Chúc mừng năm mới 2013!

9. února 2013 v 18:00 | hogreta |  Vietnam
Šťastný Nový rok!

Tet Nguyen Dan neboli Festival prvního dne ohlašuje začátek nového lunárního roku a představuje nejvýznamnější svátek ve vietnamském kalendáři. Slavnost zvaná též zkráceně Tet však není jen klasickou novoroční oslavou, jak ji známe z kultur řídících se gregoriánským kalendářem, ale také dobou, kdy se rodiny scházejí, aby si tak do nového roku zajistily přízeň Štěstěny, a jednotlivé domácnosti vítají na svém prahu také duchy předků.

Výraz Tet pochází ze slova tiet, což je kolínko mezi částmi bambusového stonku, které charakterizuje představu přechodu. Před tímto svátkem se Vietnamci vydají vlaky, autobusy a letadly domů vyčistit hroby předků, vycídit rodinný oltář, vyrovnat staré dluhy a vařit. Do domů a chrámů jsou přineseny růžové a broskvové květy, které mají chránit před zlými duchy. Všude jsou k dostání bánh chung, koláčky z lepkavé rýže.

O novoroční půlnoci vyjádří rodina přechod modlitbami v obřadu Gia Thua. Prostřednictvím rituálu Gia Tien pozve zesnulé předky domů. Bůžek kuchyně, který sídlí v každém domě, předá zprávu Nefritovému císaři, nejvyššímu vládci taoismu, a rodina se modlí, aby zpráva byla příznivá.

Prvního rána předznamená první návštěvník každého domu, takzvaný první chodec, štěstí rodiny v dalším roce. Starší členové rodiny darují dětem lì xì (čti "ly sy"), peníze vložené do malých červených obálek. Nejbližší členové rodiny se celý den navzájem navštěvují. Druhý den se navštěvují vzdálenější příbuzní a třetí den se sejdou přátelé.

Bánh Chung
Příběh tohoto pokrmu je svázán s králem Hungem Vuongem VI., jenž zplodil dvaadvacet synů, z nichž každý byl právoplatným dědicem trůnu. Při výběru následníka jim král uložil, aby se vydali hledat do světa lahůdky, jaké dosud neokusil. Tomu, kdo se vrátí s nejchutnějším pokrmem, bude pak svěřena vláda nad královstvím. Jednadvacet z nich učinilo, jak jim král nakázal, ale jeden mladý princ, jehož jméno bylo Lang Lieu, zůstal v paláci, nemaje ponětí, kde by měl začít hledat. Trápil se tak dlouho, až se mu jedné noci zjevila ve snu přízračná bytost, která mu sdělila, že lidé nemohou žít bez rýže, a poté mu nadiktovala recept na bánh chung. Když král nakonec ochutnal všech dvaadvacet pokrmů, byl velmi zklamán oněmi jednadvaceti, které princové přivezli ze vzdálených zemí. Nakonec ochutnal rýžový pokrm Langa Lieua a užasl nad jeho lahodnou chutí. Když se dozvěděl o pomoci božské bytosti, udělalo to na něj velký dojem a jmenoval Langa Lieua následníkem trůnu.


A proč to vlastně všechno píšu? Podle lunárního kalendáře ve Vietnamu právě teď začal Nový rok. Takže pokud se vám nepodařilo dodržet letošní novoroční předsevzetí, máte ještě jednu šanci:).


Zdroje:
Nick Ray, Wendy Yanagihara. Vietnam. Praha: Svojtka & Co., s.r.o., 2006. ISBN 80-7352-395-7
John M. Fahey. Vietnam: Velký průvodce Nacional Geographic. Brno: Computer Press a. s., 2010. ISBN 978-80-251-2193-1

Tyto knihy velmi doporučuju každému, kdo má o zájem se o Vietnamu dozvědět něco více - ať už o dějinách, kultuře a nebo o nejzajímavějších místech.
 

6 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 Verča... Verča... | Web | 10. února 2013 v 17:43 | Reagovat

máš pěkný blog :)

2 lýla lýla | Web | 10. února 2013 v 22:55 | Reagovat

Děkuji ti za tvá podporující slova. Dlouho jsem o sobě na blogu nedala vědět, protože jsem pracovala na tom přestat být tak pesimistická. Zjistila jsem, že příliš často říkám věty začínající "Bojím se, že..." Myslím si, že když si to člověk uvědomí, je to první krok k seberealizaci. :) Rozhodla jsem se zlepšit si známky ve škole a první testy mají velmi pozitivní ohlas, takže mě to nakoplo a udělalo mi to radost takovou, že mám chuť se zlepšovat! Mám dojem, že se blýská na lepší časy, ale nechci nic zařeknout.. Co se týče hubnutí, je to hlavně o tom držet tu naději. Začala jsem celkem pravidelně chodit, ale žádné výsledky zatím nevidím. Ba i hůř, mám dojem, že jsem přibrala, ALE SVALOVÁ HMOTA TO NENÍ, protože mi "narostlo" břicho.. Jsem z toho trochu smutná, ale zároveň odhodlaná "tu věc odstranit", takže v zájmu jarních prázdnin bych chtěla docházet do fitka častěji. :) Největší problém je se přinutit z teplého domova ven, ale jakmile jsem venku a jdu do fitka, nevzpírám se. :)
Chung mung nam moi! An khan thinh vuong va chuc nhieu suc khoe trong nam moi 2013!

3 Katka Katka | Web | 11. února 2013 v 15:27 | Reagovat

Nyní prý nastal rok hada, který nám přináší války hlad a neštěstí. Četla jsem na TN.cz
Snad nemají pravdu.

4 Kája Kája | Web | 5. září 2013 v 16:50 | Reagovat

já mám nejlepší kámošku vietnamku, je to úžasný člověk...:-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
PROSÍM, do komentářů piště pouze to, co souvisí s daným článkem!
Odpovědi ke komentářím na vašem blogu pište na váš blog přímo k tomu komentáři nebo mi poštele email.
-
Neupozorňujte na sebe reklamami! Na blogy autorů smysluplných komentářů se vždy dívám.
Blogy nespřáteluji, do oblíbených dávám ty, které se mě něčím zaujaly, které se mi líbí a na které opravdu ráda chodím.
-
Budu ráda, když budete komentovat, jen tak se dozvím, co se vám líbí a co ne.
Klidně pište i ke starším článkům, já si to všechno ráda pročtu.©2011-2015