Gymnázium je na nic?

8. října 2012 v 8:00 | hogreta |  Já, názory a úvahy
Občas navštěvuji blogy mladších slečen a zjistila jsem, že docela velká skupina z nich (zvláště pak ta "strašně dospělá" a "strašně zkušená" skupina) propaguje názor, že být na gymnáziu je na nic. A že jsou gympláci úplně nepoužitelní a že být absolventem gymnázia je vlastně skoro ostuda. A ostatní holky, které tyhle pindy poslouchají, mají pocit, že si gymnáziem zničí život. Docela mě tenhle názor vyděsil. Jsem vlastně úplně na nic.


V jednom mají tito "odpůrci gymnázií" pravdu - gymnázium je bez vysoké školy dost nepraktické. Ale co? Vždyť ten, kdo na něj jde, musí na 100% počítat s tím, že pak na tu vysokou půjde. Gympl je příprava na vysokou školu. Je to stejné, jako jít na zdrávku a pak si stěžovat, že mě nepřijali do matematického ústavu. Zdrávka je prostě příprava na práci ve zdravotnictví, nic jiného se s ní dělat nedá. Gymnázium je prostě příprava na studium na vysoké škole, také se s ním nic víc dělat nedá. A v čem je rozdíl? Že po gymnáziu nemůžu jít hned pracovat? No samozřejmě, s tím jsem tam přece šla. Nemám tedy právo si na to stěžovat.

Studovala jsem gympl s rozšířenou vyukou matematiky (tedy víc hodin matiky, informatiky, deskriptivní geometrie a fyziky). Šla jsem na vysokou školu, na studijní program Informatika komunikačních technologií. Zajímavé na tom všem je, že ti, kteří šli na tuhle školu s telekomunikační střední školou, jsou - až na odborné předměty - úplně v háji. A ještě zajímavější je, že lidé z bývalé třídy, kteří šli třeba studovat biologii, historii nebo jinou "nematematickou" vědu se také dobře drží - a z jejich vyprávění poznávám, že i oni jsou oproti těm, kteří tam jsou z jiných škol, na tom hodně dobře. Dostávají mě případy, kdy někdo studuje ekonomickou střední školu, pak jde na výšku - ekonomku - a nakonec ji nedodělá, protože nezvládá matiku a jiné předměty, které na střední skoro neměli. Přitom by to mělo navazovat, že? Zatímco gymplák, který o ekonomice do té doby skoro neslyšel, nemá ve většině předmětů žádný problém a odborné předměty se bez problémů doučí. Celý tenhle systém je docela zábavný.

Pokud se něco student opravdu naučí na gymplu, tak se rozhodně naučí učit. Za těch pár let neustálého biflování si vypracuje tak dokonalý systém, že mu pak to množství učiva na výšce nepřeroste přes hlavu. Ví přesně, ve kterých hodinách si zapamatuje nejvíc, ví přesně, jak si učivo rozložit, ví přesně, jak dlouhé potřebuje přestávky. Tak jestli je to tím?

Pokud jste tedy v devítce na základce a máte poslední chvíle na rozhodnutí, kam půjdete, tak pokud víte, že pak chcete na vysokou a jste studijní typy, gymnázia se nebojte. Samozřejmě - jestli máte jasnou představu, co přesně chcete v životě dělat, pak si rozhodně vyberte odbornou školu. Pokud žádnou představu nemáte, není to konec světa a i s gymplem budete mít možnost se uplatnit, pokud na tu výšku půjdete. Vždyť úspěšnost gymnazistů u přijímacích zkoušek na vysoké školy mluví za vše.
 

25 lidí ohodnotilo tento článek.

Anketa

9 + 0 + 9 + 0 + 9 x 0 + 9 = ?

= 0
= 9
= 27
= 36
jiný výsledek

Komentáře

1 Ann Taylor Ann Taylor | Web | 8. října 2012 v 8:38

No já jsem byla na nevalné ekonomce a nemám nejmenší problém na právech.
Ale k článku - co když pak ten gymplák zjistí, že gympl sice zvládnul, ale vysoká už je na něj moc a tu nedá? Co s ním potom, když nemá žádnou kvalifikaci? Přece není ostuda dokázat zvládnout maturitu a přiznat si, že vysoká už je nad síly buď mentální nebo finanční či sociální, hm? A zjistí to teprve až na VŠ nastoupí a seznámí se se systémem?

2 hogreta hogreta | E-mail | Web | 8. října 2012 v 8:46

[1]: To je stejné, jako vystudovat tu zdrávku a pak zjistit, že člověk nechce pracovat ve zdravotnictví. Co potom, když v ničem jiném nemá žádnou kvalifikaci? TO je přesně to, co jsem se snažila ve článku vysvětlit - je to úplně stejné riziko. A abych řekla pravdu, neznám osobně jediného gympláka, který by pak na tu výšku nešel nebo by později zjistil, že " už je nad síly buď mentální nebo finanční či sociální". Tohle není zase tak častá situace.

3 Ann Taylor Ann Taylor | Web | 8. října 2012 v 9:10

[2]: No já si nemyslím že to není častá situace, stačí, aby člověka v 15 nebo ještě dříve pokud jde o osmiletý gympl rodiče tlačili k tomu, že bude pan někdo, bez ohledu na to, že on takovej génius není (nehledě na to, že v páté třídě ještě může být génius každý průměr) a neštěstí v tom, že dostudovat k titulu nedokáže, je na světě. A takových rodičů je hodně, čím víc se říká, že učňáky jsou pro blbce, tím je jich víc.

4 Dragell Dragell | Web | 8. října 2012 v 9:21

[2]: No počkej, třeba budu první, možná je matika už fakt můj strop a jsem na ni možná blbá :D
Už hledám alternativy, kdybych tuto školu nezvládla.

5 Kykyňa Kykyňa | Web | 8. října 2012 v 9:30

[2]: Bohužiaľ, ja som na gymnáziu a mám spolužiačky, ktoré sa na výšku ani nehrabú, lebo vedia, že nemajú šancu sa tam udržať a preto idú radšej do zahraničia (a to majú prinajlepšom 4 z cudzích jazykov)...ja neviem, načo sa takí ľudia hrabú potom na gymnázia, úplne súhlasím s tým, aby sa sprísnili pravidlá na prijatie študentov na gymnázia, lebo potom sa aj tak polovica z nich na výšku nedostane, alebo nemajú v budúcnosti zamestnanie...
Gympel nie je zbytočný pre tých, ktorí sa radi učia a chcú ísť na výšku. Ale ani výška nám nezaručí, že nebudeme musieť predávať na verejných záchodoch toaletný papier 8-)

6 Alue Alue | E-mail | Web | 8. října 2012 v 9:55

Pěkný článek :) souhlasím, ale ještě bych dodala, že to není úplně univerzální názor, protože záleží ještě na kvalitě školy a učitelském sboru - jestli je kvalitní a umí učit... Nejsou všechny gymply stejné.

7 Lily* Lily* | Web | 8. října 2012 v 10:03

Tohle mě hodně oslovilo, bratr i já jsme ma gymnáziích, ale ty rozdíly mezi nimi jsou obrovské. On se fláká a výsledkem jsou mu jedničky; já sedím nad učebnicemi téměř nonstop a jsem ráda za čtyřky.. Hezké.

8 tucnak-romantik tucnak-romantik | E-mail | Web | 8. října 2012 v 11:30

Až na odborné předměty?! Já ti nevím, ale na vysoké už jde hlavně o tu specializaci a ty "odborné předměty". I když je fakt, že jak kde.
Když jde gymplák na veterinu a pomalu až do vystudování se bojí sáhnout na krávu, tak je to dost smutný. Bohužel, z gymplu prostě je ta výhoda na přijímačky.
Něco jinýho to bude na "teoretičtějších oborech".

