Věkové rozdíly

30. října 2012 v 8:00 | hogreta |  Já, názory a úvahy
Věkové rozdíly mezi partnery je ze všech stran omílané téma. Co se ještě "dá" a co už je "trochu moc"? Může to ve vztahu, kde jsou partneři od sebe věkově vzdálení, fungovat? Co si o tom myslím já?

Myslím, že v tomhle hodně záleží na tom, jak staří tito dva lidé jsou. Když mezi sebou mají věkový rozdíl deset let, ale jsou oba dospělí, člověk se nad tím ani nepozastavuje. Když ještě jeden z partnerů není dospělý, ale je mu alespoň patnáct, tak nad tím možná zakroutíme hlavou, ale také to respektujeme. Ale kdyby si spolu začali dvanáctiletá dívka s dvaadvacetiletým klukem, pak už to většinou vnímáme negativně. Ale proč? To je ta hranice patnácti, respektive osmnácti let tak podstatná?


Řekla bych, že je. Ne proto, že by čtrnáctiletá holka nemohla být rozumnější než dvacetiletá, to vůbec ne. Ale když si čtrnáctiletá dívka najde pětadvacetiletého kluka, už jsou většinou prostě každý "někde jinde". Pětadvacetiletý kluk už od vztahu učekává trochu jiné věci, které mu čtrnáctiletá dívka není schopna dát (a tím nemyslím jen sex). Tento kluk řeší problémy s vysokou školou, s prací, s bydlením, s nájmem - a tak mu problémy čtrnáctky většinou přijdou jako naprostá banalita, které nepotřebuje věnovat pozornost. A to přes to, že pro jeho slečnu jsou opravdu hodně důležité. Také může mít tendenci v dobré víře své dívce říkat co má jak udělat, co dělá špatně, jak se má v čem rozhodnout, napomínat ji, hlídat ji, poučovat ji, ... - a více, než jako rovnocení partneři, si budou připadat spíš jako dcera a otec.

Ve vyšším věku se rozdíly smazávají. Oba řeší peníze, práci a bydlení, je vlastně jedno, jak moc velký věkový rozdíl mezi sebou mají, vlastně už nevadí ani dvacet let. Výhodou je, že pokud je partner starší, často už je finančně zabezpečený - a to je v dnešním světě poměrně velké plus, protože i naprosto přirozené věci, jako děti a rodina, něco stojí. Také bych řekla, že většině holkám starší muži imponují. Jsou zkušenější, vyzrálejší a rozumnější. Otázkou jen je, jestli věkový rozdíl nebude časem opět vadit. Když pak paní bude padesát, bude na tom ještě dobře. Bude pracovat, bude chtít sportovat a věnovat se svým koníčkům, zatímco sedmdesátiletý pán na tom už tak dobře nebude. Už bude potřebovat péči. A až bude paní šedesát, tak přestože ještě klidně může být "čiperka", tak všechno úsilí a všechen čas bude muset věnovat osmdesátiletému partnerovi s tím, že bude vědět, že už to nikdy nebude lepší. Že člověk, kterého miluje, už nikdy nebude schopný s ní trávit čas tak, jak by ona ještě mohla a chtěla. No jo, jenomže v partnerstí rozhoduje především srdce - a když se zamilujeme do někoho, kdo je o hodně starší, těžko si řekneme: "Nemůžu s ním být, protože až mi bude šedesát ..." V našem věku si neumíme představit, co bude za pět let, jak si tedy máme představit, co bude za padesát?

Pravda, že jsem mluvila především o tom, když je muž starší než žena. Protože si myslím, že když je ve vztahu starší žena, ve většině případů to není o tolik, jako když je ve vztahu starší muž. Osobně jsem nikdy neviděla pár, kdy by žena byla o dvacet let starší než muž. Naopak jsem to viděla už hodněkrát.

Jen tak pro zajímavost pár cizých slovíček: pokud člověka přitahuje partner, který je o více než 35let starší, už se to dá diagnostikovat jako sexuální deviace, přesněji gerontofilie. Naopak, pokud člověka přitahuje partner, který je o více jak 35 let mladší, pak se jedná o juventofilii (případně pedofilii, pokud se jedná o dítě).

