Jak přibrat?

24. února 2013 v 8:00 | hogreta |  Tipy
Tříčtvrtina z vás si teď myslí, že jsem se úplně zbláznila, pravda je ale taková, že pokud je někdo hubený, tak přibírání je často ještě složitější, než hubnutí.


Když člověk hubne, musí se trošku omezit a jíst to, co je zdravé a ne moc kalorické - ale zároveň tak, aby neměl hlad. Přibírání je složitější především v tom, že když je člověk plný, tak dostat do sebe další kalorie je v tu chvíli nemožné - když se přejím, tělo se brání a pozvracím se. Takhle zdravé tělo funguje a je velmi obtížné mu vysvětlit, že jsme se přejedli zcela dobrovolně. A když se najíme až k prasknutí, tak to rozhodně není dvakrát příjemný pocit. Navíc - když má člověk rychlý metabolismus, může se stát, že má pocit, že "žere jako prase" - a nic, kila se prostě nehnou. Takže to musí jít jinak.


1. Opravdu potřebuješ přibrat?
Jseš si stoprocentně jistá, že chceš a potřebuješ přibrat? Nebo to děláš jen proto, protože se ti někdo někdy vysmál, že jsi "tyčka", "párátko" nebo "vyžle"? První popřemýšlej nad tím, jestli to nebyla jen závist. Pokud se necítíš špatně, jsi plná energie, vypadáš zdravě a nejsi přehnaně podvyživená, vem svou štíhlost a rychlý metabolismus spíš jako obrovský dar, jako svou přednost. Co by za to jiné dívky daly, kdyby nemusely řešit všechno jídlo, co strčí do pusy. Kdyby nemusely nad jídlem přemýšlet. Zvlášť pokud je ti ještě pod patnáct let - tvoje tělo se ještě bude měnit a je možné, že přibereš sama od sebe. Nedostaň se do situace, že bys za nějaký ten rok musela řešit opačný problém.

2. Zjisti, zda nemáš zdravotní problém
Že nemůžeš přibrat může mít mnoho příčin. Je dobré zjistit hned na začátku, zda tvoje nízká váha není příčinou nějakého onemocnění nebo nedostatku nějaké látky. Zajdi za svým obvoďákem (nebo svým dětským lékařem) a nech si udělat krevní rozbor. Málokdo ví, že na krevní rozbor máme všichni jednou ročně zdarma nárok. Řekni svému lékaři o své neschopnosti přibrat, pravděpodobně ti udělá celkový krevní obraz (aby zjistil, zda vám něco nechybí) a taky zkontroluje činnost štítné žlázy.

Zeptej se, zda ti nemůže dát injekci B12 vitaminu. Pokud tvůj rozbor prokáže, že jsi zdravá, pravděpodobně ti ji lékař nedá, ale zeptat se rozhodně můžeš, za to ti hlavu nikdo neutrhne. Většinou se dává těm, kteří trpí chudokrevností a jsou hodně podvyživení. Posuzuje se to tedy případ od případu. Po B12 vitaminu se totiž přibírá - člověk má větší chuť k jídlu. Pivní pupky jsou toho důkazem:). Tím nechci propagovat pití piva, ale můžeš se v lékárně zeptat přímo na pivní kvasnice. Dostaneš je bez receptu, ale neočekávej od nich nějaký zázrak (rozhodně to neznamená, že po tom, co je začneš brát, přibereš pět kilo). Ale jsou zdravé, takže ti rozhodně neublíží.

3. Jez pravidelně
Tohle je pro hubnoucí i přibirající stejné. Nesmí se stát, že máš hlad. Pravidelně snídej a svač. Jedna svačinka dopoledne, jedna odpoledne a třetí po večeři. Hodně hubení lidé jsou často tak hubení proto, že když nemají chuť, jídlo vynechají. Tohle ale rozhodně správná cesta není.