9 hogreta hogreta | Web | 8. října 2012 v 11:36

[3]:  Tak já teď mluvila spíš o čtyřletých gymplech a gymnazistech, kteří šli z čtyřletých gymnázií. Osmileté jsou kapitolu samy od sebe a uznávám, že vědět v páté třídě, jestli budu mít na to, abych šla na vysokou, je téměř nemozne. Osmileté gymply tady mají být,od toho, aby tam brali nadprůměrne inteligentní děti, které se v běžných třídách nudí a ostatní děti je brzdí. Špatné je, že hodně gymplu teď přijímá děti i s dvojkami nebo dokonce trojkami, což je rozhodně špatne. Stejně tak je špatné, když dítě na gympl nutí jít rodiče. Rozhodně si nemyslím, že odborné školy jsou pro blbce! Naopak si myslím, že pro nekoho, kdo už má představu, co by chtěl v životě dělat, je to dobrá volba. Já ale třeba v  devitce opravdu nevěděla, co bych chtěla dělat - bavilo me všechno stejně a že všech předmětů jsem mela samé jedničky. Ale bylo mi jasné, že jsem studijní typ a že maturitou rozhodně končit nechci. A pro lidi, kteří jsou na tom podobně jako ja, je gympl myslím dobrá volba :)

[4]: 8-O

10 hogreta hogreta | Web | 8. října 2012 v 11:42

[4]:  toho smajlika v mém předchozím komentári si nevsimej, píšu z mobilu, preklikla jsem se a ono se to cele odeslalo :-D. Já myslím, že to nebude tak hrozne, už mas obrovské základy z Masarycky, takže se s tebou klidně vsadim, že to zvladnes :-) Jen si musis víc věřit :-P. A já ti v nejhorším ráda pomůžu, když to bude v mých silách :-)

11 hogreta hogreta | Web | 8. října 2012 v 11:45

[6]:  Pravda pravda :)

12 Arvari Arvari | E-mail | Web | 8. října 2012 v 11:58

[2]: No, tak už jednoho znáš. Teda, ne, že by byla vysoká nad moje síly, mě to prostě nebaví a přijde mi to naprosto zbytečný. Když jsem nastupovala na gympl, bylo mi třináct a prostě jsem si to neuvědomovala. Teď jsem rok na pracáku a naprosto na nic nemám kvalifikaci. Co na tom, že mám obecnej rozhled, že umím dost dobře anglicky a nejsem blbá? Vím, že bych se na vysokou dostala, kdybych chtěla, už dvakrát jsem se dostala (a po ani ne roce se na to vykašlala s tím, že tohle není pro mě), jenže já už prostě nechci. A ano, jen s gymplem jsem absolutně k ničemu.
Mezi náma, gymplák se do průšvihu nemusí dostat jen tím, že nestuduje z vlastní vůle, je nahranej i když tu školu z libovolnýho důvodu nezvládne...

13 hogreta hogreta | E-mail | Web | 8. října 2012 v 15:36

[12]:: No jo, není zrovna šťastné, že náš systém nutí rozhodovat se o takto důležitých věcech takhle staré děti. Ale jak říkám - neznamená to, že gympl je k ničemu. Pro člověka, který tu vysokou studovat chce, je to výborná průprava. Pokud někdo jde na gypml a pak na výšku nechce, není to chyba toho gymplu. Chyba je v jeho špatném rozhodnutí. Když stejně tak když se žák rozhodne jít na veterinu a tam zjistí, že tahle práce se mu nelíbí a že ji nikdy dělat nebude, pak to neznamená, že by veterina byla na nic (protože pro ty, kteří se tomu v budoucnosti věnovat chtějí, je to to nejlepší, co si mohli vybrat). Znamená to pouze, že se špatně rozhodl.
Ta poslední věta je pravdivá, ale dá se vztáhnout na cokoli - když člověk z nějakého důvodu nedostuduje jakoukoli střední školu (ať už s maturitou nebo jen s výučním listem), pak je taky nahraný.
Těžko říct, co bych na tvém místě dělala, ale pravděpodobně to, že pokud umím jazyky, tak bych se přihlásila na nějakou vysokou s tím, že bych třeba hned druhý semestr odjela studovat s Erasmem někam pryč. I kdybych danou školu pak nechtěla dodělat, tak zkušenost ze zahraničí se v životopise vyjímá moc pěkně. Tak ti alespoň popřeju, ať se i pro tebe nějaké to místo brzo najde:).

[5]:: Zpřísnění přijímacích zkoušek by rozhodně nebylo od věci. A pod ten druhý odstavec bych se klidně podepsala:).

14 Morfie Morfie | 8. října 2012 v 15:45

[12]: Naprosto souhlasím. Jsem na tom do puntíku stejně. Jen jsem na tom pracáku už podruhé, předtím jsem na něm byla dva roky, teď teprve měsíc. A jediné zaměstnání, kde mě přijmou, je ve stylu prodávání, kde jim stačí učňák.

Má sestra, která se dostala také na výšku, ale bohužel jedinou, na kterou šla díky rodičům z donucdní a na tu svou vysněnou se dvakrát po sobě nedostala, protože bylo příliš moc uchazečů a málo volných míst. Prodává teď v Albertu.

Takže ano, gympl je úplně k ničemu, i když si ho člověk vybere dobrovolně.
Ačkoliv pravdou je, že já na něj nechtěla. Rodiče mě tlačili i na osmiletý, tam jsem se naštěstí nedostala, ale když mi nevyšla umprumka, moje matka uměla být dostatečně přesvědčivá, aby mě v podstatě přiměla k dobrovolnému nástupu. Ve čtrnácti člověka ukecají na i těch nejjednodušších argumentech.

Je sice krásné, že každý gymplák na 100% počítá s tím, že bude dělat výšku, ale ne každý gymplák se na 100% na tu výšku dostane. V tom je zakopaný pes. A když během studia zjistí, že ji ani nechce, tak je úplně ztracený. Je míň než ten, který si zvolil řemeslo a učňák.

Z pozice toho, komu to vyšlo, je krásné hlásit tyhle demagogie, ale ta krutější strana potkává hodně lidí, i když ty žádné neznáš, to je spíš náhoda.
Já jich znám totiž při nejmenším tolik, že by naplnili samostatnou třídu.
Gympláků je dneska hodně, až moc a tolik míst na vysokých není.

15 Lela Lela | Web | 8. října 2012 v 16:19

Je mi 16 a chodím na gymnázium - soukromé osmileté abych byla přesná. A pravdou je, že děti, co měli v páté třídě samé jedničky od nás odešly na odborné školy a děti, co neměli samé jedničky, ale už z páté třídy vycházely s nějakou tou dvojkou se drží velmi dobře. Není to o známkách, protože každá škola má jiný systém, jiné hodnocení, je to o inteligenci a píli. Dělala jsem zkoušky i na státní šestileté gymnázium v našem městě (cca 65 000 obyvatel), kam berou 90 studentů. Na přijímačky jsem se neučila a dostala jsem se v pohodě (41.). Spolužáci ze základky se na přijímací zkoušky tvrdě připravovali a měli velký problém se dostat, buď byli až ke konci přijatých, nebo se dostali na odvolaní (většinou se ale nedostali vůbec). Na druhou stranu, ti co byli mezi nejlepšími teď mají jednu špatnou známku za druhou, protože se neučí. Jedná se opravdu o individuální přístup. Souhlasím s tím, že zkoušky by měly být mnohem přísnější, když vidím, jací s prominutím blbci si říkají gymnazisti, skoro se stydím, že i já jsem gymplák. A hlavně, pokud jdu na gymnázium, musím počítat s tím, že na VŠ jít musím. To přeci jinak nedává smysl... Takových lidí je a mě nezbývá než kroutit hlavou.