Vztah se starším partnerem má bezesporu hodně výhod, ale také hodně nevýhod. Někteří jsou v takovém vztahu nejšťastnější na světě, někteří si ho nedokážou ani představit. Záleží jen na našem uspořádání žebříčku hodnot. A co vy? Máte staršího partnera? Umíte si představit vztah s o hodně starším partnerem? Co si o takových vztazích myslíte? Podělte se o své zkušenosti v komentářích:).
 

7 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 Ann Taylor Ann Taylor | Web | 30. října 2012 v 8:27 | Reagovat

Opatrně s tou gerontofilií a pedofilií. Mám zkušenosti, že když něco podobného napíšu, někteří lidé to berou doslova a už je nezajímá, že především se to bere podle toho, jestli člověka přitahuje stařecká či dětská struktura těla a psychiky a potom nejsou schopni správně gerontofilii a pedofilii pochopit.

Ale s tím třetím odstavcem souhlasím naprosto doslova. Vlastně totéž nám kdysi říkali i na sociální psychologii.

2 Arvari Arvari | E-mail | Web | 30. října 2012 v 9:20 | Reagovat

I když já osobně na starší chlapy nijak neletím, kdyby byl pro mě absolutně perfektní, dokážu si představit, že bych s ním byla. Vždycky záleží na konkrétních dvou lidech, jak se s tím ztahem vypořádají. Když dokážou brát ohledy na rozdíly mezi sebou, fungovat to může...

Ehm, jo, a do první věty se ti nějak dostala hrubka. Správně je 'omílané'. ;-)

3 Vee. Vee. | Web | 30. října 2012 v 9:47 | Reagovat

S většinou z tohoto článku souhlasím ..
Např. mě je 17 let a mám přítele kterému táhne na 25. Samozřejmě, že je to znát. On řeší bydlení, práci, auto a já? Hádky s matkou a školu. Bojím se, že za rok začne chtít rodinu, nebo prostě  něco víc.
Ale na druhou stranu je zase fajn, že je starší.Je rozumnější, dospělejší a dokáže mě vést...

4 Chloë Noir Chloë Noir | E-mail | Web | 30. října 2012 v 11:19 | Reagovat

Mám o 5/6 rokov mladšieho priateľa :D Občas je to tak, že jeho problémy v škole síce chápem, sama som si tým predsalen prešla, príde mi to tak trochu vzdialené, nakoľko ja už dva mesiace pracujem. Ale to je asi to jediné, nakoľko by som povedala, že ja možno mám podľa papierov 22, ale čo sa mentálneho veku týka, tak to som ostala maximálne pri 17-tich :D Ja som také večné dieťa a napriek rozdielu by som povedala, že práve priateľ je ten "dospelejší" :D
Ja som popravde nikdy vek pri nikom neriešila a ani nemám dobrý odhad. Pre mňa je skôr dôležité to, aký je ten človek po tej duševnej stránke...Okrem toho, vek je podľa mňa dosť hmm..relatívny pojem...niekto môže mať 16 a pôsobiť na 20, a niekto môže mať 20 a pôsobit na 16.
Ja som rada a mne to takto vyhovuje. Myslím, že sme si sadli a pri otázke veku sa zvyčane len smejeme, že ja som pedofilná babička a on zase gerontofil :DD

5 Penelope Carolin Olivier Penelope Carolin Olivier | E-mail | Web | 30. října 2012 v 13:08 | Reagovat

Já tohle neznám z vlastní zkušenosti. Ale moje babička má manžela o dvacet let staršího (přesně) A mají spolu dvě děti a jsou spolu odjakživa, nerozvedení, stále spolu. ;)
Souhlasím s článkem, ale jsou i výjimky. :) Nemyslím, že je to špatné. Když se milují a chtějí být spolu a vydrží jim to. Přijde mi urážející koukat na ně skrz prsty. ;) Ostatně je to jen jejich věc.
Souhlasím s komentem ChloeNoir. ;)

6 Niky Niky | 30. října 2012 v 15:12 | Reagovat

Mně je 16, mému partnerovi 23 a zatím nebyl jediný problém. Jasně on řeší bydlení, já školu, ale jinak snad ani jeden neřešíme nic, oba jsme takoví optimisti a není moc co víc řešit :). Dokonce mě mezi sebe bez problému přijali i jeho přátelé, což jsem úplně nečekala a on si s mými přáteli též rozumí, takže bych řekla že věk není zrovna překážkou, když jsou oba dva na podobné úrovni myšlení a souhlasím s tvým článkem :). Mně osobně to takhle vyhovuje :).