4. Jez zdravě a vyváženě
Většina lidí si myslí, že aby někdo přibral, tak musí vynechat zdravá jídla a jíst jen to, co je tučné nebo sladké. Tohle je ale samozřejmě blbost. Tvoje tělo potřebuje vitaminy a minerály úplně stejně jako to potřebují těla jiných lidí, dokonce možná ještě víc. Ovoce a zelenina by tedy měla mít na tvém jídelníčku stálé místo. Pravda je, že se nemusíš omezovat tak, jako lidé, kteří hubnou - tobě tučnější ani sladší jídlo neublíží. Neboj se červeného masa!

5. Vybírej kaloričtější varianty
Nepoužívej nízkotučné mléko, používejte plnotučné, neboj se ani smetany. Dej si místo light margarínu raději máslo. Místo běžně prodávaného jogurtu si kup raději ten "pravý". Poznáš ho tak, že nejenom, že je tučný, ale má pouze týdenní dobu trvandlivosti. Kvalitní čokoláda je pro tebe také vhodná. Na chleba si dej pořádnou vrstvu plnotučného tvarohu. Prostě vybírej raději co nejméně chemicky ošetřené a zdravé potraviny. A ty většinou jsou tučnější a sladší. Můžeš si libovat ve všech možných druzích sýrů a masa. Vegetariánství pro tebe nebude ta nejlepší volba.

6. Pij správně
Vyhni se kofeinovým nápojům na lačný žaludek, během dne se snaž kofein alespoň omezit (jedno kafe tě nezabije, ale vypít ho půl litru?). Co se týče slazených nápojů - v jedné deci takového nápoje je stejné množství kalorií, jako v celém stogramovém balíčku gumových medvídků. Proto se sladkých nápojů nemusíš vyhýbat, ale raději vybírej zdravější varianty a ne nápoje, které jsou narvány éčkama. Co třeba nějaké džusy, mošty a čerstvé ovocné šťávy? A samozřejmě také vodu. Omez nápoje s bublinkami - zbytečně tě zasytí.

7. Posiluj
Svaly ti jinak nenarostou - a myslím si, že právě ty svaly bys chtěla přibrat. Nevěřím tomu, že by někdo chtěl vypadat jako puding. Vyhýbej se aerobním cvičením.

8. Přestaň kouřit
Pokud jsi kuřačka, snaž se přestat. Nejenom, že pomůžeš svým plícím, ale také přibereš.


Další tipy:
  • Vysokokalorické protejnové tyčinky a nápoje seženeš snad v každé posilovně, dají se samozřejmě koupit i přes internet.
  • Projdi se v oddělení pro batolata. Jejich výživa je kalorická a zároveň zdravá. Chápu, že cosi zeleného a nejasného původu nevypadá příliš chutně, ale nějaká ta kašička nebo krupička může být fajn svačinka.
  • Mlsej. Kup si všelijaké oříšky a sušené plody. Můžeš je mlsat jen tak u oblíbeného filmu nebo si je můžeš ráno do jogurtu. Oříšky jsou zdrojem nenasycených mastných kyselin, které tvé tělo potřebuje. Sušené ovoce obsahuje spoustu důležitých minerálních prvků a je zdrojem kvalitních vysokohodnotných sacharidů.


A hlavně - buď trpělivá. Přibírání je dlouhodobý proces, často mnohem časově náročnější, než hubnutí. Proto nečekej, že přibereš každý týden kilo. Ale pokud to nevzdáš a vytrváš, výsledky se určitě dostaví:).
 