16 Jirka Jirka | 8. října 2012 v 17:15

Já si myslím, že ti, kteří se chtějí v budoucnu dobře mít(velký barák, pěkné auto, luxusní dovča) a ne jen makat na jídlo , si vyberou gympl. Čím vyšší vzdělaní, tím vetší plat. Nemůžu si představit, jak bych chodil na učnák, kde je úroveň inteligence někde pod průměrem. Nedokázal bych se s nimi normálně bavit. Nebo kašlat na školu a jít krást. Ale na to, abyste zbohatnul ilegálně, je potřeba ten IQ ;-)

17 Nausy Nausy | E-mail | 8. října 2012 v 19:03

Vzhledem k tomu, že chci studovat historii a archeologii, tak gympl pro mě byl jedinou možností. Na matiku a fyziku jsem opravdu blbá, byť se mi to stále daří udržet na dvojce, ale příliš mě to netrápí. Do třeťáku a čtvrťáku si teď musím volit semináře a volba jasně padla na latinu, historii a kulturní atropologii :) takže jsem na gymplu a přitom budu mít i svým způsobem poslední dva roky extra zaměření. Tohle mi žádná jiná škola nebyla schopná nabídnout. A i když na gympl nadávám kvůli tomu množství učiva a povinností, nikdy bych nešla na jinou školu. Tahle příprava na vysokou i na život celkově je k nezaplacení :)

18 Jirka Jirka | 8. října 2012 v 19:19

17) +1
Gympl tě naučí zodpovědnosti. Na učňáku se jen fláká. :-?

19 Anne Anne | E-mail | Web | 8. října 2012 v 23:49

prolezla jsem gymplem a jsem na vš...ačkoli jsem se na gymplu nikdy neučila, přijímačky jsem udělala levou zadní a zatím nějak nepociťuju problémy s přibývajícím učivem...ale učit se neumím

20 Verca Verca | 9. října 2012 v 7:10

19) takové kecy. Buď tvůj gympl byl na nic nebo kecáš. Musela jsi alespoň psát zápisy nebo jednou si to učivo před písemkou přečíst, abys byl v obrazu. Nebo napsat si tahák. Tím se taky něco naučíš. Proč lžeš? CO s tím dokazuješ? Jsi ubohá ;)

21 whothefuck whothefuck | 9. října 2012 v 8:13

Já jsem třeba absolventka osmiletého gymplu a na VŠ jsem nešla. Nikdy jsem nevěděla, co chci v životě dělat a všichni mě pořád uklidňovali, že se časem vyprofiluji a v oktávě budu přesně vědět, kam se budu hlásit. Nestalo se tomu tak. A to jsem ve třídě patřila rozhodně k té lepší polovině. Žádný předmět mi nedělal problém, po celou dobu jsem měla jedničky z matiky, ale přitom mě víc bavily spíše humanitní předměty.
S tvým článkem souhlasím, v podstatě si neumím představit, že bych studovala cokoliv jiného. Když už nic, mám dobrý všeobecný přehled - můžu se s lidmi bavit o knihách a historii...řekněme, že je hned poznat, že nejsem úplný pitomec. Momentálně pracuji jako asistentka ve firmě zaměřené na finance (poloviční úvazek) a ve zbylém čase doplňuji zboží v Albertu. Jsem naprosto finančně nezávislá a v podstatě spokojená. Mým cílem do budoucna je si najít práci na plný úvazek. Ano, i takoví gympláci existují :-D.
Každopádně tvůj článek moc chválím. Pokud aspoň jednomu člověku pomůže v tom, aby se znovu zamyslel nad výběrem školy, je to fajn.

22 Luna Luna | 9. října 2012 v 13:37

Já bych netvrdila, že na VŠ mají všichni z gymplu. Třeba ti, co opakují ročník, nebo dva. Na druhou stranu, jen málo odborných škol ti dá nějakou opravdovou kvalifikaci - po zdravce nejsi sestrou, musíš na VŠ/VOŠ. Po ekonomce jsi na nejlepší cestě být nezaměstnaným účetním, dále všechny možná lycea... Kamarádka z polytechnické se po nějaké době na pracáku vyprofilovala na uklizečku... Bohužel je dnes bez kontaktů a jen s maturitou hodně těžké sehnat práci v oboru.

23 Frigg Frigg | Web | 9. října 2012 v 14:10

Shrnula jsi to všechno dost výstižně. Já na gymnázium měla, ale bála jsem se právě toho "co kdybych" se na vysokou nedostala. Proto jsem zvolila praktičtější ekonomku, u které jsem měla jistotu, že po jejím ukončení už budu mít nějaké zaměření a budu "použitelná" pro pracovní život, když bych přijímačky neudělala. Naštěstí se tak nestalo a když všechno dopadne, jak má, tak budu letos bakalář. Chápu ty, co jsou vůči gymplu skeptičtí. Ale jak jsi psala, když vědí, že pak chtějí na vysokou a jsou si dost jistí, že se na ní dostanou, tak je to dobrá volba

24 ... ... | 9. října 2012 v 16:20

Chtěla bych jít na střední s oborem informatiky a odrazují mě myšlenky, že já maximální introvert budu ve třídě plné kluků. Osobně se rychleji začnu bavit s holkami. Nemáš nějaký tip jak se před myšlenka, že budu čtyři roky sedět v koutě obrnit?

25 Motivace Motivace | 9. října 2012 v 17:58

[24]: Život je moc krátký na to, abys ses zabývala takovými drobnostmi. Mysli jen na sebe, na tvoje štěstí a budoucnost. Stejně  umřeme, takže vychutnej si ten život, dokud můžeš a vypusť ty nepodstatné věci za hlavou :)

26 Markét Markét | 9. října 2012 v 18:48

Já jsem se minulý rok v devítce musela rozhodnout kam půjdu na střední, ale i když bych na gympl měla, tak jsem si vybrala cestovní ruch, protože teď samozřejmě chci jít na vysokou, ale kdyby se u mě něco změnilo nebo bych se na výšku nedostala tak jsem chtěla abych měla alespoň nějaké zaměření, protože se zaměřením budu mít alespoň nějakou šanci že mě po střední vezmou někam do práce (třeba do nějaké cestovky) než kdybych měla vystudovaný jenom gympl. :)

27 xP xP | 9. října 2012 v 19:23

Tak já jsem na obchodce, která je na dost dobré úrovni, pokud se rozhodnu, že chci být špičkou v oboru jaderné fyziky budu asi dost v háji, ale to mi zatím nehrozí.
Zatím jsme spokojená, jelikož se mi obor líbí, máme možnost stáže v zahraničí, různé jazykové pobyty a to na gymnáziu u nás bohužel nemají. Taky se říká, že máme i lepší učitele než na jiných školách, např. učitelé informatiky nebo češtiny.
Sestra chodila na gympl a je ráda, protože hodně změnila během studia názor kam chce na vysokou.

28 ... ... | 10. října 2012 v 22:16

Nejela jsi včera kolem 14. hodiny odpoledne tramvají směr Hrabůvka? :)

29 hogreta hogreta | E-mail | Web | 11. října 2012 v 7:52

[28]: tak kolem 13:30 jsem jela směr Karolína, z Poruby :) Tak to jsem asi nebyla já, v 14:15 jsem už měla školu, takže kolem 14:00 jsem šla pěšky z Karolíny na Dr. Malého :)

30 Modrooká Modrooká | Web | 11. října 2012 v 8:54

tak jsem ten gymplán, ze čtyřletýho, kterej se učit nenaučil, jela jsem v klidu na trojky a dvojky, z vysoký udělam bakaláře (aby měla dušička rodičů pokoj) a pak asi budu dělat něco úplně nesouvisejícího s matematikou, kterou studuju...vysoká je pro mě takový inkubátor, prostě odklad doby než půjdu do práce

Gratuluju všem, kdo ví co chtějí dělat :-)

31 Ivon Ivon | Web | 11. října 2012 v 18:42

Já jako absolventka všeobecného gymnázia mám zkušenost právě s tou ekonomkou. Vždycky se směju, když někde lidi zasvěceně radí, že na VŠE budou mít lidi s obchodní akademií neuvěřitelný nedohnatelný náskok a nebudou mít na rozdíl od gympláků problém. :D Chyba! Náš gympl byl spojený s obchodní akademií a pro její absolventy byl často kámen úrazu se třeba na VŠE vůbec dostat (mám dojem, že z celé třídy se tam probojoval jeden člověk a z gymplu je nás tam devět). Co se týče samotného studia, tak nevím, jak na ostatních fakultách, ale i takový ten první šok v odborných předmětech lidi z gymplů překonali během pár hodin (protože nejužitečnější, co vás gympl naučí je zvládnout hodně látky z mnohých směrů za krátkou dobu) a nakonec měli i výsledky u zkoušek v průměru lepší :-) Takže jak říká Hogreta, pro další studium je gympl výborná volba - samozřejmě pokud to není nějaký pochybný ústav. :-D