7 Týna Týna | 30. října 2012 v 17:12 | Reagovat

Mě osobně teda starší muži přitahují mnohem víc. Přesně jak jsi psala - jistým způsobem mi imponují. Mám nevlastní tetu v Anglii, je jí 40 a nabrnkla si o deset let staršího angličana. Když občas přijedou do Česka, působí na mě jako vyrovnaný pár... Rozhodně bych v tom neviděla nic špatného. Koneckonců, tyhle věci jsou dost subjektivní, takže je to čistě každého věc a pokud si dva lidé sednou, tak není co řešit. :D

8 Cherrybumbum Cherrybumbum | Web | 31. října 2012 v 17:49 | Reagovat

Bože, já se překlikla :D :D Můj přítel je starší o rok a takhle mi to vyhovuje. Se starším bych si připadala jako díťátko.

PS: Můžeš mi říct, jak mám psát články, když mi poslední dobou vyfukuješ témata, která už mám rozepsána? Viz třeba tohle :-?  :-D  :-D  :-D  :-D

9 lýla lýla | Web | 1. listopadu 2012 v 22:38 | Reagovat

Je náhoda, že zrovna jsem si pročítala tvůj blog!! :))
Musím s tebou naprosto souhlasit, že když něco opravdu máme rádi, tak si proto ten čas uděláme. Myslím, že bych si ráda udělala čas na sportování. Chtěla jsem to zkusit jít do posilovny s trenérem, ale finančně je to trochu náročnější, než jsem čekala. Takže si právě nejsem jistá, jestli mám do sebe tak moc investovat, nebo to prostě nechám..
On ten problém je spíš v tom, že samozřejmě já nevím, jestli to tak cítí i můj protějšek. Možná mě jen považuje za fajn kámošku, takže zase nechci se zase ztrapnit, ale výhoda je, že s tímhle klukem jsem prostě v pohodě. Líbí se mi, mám ho ráda a nechtěla bych ho považovat jen jako za kamaráda, ale prostě nejsem do něj zblázněná. Samozřejmě, že zabolí každé odmítnutí a přijdou ty deprese, ale myslím si, že tohle je jiné v tom, že se zas nezblázním, když to nevyjde. Jen jde prostě o to, že s ním ráda trávím čas a máme dost toho společného.. Tak kdo ví. Nechám to běžet. Aspoň se ve svém životě na chvíli nenudím a pořád nemám jen v hlavě školu, školu, školu :-D
Co se týče tvé otázky, vůbec mi nepřipadá nevhodná. Mě je vlastně jedno, co si lidi myslí, já jsem takový flegmatik, že i kdyby říkali zlé věci, tak je mi to jedno. Hlavně proto, že spoustu z nich jsem slyšela od své rodiny, takže to nemůže bolet ještě víc. :) Na tvou otázku odpovím zcela jednoznačně a to, že ten kluk, co se mi líbí je míšený Bulhar s Čechem :-D Řeknu to takhle. Pohybuju se mezi kluky Vietnamci, co jsou hrozně oplzlí a nebo příliš egoističtí. Buď jsou pořád jen nadržení a nebo jsou zamilovaní do sebe samotného a chtějí jen nějakou holku, aby mu udělala lepší pozadí. Navíc jsou dost vulgární a já je opravdu nemám ráda. Takže ne, v životě zřejmě s žádným Vietnamcem chodit nebudu. Jestli s Čechem, to už nevím. Nebráním se tomu, ale taky si jsem naprosto jistá, že kvůli žádnému Čechovi tady v téhle zemi nezůstanu a prostě pojedu do USA. Nehodlám si nikoho odtud brát a hodlá to být Američan nebo možná Španěl. Kdo ví. Jsou to plány, ale jsem si jistá, že možná průběhem svého života budu randit s Čechem, klidně i s Vietnamcem (ale takových normálních je vlastně.. vlastně  znám jenom jednoho), ale rozhodně si budu brát někoho jiného. Třeba míšeného Bulhara.. :-D Kdo ví. :))
Co se týče těch endorfinů, stále jsem přesvědčená o tom, že to jsou ty hormony štěstí. Vnitřně spokojená jsem nebyla už dlouho a dlouho jsem si nepřipadala trochu hezká. Ale to je zas v hlavě každé holky a myslím, že by každá dívka měla mít nějaké to zdraví sebevědomí. A moc bych si přála, abych taky takové měla. Ale ještě stále nepřichází.

