ten týden měl ve skutečnosti tři, ale já se učila ty klasické dva týdny, říkala jsem si že když to zvládli ti přede mnou se dvěma... :-D

6 Zmražená opice Zmražená opice | Web | 6. dubna 2013 v 18:08

Říkala jsem, si, že se budu učit průběžně, a že to nenechám až na svaťák. Ale pořád ještě nemám vypracované všechny otázky, takže se asi budu učit až během svaťáku. Ještě že trvá tři týdny a že mám dohromady jenom cca 60 otázek :) Navíc mi přijde, že u většiny těch otázek vím, o co se jedná a že bych tím pádem odmaturovala i bez přípravy :D

7 Pavel Pavel | 29. dubna 2013 v 21:22

Ja se dokazu ucit max 30 minut tak to jsem v prd.li :-D
Ja to rikal ze maturitu nedam a ono na tom neco bude, hlavne nelepsi jsou keci okolo ze dneska maturiu da kazdej ale kazdej taky na ni nema ja sotva vylezu se 4 a budu rad a matritu stejne nedam takze asi tak...

8 Cherrybumbum Cherrybumbum | Web | 29. dubna 2013 v 21:36

Sice si ještě rok počkám, ale určitě to pro mě nebyla ztráta času. :) Dobré typy :)

9 Daniel Daniel | E-mail | 12. srpna 2013 v 12:48

Já se často učím přes noc... to mi dost pomáhá, je klid, na Facebooku nikdo není, nikomu se většinou už nechce ven....
Super článek o tom, jak to přes noc přežít je prosím zde http://www.kralovske-spani.cz/jak-neusnout-uceni/ a to moc doporučuju. Pro mě třeba celá řada zajímavých tipů, které fakt fungujou. :-D  :-D  ;-)  ;-)  ;-)

10 Hrašulee Hrašulee | Web | 19. ledna 2014 v 20:59

Super, letos to budu potřebovat :D

11 DragonFlai DragonFlai | 26. února 2014 v 12:18

Mně nejvíc pomohlo vypracovat si vlastní otázky, pak už stačila jen pořádná "nalejvárna" o svaťák a k mému obrovskému překvapení výsledky nebyly vůbec špatné :D
Jinak skvělý článek :-)

12 Angie Angie | 8. května 2014 v 14:03

JEŠTĚ NIC NEUMÍM !!!No myslíte že to stihnu se naučit do 20tého mám teď angínu takže nic moc. Čj trošku umím ale Zna a Aj jáj

13 Kejt Kejt | 9. května 2014 v 15:39

Angie, jsem na tom úplně stejně, dneska jsem se snažila učit a naučila se půlku jedný otázky xDD Mám s dnešním dnem 12 dní do mých ústních a maturuju z češtiny, angličtiny, práva a izs :DD

14 colsik colsik | 14. května 2014 v 22:23

Holky, já maturuji v úterý a teď teprve čtu četbu. :D Ajny se nebojím, ta je v poho. Jen mě děsí ta čeština. >.<

15 hogreta hogreta | E-mail | Web | 14. května 2014 v 22:34

[14]: Na čtení už kašli, to v tuto chvíli už jen zdržuje - to si raději najdi obsahy a rozbory děl na internetu, prostě se je nauč a čas věnuj učení jiných věcí:).

Jinak samozřejmě držím letošním maturantům palce:)

16 Cherrybumbum Cherrybumbum | Web | 15. května 2014 v 0:28

Článek velice užitečný, ve své situaci maturantky oceňuji. :) Jediné, co nesplňuji je to spaní do oběda :D Hold spím tak do jedenácti, ale na druhou stranu se zase učím do noci, protože přes den toho do té palice moc nenasoukám. Přece jen večer je tu klid, nikdo po mě nic nechce, nikdo za mnou třicetkrát neběhá, abych mu dala papír na kreslení nebo poradila slovíčko v Pixwords - prostě ideální stav :D

Učím se už asi 14 dní a teď jsem si vypočítala, že ještě dva dny (maturuji v úterý) a umím kompletně celou ekonomii, na kterou jsem se soustředila hlavně, protože je toho hrozně moc. Účetnictví si přečtu, abych věděla, co všechno mám říct, angličtinu umím a knížky na literaturu mám načtené, takže pohoda :)

17 David David | Web | 4. prosince 2014 v 0:15

Nepustil mě z matiky, takže jsem musel udělat reparát. Potom v září maturita celkem v pohodě, hlavně mám dojem, že bylo mnohem méně stresu.

Komentáře jsou uzavřeny.


Aktuální články

Reklama
PROSÍM, do komentářů piště pouze to, co souvisí s daným článkem!
Odpovědi ke komentářím na vašem blogu pište na váš blog přímo k tomu komentáři nebo mi poštele email.
-
Neupozorňujte na sebe reklamami! Na blogy autorů smysluplných komentářů se vždy dívám.
Blogy nespřáteluji, do oblíbených dávám ty, které se mě něčím zaujaly, které se mi líbí a na které opravdu ráda chodím.
-
Budu ráda, když budete komentovat, jen tak se dozvím, co se vám líbí a co ne.
Klidně pište i ke starším článkům, já si to všechno ráda pročtu.©2011-2015