32 Tokiohotel-svk: Popcorn Tokiohotel-svk: Popcorn | Web | 11. října 2012 v 19:50

z tohto článku a niektorých komentárov (trz narážam viac na komenty) mi príde, že ľudia, ktorí vyštudovali odborné školy (medzi nimi aj ja) sú prosto debili, lebo nemajú všeobecný rozhľad. zaujímalo by ma, odkiaľ toto niektorí z vás nabrali. mám veľa kamarátov, ktorí sú inteligentnejší ako niektorí gymnazisti (tým nechcem nikoho uraziť) ale to, že je niekto na gymnáziu, ešte nedalo nikomu rozum.
nepáči sa mi, ako bol poňatý článok. ako keby ľudia z gymplu boli elitní a len oni môžu ísť na VŠ (nie ste v kontakte s našim ministrom školstva? :D) je veľmi veľa ľudí, ktorí vyšli remeselné školy, ale chcelo sa im ísť študovať a zvládli to na jedničky, kdežto ľudia z gymplu ledva ledva. trz nehovorím, že to nie je aj opačne, len obhajujem iných ľudí, korí nepatria medzi vyvolenú ,,elitu".

už len ku príkladu: koľko ľudí na VŠ nemá páru o gramatike? nehovorím trz o dyslexii a pod.
ďalší príklad: keď máte všeobecný prehľad (opäť smerujem ku komentom) môžeme si dať pokec o tom, čo sú to napr teleangiektázie alebo impetigo contagiosa streptogenes. nemachrujem, ale keď máte všeobecný prehľad... :)) ja si priznám, že neviem toľko vecí a ani by som nevedela, všeobecný prehľad mať nebudem nikdy (lebo pre mňa je všeobecný pohľad taký, že viem z každého rožku trošku). ok, možno som dala až príliš odborné termíny, ale napr ako ja nerozumiem gympláckej matike, vy nebudete rozumieť kozmetickým/zdravotným termínom (tento odsek bol pre určitých komentujúcich, aby autorka nebola nahnevaná)

a k autorke chcem dodať:

,,Pokud někdo jde na gypml a pak na výšku nechce, není to chyba toho gymplu. Chyba je v jeho špatném rozhodnutí."

niektorí ľudia nevedia ani v 20tke, čo by presne chceli robiť. ak si ty jedna z tých šťastných, že si maximálne rozhodnutá že študuješ správny odbor, gratulujem. ale v mojom okolí je veľa ľudí, ktorí ani s VŠ nie sú spokojní a nevedia si stále vybrať správne, ako to majú vedieť napr deti, za ktoré rozhodujú niekedy rodičia, alebo 15roční pubertiaci, ktorých zaujímajú iné veci ako to, čo budú študovať. to si troška prestrelila, myslím. ja som do 8 triedy bola presvedčená, že pôjdem na archeológiu a skončila som ako kozmetička :D a trz nadávam na to, čo som si vybrala, lebo hoc ma to baví a milujem tú prácu, nájsť si v nej zamestnanie bez toho, aby som na to vyhodila tisíc euro, je u nás veľmi ťažké. a prepáč zase za sloh.

33 whothefuck whothefuck | 12. října 2012 v 8:36

[32]: Jistým způsobem reaguješ i na můj komentář (část o všeobecném přehledu). Chápu, hájíš si to svoje, stejně jako já si hájím to svoje. Je super, že si našla něco, co tě baví, že si v práci spokojená...rozhodně neodsuzuji lidi, co se vyučili, lidi, co chodí na střední...i na našem gymplu byla spoustu debilů, kteří tam podle mě neměli co dělat. Rozhodně nelze intelekt lidí soudit podle školy.
Jen máš poněkud zkreslené představy o tom, co to vlastně všeobecný přehled je.   Rozhodně to neznamená, že rozumíš všemu. Že dokážeš s každým mluvit o medicíně, technice a malířství dopodrobna. Ale máš o tom tušení...a gymnázium ti v tomto ohledu opravdu nabízí nejvíc ze všech odvětví (filosofie, historie, literatura, možná politika - to je to, co lidi spojuje bez ohledu na to, jakou školu vystudovali). Nejlépe se to dá představit na tom, co se například píše v novinách - to je všeobecný přehled. Vím, co se kolem mě děje, dokážu to zasadit do kontextu. To třeba nás ve škole od primy až oktávy učili, a jsem za to velmi ráda, protože až teď zjišťuji, že to na lidi udělá dobrý dojem (stejně jako udělá na lidi dobrý dojem dobrá kosmetička). Jen jsem hájila zájmy gymnaziální výuky, neznamená to, že ostatní školy jsou špatné. Vše má své plusy i minusy.

34 Cherrybumbum Cherrybumbum | Web | 12. října 2012 v 19:15

Nevím, po přečtení tohodle článku mám pocit, že vlastně odborné školy jsou neskutečně na nic a že ze mě jako s ekonomickou školou vůbec nic pořádnýho nebude, protože oproti gymnazistům jsem neskutečný tupec. :-? Jsem zvyklá se učit i na týhle škole, protože hold u nás doma je i trojka strašně špatná známka, takže jí domu přinést nesmím.

Jindy hodnotím tvé články kladně, ale dneska jsi mě dost zklamala. Teď si se bohužel snížila na úroveň těch "Dospělých holčiček" :-?

35 hogreta hogreta | E-mail | Web | 12. října 2012 v 20:19

Holky, já nevím, kde čtete, že odborné školy jsou na nic. To, že obhajuju gymnázia neznamená, že shazuji odborné školy. V článku jsem zdůraznila, že pokud člověk ví, co chce dělat, pak je odobrná škola tou nejlepší volbou. A že lidé, kteří přicházejí z ekonomky, mají většinou problém na vysoké s matikou? To je všeobecný fakt - ale to přece neznamená, že jsou hloupí. To je problém osnov a systému. Nevím, proč lidé mají pocit, že když se zastanu jedné skupiny lidí, tak že tím zatracuju jinou skupinu.

Když napíšu, že se gymplák naučí učit, neznamená to, že se někdo jiný učit nenaučí. A z toho, že si nemyslím, že "gynázium je na nic" přece nevyplývá, že si myslím, že jsou na nic ostatní školy.
Nikdo, kdo není vztahovačný, si z toho takovéto chybné závěry nevyvodí.

36 Jity Jity | 12. října 2012 v 20:57

Absolutně s tebou nesouhlasím.. moje sestra byla na obchodce.. a nyní na vysoké nemá problémy, naopak její kamarádka z gymplu má velké problémy.. pač sice škola zaměřená na vše, ale zaměřit se na něco podrobně?:D to už nehrozíí.. fakt zbytečný článek nemá cenu měnit něčí názor
já si myslím, že je gympl bud prodloužení základky, nebo příprava na vysokou, ale gympl sám o sobě je k ničemu :)

37 Jirka Jirka | 13. října 2012 v 15:53

[34]: A ty se divíš, že vás mají všichni za debily?Ani pořádně číst neumíš. Asi pojem implikace ti nic neříká. Obhajuje gympláky a ne uráží učňáky.

38 Jirka Jirka | 13. října 2012 v 15:55

[34]: Pak se nediv, že lidé dělají ze blondýnek srandu.