4 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 all-is-magic all-is-magic | E-mail | Web | 24. února 2013 v 9:04 | Reagovat

Já osobně naštěstí problémy s váhou nemám, ale moje kamarádka vypadá jako z koncentráku... Jí hodně a zdravě, ale ještě neměla patnáct, takže se snad za ten rok vykulatí :)

2 Kamm Kamm | Web | 24. února 2013 v 10:57 | Reagovat

Fajn článek, který popisuje, jak to nemáme my od přírody hubení jedinci, často neprávem zaměňovaní za anorektiky, vůbec jednoduché! :D Na mě B12 působila jen tak, že mi zhoršila pleť, pivař jsem neskutečný, ale vidět to nejde nikde, smažím jen na sádle či másle, light výrobky jsem nekupovala nikdy a moje půlnoční svačinky před spaním by mi mohl kdekdo závidět. A víte co? Vůbec nic! Je třeba se s tím smířit. :D A nebo počkat na dítě.

3 Taychi Taychi | E-mail | Web | 24. února 2013 v 11:33 | Reagovat

Já takový problém nemám. Nepatřím mezi vyžle. Mám všude něčeho trochu, jsem prostě akorát. No a za posledních pár měsíců se mi prý povedlo shodit, říkala máma, když mě jednou viděla bez kalhot a trička, možná na tom něco je. Snažím se pít převážně vodu(i když si občas neodpustím kafe), na svačinu něco a k tomu třeba i kousek zeleniny a omezila jsem sladké jídlo. Jo, taky jsem začala cvičit na míči kvůli zádům, možná to na to má taky vliv. Ale je pravda, že jsem nikdy nezáviděla těm vyhublým holkám, protože mohou mít zase jiné mindráky než lidi trochu při těle. Nějak totiž nikoho neřeším, to je nejlepší.

4 Moss Moss | Web | 24. února 2013 v 11:52 | Reagovat

Jak kdo má složitější přibírání...
I když není dobré ani jedno, stále je lepší být hubenější, protože to tělo tolik nezatěžuje, pokud tedy nedržíme hladovku.(:

5 red-hat red-hat | Web | 24. února 2013 v 12:39 | Reagovat

Skvělý článek :-). Když jsem byla malá, tak skrz mě bylo snad i vidět. Nedávno jsem se koukla na fotky z 6. třídy. Nemohla jsem uvěřit svým očím. Na jednu stranu jsem pochopila všechny ty jízlivé poznámky - i od mých kamarádů. Ale tehdy to opravdu nebylo snadné... Proto držím palce všem "nešťastnicím", které jsou jako já dlouhé, vytáhlé, samé ruce, samé nohy a člověk by si mohl zahrát Malou noční hudby na jejich žebra. :-D .. Teď mi je sice už 18, po pubertě a prášcích si konečně nesedám jen na kosti a "vyrašily" mi i malé boky :-D, ale hold se asi musím smířit s tím, jak vypadám. Pak jedině, jak psala Kamm, počkat na mimčo :-) :-D :-P, ale rozhodně zkusím všechny tyto rady, protože třeba já rozhodně moc zdravě nejím :-D

6 lýla lýla | Web | 26. února 2013 v 6:37 | Reagovat

Moje kamarádky už mě na to taky upozorňovaly,jestli na tom zpoždění náhodou něco nebude,ale to bych musela někoho vůbec přitahovat! Ale klíďo bych si roli matky střihla rovnou teď :D
Naštěstí tento příběh má dobrý konec a konečně se dostavily. Ale jsem snad i frustrovanější,než když jsem to psala!! :D
Jsem ze sebe trochu zklamaná z toho cvičení. Nevadí mi cvičit,ale ten problém je v tom,že jakmile se vrátím domů,už se mi nikam nechce,takže lenost vyhraje a místo cvičení jsem doma.. Mrzí mě to,protože bych chtěla zhubnout,ale mám dojem,že jsem buď na úplně stejné váze nebo jsem snad i přibrala. Mám z toho špatné pocity,když se na sebe dívám do zrcadla,a tak se jim snažím vyhýbat..://

7 Elmoon Elmoon | Web | 28. února 2013 v 16:01 | Reagovat

Toto je presne môj prípad. Mám 12 a 35 kilogramov na výšku 160 centimetrov. Ľudia vravia jednoducho "viacej jedz", no nie je to také ľahké, ako sa môže zdať. :-)

