Leden 2013

Mírová dohoda o vietnamské válce

27. ledna 2013 v 13:00 | hogreta |  Vietnam
Dnes, 27.ledna 2013, je to přesně 40 let, co oficiálně skončila vietnamská válka. Tedy den, kdy byla podepsána mírová dohoda a američané se začali stahovat.Ve vietnamské válce zemřelo:
58 272 amerických vojáků
nejméně 533 000 severovietnamských bojovníků
okolo 700 000 civilních obyvatel

Jak bojovat proti stresu?

26. ledna 2013 v 8:00 | hogreta |  Tipy
Stres je jakýmsi fenoménem dnešní doby, neznám nikoho, kdo by se s ním někdy nesetkal na vlastní kůži. V určitém smyslu je životně důležitý, v dnešní době se však stresujeme i kvůli maličkostem. Jak se ale dá proti stresu bojovat?

Asi začnu tím, že stres není vždy jen špatný. Když nás něco ohrožuje, zvedne nám adrenalin a vybičuje k lepším výkonům. Je to něco, co nás může donutit jednat a třeba si zachránit život. Špatný je ve chvíli, kdy už je ho prostě příliš - když už pořádně ani nevíme, kdy naposledy jsme byli doopravdy klidní a v pohodě.

Bohužel je velmi obtížné vyhnout se stresu, když žijeme v dnešní společnosti. Už dávno nás neohrožují medvědi a naší jedinou starostí není ulovit mamuta a nakrmit rodinu. Nejsme v ohrožení života. Zato je na nás vyvíjen neustálý tlak. Chodíme do školy s vědomím, že když nebudeme dostatečně dobří, neprosadíme se, nenajdeme si dobře placenou práci, nebudeme mít peníze, nebudeme mít zázemí a nebudeme moct založit rodinu. Když už práci, peníze, zázemí i rodinu máme, jsme ve stresu, že o ni kdykoli můžeme o práci přijít, že ztratíme peníze, že přijdeme o střechu nad hlavou a že rodinu neuživíme. Prostě jeden velký kolotoč. Úplně se vyhnout stresu je tedy vlastně nemožné. Ale je možné ho omezit tím, že si uvědomíme, co je opravdu důležité. A je také možné stres alespoň na chvíli zmírnit. Jak?


Na chvíli zpátky na střední

16. ledna 2013 v 23:00 | hogreta |  Z deníčku
Dnes jsem konečně napsala poslední zkoušku (i když uvidíme, ještě nemám výsledek) a po obědě jsem se vypravila na den otevřených dveří své bývalé střední školy.


Je to zvláštní. Procházíte stejnými chodbami, potkáváte stejné učitele, dokonce i svoje bývalé spolužáky. Najednou máte pocit, jako byste odtamtud nikdy neodešli. Že zítra ráno zase nastrkáte věci do tažky, dojedete do školy, posadíte se do svojí lavice a budete se modlit, abyste ten den nějak přežili. Že si zase váš spolužák vymyslí nějakou békárnu, kterou rozesměje celou třídu. Že v matice zase budete zírat na velmi rychle zaplňující se tabuli a budete opisovat tak šíleným tempem, že se vám na prostředníčku vytvoří mozol. Že češtinář zase vytáhne nějakou historku, u které budete padat pod stůl. Že do sebe o přestávce budete drtit poslední fyzikální vzorečky a pro jistotu si je napíšete tužkou na lavici. Že zase budete stát ve frontě u bufetu na párek v rohlíku a budete poslouchat, co si povídají všichni okolo. Že se o odpolední přestávce zase půjdete jako parta někam projít a nebo dokonce zajdete na jedno pivo...

Je zvláštní si uvědomit, že už je to všechno pryč. Na všechno zůstaly jen vzpomínky. Naše třída měla skvělé vztahy s většinou učitelů. Dnes jsem pár z nich na dvě minutky viděla, v rychlosti jsme prohodili "co nového" - a pak jsme šli každý někam jinam. Podali jsme si ruku, popřáli všechno nejlepší do budoucna - a nic. V tu chvíli si člověk uvědomí, že už tam nepatří. A když se podívá kolem sebe, zjistí, že na tu školu chodí čím dál tím mladší lidé. Ještě si vzpomínám, jak mi jako prvačce připadali maturanti velicí a tak dospělí...

Fototapety

9. ledna 2013 v 22:00 | hogreta |  Reklamy

Nedávno jsme se přestěhovali a tak pořád ještě něco doděláváme. Už mě nebaví ty bílé zdi na chodbách a tak jsem se dívala po nějakých obrázcích a podobných věcech. A narazila jsem na fototapety, které mě naprosto nadchly. A začala jsem být mírně zklamaná z toho, že v mém pokoji žádná bílá holá zeď není, protože teď vím přesně, co bych si tam dala:-D.


První článek v novém roce

4. ledna 2013 v 13:00 | hogreta |  Z deníčku
Já vím, trochu zpožděně, ale znáte to, není čas. Takže jako první bych vám asi měla popřát všechno nejlepší do nového roku, hodně lásky, zdraví i štěstí, ať vám vydrží všechna novoroční předsevzetí a ...
Dáváte si novoroční předsevzetí? Já si je většinou dávala, ale spíš abych si shrnula, co bych tak chtěla přes rok udělat, abych měla přehled - nebrala jsem to nijak závazně. Takže bych v tom mohla pokračovat a opět si shrnout, co od tohoto roku od sebe očekávám:
PROSÍM, do komentářů piště pouze to, co souvisí s daným článkem!
Odpovědi ke komentářím na vašem blogu pište na váš blog přímo k tomu komentáři nebo mi poštele email.
-
Neupozorňujte na sebe reklamami! Na blogy autorů smysluplných komentářů se vždy dívám.
Blogy nespřáteluji, do oblíbených dávám ty, které se mě něčím zaujaly, které se mi líbí a na které opravdu ráda chodím.
-
Budu ráda, když budete komentovat, jen tak se dozvím, co se vám líbí a co ne.
Klidně pište i ke starším článkům, já si to všechno ráda pročtu.©2011-2015