39 Tokiohotel-svk: Popcorn Tokiohotel-svk: Popcorn | Web | 13. října 2012 v 17:37

[33]: by si sa divila, ale mám.. troch kamošov (všetci traja chalani) a majú taký prehľad, že ja sa pri nich cítim ako dement :D a to jeden má elektrotechniku, ďalší gympel a tretí ma športovú myslím (nie som si presne istá). ale keď sa začali hádať o radioaktivite, potom prešli na zloženie orgánov ľudského tela, potom na šport a skončili pri jedle, len som sedela s otvorenou hubou a čumela O.O :D tomu vravím poriadne všeobecný prehľad :D a dokonca!!! sa montovali aj v kozmetike (chémia). no konečná pre mňa. a tak som to aj myslela. a neviem, ako je to na iných odborných, ale my sme na SŠ mali tiež z každého rožku trošku, samozrejme nie v takom množstve ako gymnazisti, ale  mali sme aj fyziku, aj chémiu, matiku, dejepis, ekonomiku atď.

a ešte by som dodala, že jediné, čo som gymnazistom vždy najviac závidela, boli maturity. trz nechcem vyznieť nejak nadradene, hnusne alebo tak. ale vždy mi prišlo zaujímavé, koľko máte predmetov a pritom maturujete ,,len" z jazykov a jedného predmetu, ktorý si vy vyberiete (ak sa teda nemýlim. moje kamošky to tak mali).

na mojej odbornej sme maturovali: chémia, technológia, materiály, jazyky, psychologia, ekonomika, prax, dermatologia, zdravoveda. (ono sa to nezdá, ale mali sme zostavené otázky tak, že hoc sme tam mali tri predmety, nikdy sme nevedeli aké si vytiahneme a museli sme sa to naučiť všetko T.T) plus prax (t.j. záverečná práca, praktické skúšky, obhajoba). takže toto mi príde samozrejme v systéme školstva na hlavu. že gymnazisti majú všeobecný prehľad, ale pritom nematurujú z takmer ničoho (uznajme, že každý si vyberá najľahšie učivo - to je to, čo mu najviac vyhovuje) a my, čo máme vedieť jedno remeslo poriadne, maturujeme aj z vecí, ktoré občas už nevyužijeme..

pointa, prečo som to tak rozpísala je, že posledný odsek článku píše, že ak sme študijné typy, máme ísť na gympel, lebo sa tam naučíme viac si plánovať a pod (teda nejak tak to tam je písané, nechce  sa mi to kopírovať). no keď si porovnáme množstvo učiva s gymplom a odbornou školou, je to asi pomerne jedno. ako vidíte, aj my sme mali ekonomiku, psychologiu, matiku (to, že z ekn a mat nič neviem je môj problém, lebo ma to nebaví :D). čiže v podstate to je jedno, na akú školu kto pôjde. ak je človek šikovný, môže ísť aj na čašníka a skončiť ako biochemik.

40 Tokiohotel-svk: Popcorn Tokiohotel-svk: Popcorn | Web | 13. října 2012 v 17:40

joj, ešte som chcela dodať (furt spamujem, ja viem, ale toto proste musím)

kamoška (prispievala ti tu aj ona svojimi komentármi)vyštudovala umeleckú (no presne také vecičky že vie úžasne kresliť, písať a šiť oblečenie) a je tak brutálne múdra a vie o všetkom! O.O proste fakt hlava a trz  z umeleckej študuje architektúru. skrátka tým chcem povedať, že fakt je jedno .. gympel, učňovka, odborná. :)

41 Lill Lill | Web | 13. října 2012 v 17:58

Ak sa môžem vyjadriť k téme. Myslím si, že nie je divu, že sa ozývajú všetci z odborných škôl, pretože keď si to náhodou nemyslela v zlom pre negymplákov, tak to tak vyznelo. Môj osobný názor je taký, že gympel nemá takú úroveň ako voľakedy, čiže tváriť sa, som pán úžasný len za to že som z tade je blbosť. Na druhej strane je pravda, na výškach uprednostňujú gymplákov - hoci je to nefér !!! Ok, ale to mi nezmeníme. Čo sa týka ostatných vecí, všetko je na človeku - poznám šikovných gympákov aj negymplákov. Takže dostali sme sa k tomu, šikovný môže byť jeden aj druhý ide o konkrétnu osobu.
Ďalšia vec, podľa mňa celé školstvo je na hovno. Každý ťa naučí koľko je 5 x 5, ale nik ťa nenaučí ako si vytvárať vlastné názory, rozmýšľať v iných sférach ako - matematických a podobne.(malo by sa to človek naučiť aj doma lenže spoločnosť je taká preplnená hovadinami, že na dôležité veci ľudia nemajú chuť a ani čas, smutné) Učí sa len jedným spôsobom. Napr. bifľovanie. Nahádžeš si fakty do hlavy, následne ich zabudneš - na čo je to dobré? Tiež, z naších škôl sa úplne stráca odbornosť. Každý musí mať milión cudzích jazykov a matiki fyziky.. ale čo ak chce niekto sa venovať umeniu? Prečo napr. umelecká škola nie je viac zameraná na umenie ako na všeobecné veci?
Toto je veľmi dohá a obšírna téma. Nemá asi zmysel celé to tu rozoberať. Jedna vec by ma ale zaujímala: prečo dávaš na blog nepremyslené články, ktoré veľa krát urážajú zhadzujú, a pritom sú nepodložené jednostranné, subjektývne a písané veľmi pocitovo. Potom veľa vecí vyzneje úplne inak ako si myslela, tiež dá sa ťa zvoziť pár faktami. To ma nebaví, je to nuda, nemá mi to moc čo ponúknuť.

[40]: Ďakujem za pochvalu :)

42 whothefuck whothefuck | 13. října 2012 v 18:52

[40]: Tím co píšeš mě akorát utvrzuješ v tom, že neumíš číst a  normálně diskutovat o věcech. Už v minulém příspěvku jsem velmi JASNĚ naznačila, že všeobecný přehled může mít kdokoliv...kluk z učňáku, holka ze střední, je to jedno. Jen jsem naznačila, že gymnázium ti k tomu dveře otvírá nejlépe. Máš tam velkou dotaci humanitních předmětů, ale dostaneš i slušný základ v přírodovědných předmětech. Pro lidi, kteří opravdu nevědí, co dělat je to rozhodně nejlepší  volba, protože už jen podle známek poznají, kam by mohla jejich cesta vést. To, že někteří to vědí už v devítce je čistě jejich plus. Co já bych dala za to, kdyby věděla, co chci v životě vlastně dělat. Proto lidi, co se rozhodnout vyučit se OBDIVUJI. Musí být šikovní a myslím, že za chvíli opět nastane doba, kdy se tohle začne opět velmi doceňovat. Nezastírám, že teď jsem zahlceni haldou pseudointelektuálů. Proto opakuji: nemám nic proti středním školám ani učňákům, ale zároveň jsem velmi ráda, že jsem absolvovala gymnázium, protože vím, že mi dalo opravdu mnoho.

43 whothefuck whothefuck | 13. října 2012 v 18:56

A vy, kdo tady tak bezmezně kritizujete "jednostranný" pohled na tento článek, zklidněte se, pročistěte si hlavu a přečtěte si ho znova bez zbytečných emocí. Já v něm totiž nevidím nic, co by znehodnocovalo ostatní školy. Autorka má zkušenost s dobrou výukou na gymnáziu, tak ji popsala.

44 Tokiohotel-svk: Popcorn Tokiohotel-svk: Popcorn | Web | 13. října 2012 v 20:07

[42]: očividne si aj ty jedna z tých, ktoré nečítajú príspevky. áno, čítala som to, ja som len vysvetľovala svoj pohľad. nebuď vzťahovačná, nemyslím len teba.

ale stále tu vidím len tento argument:
,,Jen jsem naznačila, že gymnázium ti k tomu dveře otvírá nejlépe."

myslím, že momentálne sú všetky školy na rovnakej úrovni. (zase uvediem príklad z môjho oboru: z gympla sa budeš chcieť prihlásiť na plastickú chirurgiu, čo im odpovieš, keď sa spýtajú na kožné ochorenia? alebo z gympla budeš chcieť ísť na umeleckú: čo im nakreslíš? naučia ťa tam lepšie kresliť na výtvarnej? (my sme mali aj estetiku, takže viem čo to aj z histórie umenia)) to je fuk, nebudem sa tu vyvyšovať. len stále hovorím
VŠETKY ŠKOLY SÚ NA JEDNO KOPYTO, PRIPRAVIA ŤA CCA ROVNAKO. :) akurát že ľudia si myslia, že gympel je o niečo lepší a presne tak potom zachádzajú na VŠ s ľuďmi.
príklad zo života:
moja majsterka si musela spraviť nadstavbu, ktorú potrebovala k vyučovaniu na našej škole. keď došla na univerzitu Komenského, povedala, čo študovala (rovnaký odbor ako ja). hneď nad ňou pokrčili profesori nosom a ďalej ju len akceptovali, kdežto iným sa venovali viac, lebo ,,viac chápali" .. ľudia sa len potrebujú stále škatuľkovať a označovať nálepkami a v konečnom dôsledku chcú byť najlepší vo všetkom (napr ja si obhajujem svoje, ty svoje) a pritom je všetko pomaly na jednej úrovni. :)