8 Shelma, Shehezerada Shelma, Shehezerada | 8. března 2013 v 18:44 | Reagovat

Je hloupost nabírat tím, že by se člověk přecpával a následně pozvracel. Stačí jíst potraviny, které jsou energeticky více výživné a zároveň dodržovat zdravý jídelníček. Nicméně, pokud je člověk hubený a zdravý, je to stále lepší varianta, než obráceně. Navíc v pubertálním a dětském věku je tělo stále ve vývinu, tudíž zcela jistě po překonání tohoto období projde změnou pokud ne, co do výšky, tak určitě do šířky, stačí se podívat na svoje maminky, případně tatínky :)

9 Elík Elík | Web | 11. března 2013 v 15:08 | Reagovat

No je mi 13, takže co se týče kouření, kofeinu a posiloven, to se netýče mě. Ale jinak to zkusím, vážím opravdu málo na to že je mi 13 takže se budu tvými radami řídit :)

10 Argonna Argonna | Web | 11. března 2013 v 15:28 | Reagovat

Ja s priberanim, dokonca aj nechcenym, problemy vobec nemam :-D Myslim si ale, ze clanok je urcite napomocny pre tych, ktori naozaj pribrat chcu. Priberanie suvisi s metabolizmom a aj s vekom, preto sa stava, ze mnohi teenageri aj ked jedia aj kaloricke jedla, nedari sa im pribrat, to sa ale, myslim si, neskor upravi ;-)

11 Lilian Lilian | Web | 11. března 2013 v 18:09 | Reagovat

Konečně článek, který ukazuje věci i z druhé stránky. Všichni mluví jen o hubnutí, ale přibrat je někdy mnohem těžší. Ostatní si mohou myslet bůhvíjak to není skvělé a že si vlastně nemám na co stěžovat, ale "vychrtlina" nezní o moc líp než "tlusťoch". Že je to genetické, mi nikdo nevěří.
B12 beru (sice z jiných důvodů), ale nezabírá mi.

12 Livv Livv | Web | 11. března 2013 v 18:10 | Reagovat

"Chápu, že cosi zeleného a nejasného původu..."
Ha, tak to je fajná "věta" :-D
A budu se snažit, protože mám vlastně lehkou podváhu, takže se snažím najít "recept" jak přibrat. Takže díky, jinak většinou nacházím pouze recepty na hubnutí. A jdu si dát druhou sváču v podobě ovoce :-D

13 Iswida Iswida | 11. března 2013 v 21:06 | Reagovat

To já jsem většinu roku v pohodě - dost hubená, ale sem tam špíček se objeví, takže nemám strach, že by mé tělo trpělo nedostatkem. Ale jak se přiblíží ples a já potřebuju prsa a boky do šatů, záhadně začnu hubnout, takže to na mě visí jak na ramínku. Záhada.

14 Saya - Mi Saya - Mi | Web | 11. března 2013 v 22:08 | Reagovat

Ano, ano... je mi 17, měřím 161 a vážím 45 kilo =( jsem chudokrevná - beru železo, špatně mi funguje štítná žláza - ale při hypofunkci, kterou mám, bych měla být naopak poněkud při těle, beru prášky - mám nedostatek vitamínu B - beru B-komplex...
Lidi mi závidí, že se můžu cpát čímkoli a nepřiberu, ale pravda je, že je to spíš utrpení =( Za poslední 4 roky jsem přibrala možná kilo a půl... a už i !zubařka! mi říká, že jsem moc hubená =D člověk, co se mi má dívat na zuby a ne na postavu =D
upřímně, jsem milovník čokolády a rýže a bílého pečiva - všude samý cukr a tuk a já ani deka nepřiberu... s džusem se to snadno řekne, ale hůř dělá - pokud to není 100% je to k ničemu, pokud je 100% je drahý =( a pro lidi, kteří musí přežit 5 dní v týdnu na intru s omezeným rozpočtem je to nesplnitelný a to prolízám slevy a sžusy hledám...
Snažím se všechno dělat tak, jak bych měla, ale už ani doktoři si se mnou neví rady...