10 Rose Rose | Web | 2. listopadu 2012 v 23:45 | Reagovat

Moc dobrý článek. Opravdu je rozdíl, jestli je holce 13 a klukovi 20 nebo, holce 30 a klukovi 37.
Ale pokud oba chtějí, fungovat jde ledaccos.
Souhlas s celým článkem! ;)

11 Angel Darkwood Angel Darkwood | Web | 2. prosince 2012 v 16:56 | Reagovat

Ve 14ti může být dívka vyspělá a chovat se třeba jako dvacítka, stejně tak to, že klukovi je 25 let ještě neznamená, že už je dospělý a neřeší jen kraviny. V tomhle vztahu vidím jiný problém - ať je dívka vyspělá jak je, tak je ještě stále nezletilá a takový vztah společnost nerespektuje, i kdyby se upřímně milovali.
Vyšší věkový rozdíl není nic jednoduchého (myslím tím třeba těch 20 let) hlavně kvůli tomu narůstajícímu věku staršího partnera. Osobní zkušenosti s tím nemám, ale pár takových párů jsem měla mezi známými a ani jednomu z nich to nevydrželo. Neříkám, že je nemožné, aby takový vztah byl opravdu na celý život, ale myslím si, že s postupem času to málokdo překousne, co se týče toho mladšího partnera (pokud je teda akční a druhý partner na tom už není nejlépe).
Osobně si myslím, že takový maximální rozdíl, kdy by nemusely vznikat problémy s tím spojené, je 10 let. Ale ono asi vážně záleží na každém člověku, ten, který nemá žádné koníčky a nemá potřebu se něčeho stále účastnit, tak mu asi nebude dělat problém vést život s o 20 let starším partnerem i v pozdějším věku.

12 taradorizp taradorizp | E-mail | Web | 10. ledna 2013 v 1:15 | Reagovat

Já bych hrozně chtěla někoho staršího... Tak o 10-20 let... Celkově si se staršími lidmi víc rozumím. Mají většinou nějaké zkušenosti a mohu si od nich ledacos vzít.

Vztah s takhle starším mužem si představit dovedu, otázkou je, jak dlouho by to fungovalo, kdybych taková vztah měla...

13 Divizna Divizna | 25. června 2013 v 22:07 | Reagovat

Já si osobně myslím, že se to většinou vystříbří samo. Jo, pro většinu lidí by vztah s výrazně jinak starým partnerem byl problém, ale většina lidí takové vztahy právě proto ani nenavazuje. Znám paní, která má manžela mladšího o patnáct let. Jsem si jistá, že když se brali, věděli, co dělají a proč - a já to vědět nepotřebuju. Jak říkám, není to zdaleka pro každého, ale ti, kteří se tak zařídili, to jako nepřekonatelnou překážku asi nevnímají.
Člověk je přitahován k lidem, s kterými si rozumí, tak nějak samovolně, a lidi, s kterými se míjí, má tendenci stejně samovolně vypouštět.
Ale... Tohle platí pro dospělé. Pro lidi, kteří se s druhým nejdřív poznají (ne v biblickém smyslu, ale jako s přítelem), a pak teprve spolu začnou chodit. Mám dojem, že v přetlaku adolescentních hormonů a teprve se rodícím sebepochopení vznikají vztahy spíš náhodně. I to se samozřejmě vystříbří. Jenom až po jejich vzniku.