45 Lill Lill | Web | 13. října 2012 v 20:14

[43]: aj napriek tvojmu výlevu (emocionálneho) nesúhlasím s názorom, že článok bol negativisticky naladený voči ostatným. Možno nebol myslený tak ako to niektorý pochopili, ale napr. poznámky o Ekonomických školách a podobné veci neboli veľmi lichotivé. Mne osobne prišiel článok ta, že chcel vyzdvihnúť gymnáziá na tom, že mierne potopí odborné školy. Áno, Gympel ti pomôže k všeobecnému rozhladu, ale Popcorn ktorú si tak ostro kritizovala nemyslela veci ktoré sa dozvieš v gymnáziu. Neni celí svet zložený z matiky biológie alebo iných predmetov ktoré sa tam učia. prehľad môže byť aj v iných - na stredných školách neučených odboroch.
Som rada, že si spokojná s výberom strednej školy, tak isto ako aj autorka článku je spokojná, to je super, ale ako som už avizovala, doporučujem upraviť slovník a dávať pozor na niektoré detaily, ktoré spravili z jej neškodného  názoru trošku nevhodný príspevok :) to je môj názor.

46 Denisa Denisa | Web | 15. října 2012 v 0:14

jojo:)

47 Ivon Ivon | Web | 15. října 2012 v 12:22

[20]: Nechápu, proč jí hned urážíš. Možná tě to překvapí, ale opravdu existují lidé, kteří se nemusí ani na dobrém gymplu učit, protože jim stačí výklad slyšet v hodině a spoustu věcí pochytí v běžném životě. Já otevřela sešit a šla se něco učit, až když jsem byla opravdu s něčím hodně v háji - na základce jsem se neučila nikdy. Na přijímačky na VŠ jsem se doma neučila vůbec a na některé maturitní zkoušky taky ne.

- Baví mě číst diskuse, kde jeden mluví o voze a druhý v reakci začne o koze :D zapracujte trochu na tom vnímání obsahu psaného slova a nadhledu na věc :D

48 Jordan Rose Jordan Rose | Web | 15. října 2012 v 15:14

Sama jsem na gymnáziu a nemůžu si stěžovat. Nemám moc velkou představu o budoucnosti, ale to je teď zatím jedno, vždyť proto tam jsem - že (pokud to tedy můžu říct) jsem dostatečně chytrá na to, abych to zvládla bez věgších problémů vysudovat a že ve výběru vysokých škol mám dveře otevřené. Naprosto s tebou souhlasím. ;-)

49 Verca Verca | 15. října 2012 v 17:56

[47]: Přečti si co jsi napsala. Učit ses musela. A určitě si pamatuje z výkladu matematiky binomickou větu, různé důkazy na pár stran nebo vyjmenovat všechny kosti lidského těla latinsky. Jo já zapomněla, všechno to pochytila z běžného života. Jednooký král mezi slepými. Ano, mezi de*ily na de*ilní škole se nemusí učit, protože tam se hovno dělá 8-O

50 Verca Verca | 15. října 2012 v 17:58

[47]: Nechtěla bych vědět, co je podle tebe "dobrý" gympl. Ale asi pro ostatní moc dobrý nebude O_O

51 Ivon Ivon | 15. října 2012 v 20:46

[50]: Vysvětlila by si mi, proč si pořád tak útočná? Dej si na to pozor, ať tě neraní mrtvice. :D Ano, já se jednou za dlouhý čas učila, ale vím, že jsou i daleko, daleko nadanější lidé. Zřejmě posuzuješ ostatní moc podle sebe... až dokážeš připustit, že všichni nemusí fungovat tak jako ty, tak se s tebou možná bude dát diskutovat. Do té doby to jaksi nemá cenu. Podle čeho předpokládám, že je to dobrá škola? Že by podle výsledků jejích studentů?

52 hogreta hogreta | E-mail | Web | 15. října 2012 v 21:47

Promiňte hoky, že vám do toho zasahuju, ale mi taky přijde trošku zvláštní, když je někdo na gymplu a nemusí se vůbec učit. Na základce jsem taky měla samé jedničky s tím, že mi to stačilo přečíst před hodnou, na střední jsem se ale musela fakt hodně učit, abych zůstala u dvojek. Byl to těžký dril, skoro každý den několik testů, písemek a zkoušení. A to jsme ve škole měli i lidi, co měli u maturity z matiky z vyšší úrovně percentil 100 nebo 98. Školní část maturity z matiky (písemná) u nás sestávala z toho, že jsme dostali čtyři příklady a měli na ně čtyři hodiny. Co se týče ostatních předmětů - v biologii každou hodinu obrovský seznam všech možných a nemožných pojmů, v jazycích milion slovíček, v češtině všelijaké pracovní listy, které jsme museli vypracovat, nebyli jsme ochuzeni ani o dějepis, zeměpis, deskriptivní geometrii, chemii, fyziku, informatiku a jiné předměty. Málokdy se stalo, že bychom nějaký den nepsali alespoň jeden test nebo písemku. Nemyslím si o sobě, že jsem kdovíjaký génius, ale oproti tomu, jak se musím učit teď na vysoké, to bylo šílené. Nastoupilo nás 29, do čtvrťáku nás došlo 20 a 4 nedali školní část maturity (z toho stejného předmětu ve státní formě neměli problém). Teď jsem ve druháku na výšce a bez toho, aniž bych se z učiva měla zbláznit, mám prospěchové stipendium. Rozhodně si myslím, že mě gympl naučil se učit. Už jen proto, kolik jsme měli třeba seminárních prací, projektů v informatice a jiných předmětech - nad tím prostě člověk strávil hodiny, i kdyby nechtěl. Těžko někdo něco vypočítá pouhým podíváním se. Proto také nemám o gymnáziu, kde to kdokoli, byť by to byl kdovíjaký génius, dal s prstem v nose aniž by se na něco někdy podíval, moc dobré mínění. Asi bych se na takové gymnázium nehlásila.

53 Ivon Ivon | 16. října 2012 v 14:01

[52]: Tak je to tvůj názor, já ti ho neberu. Předpokládám, že i slečna se musela třeba na slovíčka kouknout, ale může mít vynikající paměť apod, takže se učit na dobré známky třeba opravdu moc nemusela. Mě vždycky podezřívali, že se doma šprtám jak blázen, ale přitom mi většinou stačilo ve škole poslouchat. Takže to okamžité urážení v reakci na její příspěvek mi přišlo opravdu dost mimo, když o ní dotyčná nic neví. A abych si trochu bránila svoje: Lidi od nás ze školy se pravidelně umísťují dost vysoko v různých olympiádách, nemají problémy u přijímaček na VŠ, co se týče státní maturity, tak s vyšší úrovní nebyl problém, teď jsem na škole měla v některých předmětech dost náskok před ostatními. Takže ta škola asi nijak špatná nebude.