15 Hanne :) Hanne :) | Web | 11. března 2013 v 22:51 | Reagovat

Taky pořád jím a jím a vůbec nepřiberu ani gram. Podivné. A taky mi není moc příjemné, když mi všichni z rodiny a ze školy říkají, jak jsem hubená.

16 jana-janishka jana-janishka | Web | 12. března 2013 v 6:26 | Reagovat

To je můj případ.Potřebuju přibrat,ale ikdyž se snažím,moc to nejde.
Je mi 14let,měřím 158cm a vážím 40-41kg.Za minulý rok jsem přibrala přibližně 6kg,ale i to se mi zdá málo.Když jsem se o tom s někým bavila,došla jsem k tomu,že to mám asi v genech,protože moje mamka byla taky moc hubená.
Dost mi vadí to,že si ze mě spolužáci dělají srandu apod.Někoho by to možná nakoplo,aby začal něco děla,ale mi to spíše ubližuje...

17 Barbara von Gattermayer Barbara von Gattermayer | Web | 12. března 2013 v 8:53 | Reagovat

Neni pravda, že když přestaneš kouřit tak přibereš. Jediné co je pravda, že zhubneš. Naopak, já když jsem přestala kouřit tak jsem se konečně přestala přejídat (protože  dřív jsem si na narvanej žaludek dala cigáro a slehlo mi) dnes ale vím, že nemám  žádnej prostředek na to aby mi slehlo tak se nepřejídám...

18 Evolet Evolet | Web | 20. března 2013 v 19:22 | Reagovat

[17]: ona třeba radí ze svých zkušeností, fakt nevím. Neříká, že to tak musí být úplně u každýho....

19 hogreta hogreta | E-mail | Web | 21. března 2013 v 23:03 | Reagovat

[17]: Myslím si, že to, co píšeš ty, je pouze výjimkou. Většina lidí tu prázdnou mezeru, kterou předtím zacpali cigaretou, nyní potřebují zacpat něčím jiným - a tak ji zacpou jídlem, aby alespoň něco žvýkali, když už nemůžou kouřit. A že nikotin mírně urychluje metabolismus je taky docela známá věc. Neznám nikoho, kdo by přestal kouřit a nepřibral alespoň dvě kila, jsi první člověk, který mi říká o takové zkušenosti. Takže si nemyslím, že je to běžné.

20 Hubená tanečnice Hubená tanečnice | 15. dubna 2013 v 20:28 | Reagovat

Náhodou jsem narazila na Tvůj blog a hned mě zaujal tento článek, který jakoby mi byl šitý přímo na míru. Mám rychlý metabolismus a k tomu velice aktivní život - náročná škola, hudba a hlavně závodní tanec, takže mám občas pocit, že na jídlo ani nemám čas. Moc dobře si ale uvědomuji, jak je to nebezpečné pro mé zdraví. Takže Ti takto děkuji za dobré tipy, jak zdravě přibrat :-)

A když už jsem u toho komentování (což je u mě jev naprosto výjimečný), tak bych chtěla říci, že se mi líbí i Tvé ostatní články - mají hlavu a patu a jsou rozumné, některé psané i s vtipem a nadhledem. Určitě patříš k těm lidem, co ví, že se nemusíme pořád brát tak strašně vážně ;-) Takže Ti moc přeji, ať Tě při blogování nezdeptají agresivní anonymové a ať se Ti daří!

21 hogreta hogreta | E-mail | Web | 16. dubna 2013 v 22:43 | Reagovat

[20]: Jé, moc děkuji za pochvalu:). Abych řekla pravdu, tak v poslední době a pod náporem anonymů jsem přesně takový komentář už docela potřebovala. Hned se mi bude blogovat líp:).