14 Rose Violent Rose Violent | Web | 16. srpna 2013 v 10:36 | Reagovat

Já s tím úplně nesoulasím. Možná sem tam řeší jiné věci, nicméně si nemyslím, že by ji nijak poučoval, směroval či něco podobného, nebo to dělá, ale ve stejné či podobné míře jakoby to dělal třeba můj přítel. Můj přítel je starší o měsíc a 20 dnů. Upřímně i někteří mí bývalí spolužáci jsou starší než on, ale jsou mentálně o dost níž než on. Pamatuji si, že jedna moje kamarádka se podivovala nad rozdílem tří let, ale ten mi přijde v pohodě a v tomhle věku obzvlášť. Kluci se vyvíjejí pomaleji a pokud má slečna okolo sebe kuky jako mí spolužáci, nepřijde mi nic divného na tom, že když jí bude 16, jemu bude 19. Ještě ten rozdíl, co popisuje Chloe vcelku chápu (ale myslela jsem, že jsou stejně staří :D). Ale chodit s chlápkem, kterému je 30, nebo ještě hůř, přes 40, to jde mimo mě.  Tam ten jeden z nich musí mít o kolečko míň nebo víc. Nemusí to být nutně blázen/úchyl, ale většinou si myslím, že má mentalitu minimálně podobnou třeva té čtrnáctileté holky. Jinak si nedokážu představit, jak by to fungovalo.

15 Teplý holoubek Teplý holoubek | E-mail | Web | 5. září 2013 v 19:35 | Reagovat

Já osobně mám platonické rozpětí velmi široké (od 12ti do... hodně let :-D). Ovšem co se týče reálných nebo potencionálních vztahů, nejdál jsem došel, myslím, k chlapci staršímu o 6 let. :)

16 AndyOnbekend AndyOnbekend | Web | 19. září 2013 v 16:48 | Reagovat

Já, když jsem se seznámila s přítelem, bylo to na Vietnamský valentýnský party.. Čekala jsem u šaten na kámošku, až se vyblbne, byla jsem unavená a chtěla jsem domů.. Ani jsem si nevšimla, že ta stojí potencionální budoucí přítel. Haha.
Najednou ke mě přišel a začali sme si povídat.
Tipovala jsem mu kolem dvacítky. On mě taky.
No, nakonec to dopadlo tak, že mě bude 17 a jemu čerstvých 28..
Zní to strašně. strašně strašně strašně strašně strašně!
Jenže když člověk nevidí mě a jeho vedle sebe, může to znít sebehůř, ale vzhledově to znát neni. A rozumíme si, tak co. Ze začátku jsem měla fakt strašný strachy z toho věku, ale zjišťuju, že s nim na to vůbec nemyslim a to je důležitý ne? Pokud se to pokazí kvuli věku, pochopim to, holt, z chyb se člověk učí. Ale dokud to je krásný, tak proč si odepřát něco, co se vlastně vůbec nemusí zkazit kvuli věku? :))

17 Jiri Grepl Jiri Grepl | 14. července 2014 v 1:16 | Reagovat

At vam to vydrzi.

18 Lindawal Lindawal | E-mail | 20. dubna 2017 v 11:19 | Reagovat

Zajímavý článek, můj přítel je o 8 let mladší, ani to neni vidět..obecně vzato je ve spoustě věcech mnohem dál než já (práce, zodpovědnost..). Přesto se,ale hodně setkávám s řečma typu "vymění tě za mladší" nebo "kdyby byl starší on...tak je to NORMALNI" (na to jsem uplně alergická. Myslím si, že náš věkový rozdíl není tak veliky aby do budoucna dělal velké problémy. A přesně jak říkáš, nikdo neví co bude..zítra? :)
Děkuji za pěkné články. :-P O_O  :-x

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
PROSÍM, do komentářů piště pouze to, co souvisí s daným článkem!
Odpovědi ke komentářím na vašem blogu pište na váš blog přímo k tomu komentáři nebo mi poštele email.
-
Neupozorňujte na sebe reklamami! Na blogy autorů smysluplných komentářů se vždy dívám.
Blogy nespřáteluji, do oblíbených dávám ty, které se mě něčím zaujaly, které se mi líbí a na které opravdu ráda chodím.
-
Budu ráda, když budete komentovat, jen tak se dozvím, co se vám líbí a co ne.
Klidně pište i ke starším článkům, já si to všechno ráda pročtu.©2011-2015