54 Tom Tom | 16. října 2012 v 17:59

[52]: Hlavne dotycna nikde nepise, ze mela dobre znamky...s tezkych a nezabavnych predmetu mohla mit klidne 4ky. A pokud do uceni nepocita projekty a ruzne veci ktere proste clovek na vecine skolach musi delat doma, tak se moc nedivim, ze je nekdo schopny projit bez uceni i na tezke skole.
A ted neco k clanku.
Proste me zajima odpoved na jednu poznamku a to tvoji vetu: Zajímavé na tom všem je, že ti, kteří šli na tuhle školu s telekomunikační střední školou, jsou - až na odborné předměty - úplně v háji.
Opravdu by me zajimalo, v kterem predmetu jsi i po mat gymplu mela takovou prevahu, ze dotycni byli v haji, pokud to byli +- stejne iteligentnimi lide s kvalitni odborne sterdni skoly. Jelikoz mam na stejne skole a stejnem oboru jiz par let za sebou a nic takoveho jsem nepostrehl. :-P Popravde ani nevim ktery predmet je neodborny? Max telak, AJ(moc lehka uplne pro kohokoli po jakekoli skole) a matika(kde uroven je taky docela lehka...nejtezsi matika prisla az ve 3taku)

55 Tom Tom | 16. října 2012 v 18:05

Jo jeste pro Vercu...jen tak mimochodem do matematiky jsem se ucil poprve az v 3tim rocniku vysoke skoly...a ano pomatoval jsem si s matiky i dukazy a dalsi plno veci i z vykladu...obzvlast dukazy jsou vecinou docela logicka vec a spousta veci tam lze odvodit. Hlavne na stredni jsme my v matice pocitali...takze pokud jsem si v hodine na danou latku spocital par prikladu, ver tomu ze jsem si danou latku velmi dobre zapomatoval na dost dlouhou dobu ;-). Predmety kde se clovek musi ucit veci nazpamet, jsem nemel...tak tam nemohu soudit...ale verim tomu ze je spousta lidi co ti vyjmenuje plno casti tela latinsky a doma se to moc neucili :-D

56 Cherrybumbum Cherrybumbum | Web | 16. října 2012 v 18:21

[37]: Číst umím a na učňák opravdu nechodím ;) Sice jsem dřív chtěla na kadeřnici, později na kosmetičku, ale nakonec jsem šla na ekonomku ;) A příště, až budeš zpochybňovat mou inteligenci, zanech na sebe nějaký ten odkaz, ráda bych věděla, s kým mám tu čest ;)

57 Eli Eli | 16. října 2012 v 20:46

[52]: Pravda, pravda. Jsem na osmiletým německým gymplu v kvintě (jakože prvák) a už se učím i derivace atd. což kamarádka na výšce říkala, že se učili až v prvním ročníku na té vysoké škole. A to máme tu matiku v němčině. A skoro všechny ostatní předměty taky - jsme spojení od tohoto roku i s rodilými mluvčími a to se učíme teprv pátým rokem němčinu, takže si asi umíte představit, kolik pojmů a všeho dalšího musíme denně zvládnout.
Přijde mi, že moc jiného než učení, chození an kroužky, čtení povinné četby a výjimečně čtení článků na blozích (jako zrovna teď :D) moc nedělám.. Písemek sice nemáme tolik (týdně třeba 4), ale když z každého předmětu píšeme čtvrtletku, tak toho učení je opravdu hodně, protože se pak na každou tu písemku učíme několik hodin. (Plus domácí úkoly, prezentace, referáty..).
A to jsme se bavila se dvěma holkama, co chodili na gymply (Kepler a Nad Aleji) a teď jsou na vejškách a říkali, že oproti gymplu fakt nuda. -> A ti, co přišli ze středních, ty zas musej makat celkem dost! - Tím taky rozhdoně nechci tvrdit, že by byli střední nějak špatné, když tam někdo chce a má jasnou představu - proč ne. Ale studijním typům rozhdoně doporučuji gymply!!!
Takže souhlas s Hogretou.. :-)

58 hogreta hogreta | E-mail | Web | 16. října 2012 v 20:56

[54]: Tak třeba právě v té matice lidi docela plavou :-O. Což není jen jeden předmět - je to lineární algebra, matematická analýza, diskrétní matematika,... V prváku jsem zaznamenala případy lidí, kteří přišli z telekomunikační, sice dokázali zapojit obvod, ale když je posadili před Cčko, koukali jako blázni. Já Cčko do té doby viděla jen tak z patra, na gymplu jsme dělali především Pascal, a nedělalo mi problém se prostě přeorientovat. Hodně lidí plavalo v algoritmech. Jak moc "dobré" odborné školy to byly, to netuším, a netroufám si ani odhadovat :-D. Ale tak samozřejmě jsou tam i takoví (viz můj spolužák ze základky, který měl jasno , že bude programovat, už asi v šesté třídě), kteří z odborné školy přišli a klidně by už teď některé předměty mohli pomalu přednášet. Jenomže to většinou nejsou ti, kteří se pyšní tím, že nemusí nic dělat - ale ti, kteří tomu věnují 90% svého volného času.

59 Tom Tom | 16. října 2012 v 22:21

[58]: Jo tak v matice i v lehke plavou vsichni na prurez ruznyma skola...ale napr na vysce sme v pravaku v matice nebrali nic noveho oproti stredni(mozna vic do hloupky ale ne nove) a co se tyce Ccka, tak to popravde nevim jake je...ja ho mel jen okrajove, ja zacinal na skole jeste kdyz byla java(kterou nedalo snad 50% lidi at byli odkukoli).
Ale proste jsem nemel ve skole problem ani po normal stredni...spis mi pripadalo ze jsem byl na tom docela lip nez ostatni...ti to vecinou dohnali ucenim, jelikoz ja nikdy nebyl studijni typ, ale tituly zbiram rad...kdo taky ne :-P  :-P Ja proste prisel na skolu matika pro me nic noveho, java byla nova ale delal sem predtim v pascalu, asembleru a sql na stredni...takze myslet jako programator sem uz umel.
A pak ty odborne predmety jako elektronika, logace, site a ja nevim co...tam sem mel proste naskok tak sem mohl vic zevlovat 8-)

60 H. H. | Web | 17. října 2012 v 19:26

Jsem ten typ, kterej od každého poslouchal, jak je gympl na nic, a proto jsem se pokoušela najít jiné střední školy. U mě je problém, že ještě pořádně nevím, co bych jednou v životě chtěla dělat. Jen  počítám s tím, že půjdu na vysokou. Proto by se mi ten gympl docela hodil. Vím, že to bude dřina, ale.. jsem na to připravená :D
Moc díky, že si mi to "vysvětlila" a taky přesvědčila, že na ten gympl jít! :)

61 Alisa Alisa | Web | 18. října 2012 v 1:24

No, keby som nebola predtým taká blbá, vážila by som si mojej školy . Gympel to nebol, ale British, takže namiesto základky a strednej sme mali 13 ročníkov a výber predmetov bol od istého veku na nás . Ehm, že vraj ej to najťažšia škola v Bratislave . Dobre, ako ja som extrém, väčšinou som skončila na komisionálkach, lebo som nechodila do školy, ale inak si myslím, že niektorí sa fakt nadreli . Ono, tridsaťstranová seminárka sa sama nevyrobí, žeakosi, takže som sa občas nadrela aj ja . Na predmety, ktoré som mala, som sa učiť nemusela, ale všetky tie práce ma zabíjali . Každopádne si myslím, že je absolútne v piči na akej strednej škole si, ak chceš ísť na výšku, lebo na dobrej výške nikoho nezaujíma odkiaľ si .

62 Jirka Jirka | E-mail | 18. října 2012 v 7:46

[61]: Nejde o to odkud jsi přišel na VŠ, ale o to jakou jsi měl přípravu. Tady machrujete, že se nemusíte učit a že je to brnkačka. Ale uvědomujte si, že to děláte pro sebe, pro vaši budoucnost. Školu bez učení zvládne každý (pokud vám nevadí 3 a 4 ),ale taky se budete flákat v práci? Nebo budete věčně žít s rodiči a na jejich penězích? :-?

63 whothefuck whothefuck | 18. října 2012 v 8:56

[62]: První názor, s kterým se stoprocentně ztotožňuji! Bohužel mi ale přijde, že tenhle fakt si lidi většinou uvědomí až několik let po absolvování střední školy.