22 zas-ja zas-ja | Web | 22. dubna 2013 v 12:52 | Reagovat

V dnešní době chce každý druhý zhubnout (můj hrubý odhad), ale i přibrat se hodí. Já jsem byla jako malá úplně vychrtlá, ale mrkla jsem se na internet a myslím, že teď jsem akorát ;)
Bezva nápad na článek, protože o hubnutí je toho na netu spoustu, ale s přibráním je to trochu horší

23 Ančí Ančí | Web | 12. října 2013 v 19:15 | Reagovat

Ahoj Hogreto!

No jak přibrat? Není složité, stačí postupně zvyšovat hladinu cukru v krvi, jíst v deset večer hranolky, po každém úspěchu ve škole se odměnit sáčkem Haribo, jo, tím velkým za třicet korun... Necvičit, často sedět před televizí se sušenkami. Když už jogurt nebo mléko, plnotučné. No a samozřejmě: mít se dobře! Když se máš dobře, tak tloustneš :-)

Toť moje rady

24 hogreta hogreta | E-mail | Web | 12. října 2013 v 23:38 | Reagovat

[23]: A tohle je podle mě úplná blbost. Tím si člověk akorát tak absolutně zničí zdraví... (Jen tak mimochodem - jsem hubená a mám vysoký cholesterol, takže to není výsada obézních lidí - tvoje dieta by člověka přivedla tak maximálně k infarktu:-D).
To, že je člověk hubený ještě neznamená, že do sebe musí rvát všelijaká svinstva.

Naopak, když se má člověk dobře, tak se mu váha ustálí na jeho správné váze. Když se člověk nemá dobře, tak tělo automaticky sáhne po jídle. Ale když se má dobře, tak si tělo řekne jen o tolik jídla, kolik potřebuje. Vím o čem mluvím - tím, že jsem se "začala mít dobře", přestala jsem se tolik stresovat a začala jsem se mít ráda, jsem zhubla deset kilo:).

25 dominique55 dominique55 | E-mail | Web | 18. dubna 2014 v 15:20 | Reagovat

Dobrá myšlenka, všude se píše jen o tom jak zhubnout, ale přibrat to nikde. Jenže někdo i když dodržuje všechny tyhle rady, tak nestloustne. Každý metabolismus funguje prostě jinak. Vysoký cholesterol u hubených lidí, bývá především z HA pokud nějakou bere. Taky jsem to tak jednu dobu měla, po vysazení mám naštěstí klid...

26 Miriam M. Miriam M. | Web | 13. února 2015 v 21:41 | Reagovat

[24]: A nebo naopak. U mě místy hodně šílené stresové situace vedly k tomu, že jsem začala hubnout a zastavila se těsně nad hranicí podvýživy. Když nejsem s nervy zrovna v pohodě, můj žaludek obvykle prostě odmítá cokoli do sebe přijmout.
Jinými slovy díky za tenhle článek, ze všech těch anorektiček, na jejichž rady obvykle narážím, už se mi zvedal kufr... což je to poslední, co potřebuju.
P.S.: Dala jsem si oříšky :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
PROSÍM, do komentářů piště pouze to, co souvisí s daným článkem!
Odpovědi ke komentářím na vašem blogu pište na váš blog přímo k tomu komentáři nebo mi poštele email.
-
Neupozorňujte na sebe reklamami! Na blogy autorů smysluplných komentářů se vždy dívám.
Blogy nespřáteluji, do oblíbených dávám ty, které se mě něčím zaujaly, které se mi líbí a na které opravdu ráda chodím.
-
Budu ráda, když budete komentovat, jen tak se dozvím, co se vám líbí a co ne.
Klidně pište i ke starším článkům, já si to všechno ráda pročtu.©2011-2015