64 Alisa Alisa | Web | 18. října 2012 v 13:22

[62]: Haha, len tak pre zaujímavosť, od rodičov som odišla v sedemnástich, našla som si prácu, teraz mám dvadsať a mám dve . A ver mi, že nie preto, aby som sa uživila, môj muž má prachov dosť, a byť to na ňom, nemám žiadnu, ale preto, že ma nečinnosť zabíja . Okrem toho som napísala, že som niečo robiť musela, tak neviem, čo tu riešiš preboha . :-D Že bola škola pre mňa ľahká a po dvoch rokoch na výške tiež nemôžem povedať, že by som sa strašne nadrela, to snáď nie je na útočenie . Škola ma proste nebavila, nehovoriac o tom, že som mala kopu psychických problémov, takže áno, nevadili mi zlé známky a nechápem, prečo by som mala pre to byť nejaká neschopná . Bože, to sú mi zase názory..

65 Desirée Lydon Desirée Lydon | Web | 18. října 2012 v 17:48

Souhlasím, nemyslím si, že jsou gymply na nic. Sama chodím na osmiletý gympl a už jsem v sextě a naučila jsem se učit a mám v tom svůj systém. První rok až dva to byly šílené, protože jsem si na to učení musela zvykat. Máš pravdu, kdo chce na gympl musí počítat s tím, že pak bude muset jít na vysokou, jinak se nikde neuchytí.

66 ruthi. ruthi. | Web | 20. října 2012 v 16:46

mě se na gymplu líbí, ještě teď stále nevím co chci dělat, přemýšlím jaké semináře si vybrat, no jsem zvědavá! :) ale gympl neodsuzuji ^^

67 Das Das | Web | 26. října 2012 v 10:58

Absolutně s Tebou souhlasím.
Já jsem vůbec nevědala, jakým směrem se mám ubírat, tak jsem šla radši na čtyřletý gympl. Lepší než potom v prváku na odborné škole zjistit, že mě ten obor vůbec nebaví. :)
A na gymplu jsem spokojená. A jak píšeš, je nesmysl aby tam chodil člověkm, který na výšku nepůjde, pak je mu gympl opravdu k ničemu. :) A komu se učení vyloženě úplně hnusí, pro něj tato škola také není..
Zatím si teda zvykám, v učení jsem si systém zatím nenašla, dost toho doháním v autobuse nebo před školou, jelikož jsem ve škole o více jak půl hodiny dříve než mi začíná hodina.. Ale známky mám zatím celkem dobré. Uvidí se časem. :)

68 Annie  Boyle Annie Boyle | Web | 29. října 2012 v 15:04

Moje sestra měla špolužačku z gymplu která pak šla na VŠ ne architekta a taky jediné s čím měla problém bylo to projektoý promítání, který se naučila běham pár měsíců doučování.. Takže gympl na nic není

[1]: No tak si dá třeba na rok "voraz" půjde na brigádu zjistí kam směřuje a co chce vlastně dělat.. Potom může jít třeba na VŠ nebo SI udělat učn'ovský obor i když pak je mu gymnázium úplně na Jednu věc...

a souhlasím s tebou Hogret člověk jsem na gympl stím, ž epotom chce jít studovat VŠ ne proto a by se o něm říkalo že je gymplák..

69 Lady Diabolus Aki Mortem Lady Diabolus Aki Mortem | Web | 31. října 2012 v 19:13

Já jsem ve čtvrtém ročníku osmiletého všeobecného gymnázia a musím říct, že pokud chce člověk na vysokou, je to asi jediná možnost. Pro mě je nevýhoda to, že jelikož už vím, co chci dělat (japanistiku na VŠ a potom třeba překladatelku v Japonsku), mám pocit, že mě gympl v tomhle děsně brzdí. Tím chci říct - učíme se těžkou matematiku, ale to, co potřebuji já - jazyky, historii a tak, to už tam je na relativně "normální" úrovni - prostě nic moc navíc. Ale jinak jsem ráda, že na gymplu jsem. Jen musím říct, že z vlastní zkušenosti vím, že gympl není pro toho, kdo se buď neumí učit, nebo ho to nezajímá. Já se učit neumím, ale baví mě hodiny a hodně si z nich pamatuji, například.

70 Malin Malin | Web | 1. listopadu 2012 v 20:03

Jsem na osmiletém gymnáziu, tenhle rok budu maturovat. Nikdy jsem nelitovala, ikdyž náš gympl je prý ještě těžší než ty ostatní.
Jsem ráda, že se můžu až teď rozhodovat, co vlastně od života chci a nemusel jsem to řešit už někdy v patnácti, kdy bych to mohla vidět ještě dost zkresleně. A tím, že jsem na všeobecném gymplu, mám teď velkej výběr. Vlastně si teoreticky můžu bez obav vybrat jakoukoliv vysokou.
Nicméně je jasný, že bez vejšky bych po maturitě práci asi těžko sehnala. Ale s tím se prostě počítá.

71 maryleen-style maryleen-style | Web | 4. listopadu 2012 v 9:45

souhlasím, že jsem se na gymplu naučila se učit :-) Na vysokou a hlavně na maturitu nás připravovali učitelé už od primy.Na výšku rozhodně půjdu a myslím, že problémy mít nebudu, jsem studijní typ a učení mě baví, taky se mi lbí, že když studuji gympl, mám tolik možností kam jít.Tedy se budu o oboru rozhodovat až po maturitě, kdy už budu mít ve všem jasno a nebudu už jen puberťačka :-)

72 Satine Satine | Web | 4. listopadu 2012 v 9:58

Já chodím na gympl a někdy z něj docela šílím. Je to podle mě něco jako těžší základka. Není tam žádné zaměření, je tam prostě všechno. Možná se to hodí, protože má člověk potom víc šancí dostat se na vysokou, ale zase je problém v tom, že když se tam nedostane, tak je "k ničemu". Mám docela strach, jak to se mnou dopadne, ale říkám si, že mám stejně ještě čtyři roky a nějak se to vyvrbí. Podle mě gympl není na nic, ale je to strašný riziko.

73 Ruby Ruby | Web | 4. listopadu 2012 v 9:59

No s gymplem je to těžko..., ale souhlasím s tebou. Záleží na každém jak se k tomu postaví. :)

74 Lilly Lilly | 9. listopadu 2012 v 16:36

No, takže prvně ti začnu klasicky mazat med kolem pusy, ale nedá mi to, přečetla jsem několik článků, ale koment nechám až zde. Píšeš takovým tím dobře se čtoucím stylem, na který člověk narazí spíše výjimečně. Možná jsem to neformulovala uplně správně, ale moc se mi tu líbí, asi se budu vracet :)

A k tomuhle článku tolik: Souhlasím. Na gymnázium jsem šla s tím, že chci jít na vysokou, že beztak nevím, kam bych po základce šla atd. Polovina rodiny a známých mi to vyvracela: Gympl je na nic, gympl je zbytečnej, nic pořádnýho se tam nenaučíš. Je mi líto, ale já nechci procestovat všechny vysoký v republice s tím, že prostě předtím to byla škola, která "nevyhovovala" mojí osobnosti - jak jsem zjistila, vzmáhá se nový termín pro slovní spojení "nemám na to" = "nehodí se to k mé osobnosti"
Tak. V dubnu mě čeká rozvolení seminářů - zřejmě poputuju na jazyk anglický a společenské vědy, ale už teď vím, že gymnázia nelituju. V maturitách i přímačkách na vysoký je skoro 100% úspěšnost, se známkami a učením mi problém ještě nenastal a snad ještě dlouho nenastane :)
No a to už jsem asi vyčerpala většinu témat... Ještě k oněm slečnám. Nechci nikoho škatulkovat a podobně, a tak veřejně přiznám, že budu radši přemrštěně inteligentní ošklivý gymplák, s kterým není žádná sranda, než nějaký zábavný kuchtík...
Ne, přiznávám, že na manuální práci nejsem, nemám jemnou motoriku a ani neumím dělat s mikroskopem, praktických věcí (laborek a tak) se bojím a jsem z nich nervózní, kdybych měla zapojovat elektřinu, či něco podobnýho, tak dojde ke zkratu nebo k výbuchu. Přiznávám, že na tohle nemám. A tak s
jsem radši ona "hlupaňa, co lezla na gympl", smějme se jí ...
(Ou, doufám, že se na mě kvůli sáhodlouhému komentu nebudešzlobit. Ale co, můžeš ho smazat ;-) )

75 Gallilea Gallilea | Web | 12. listopadu 2012 v 19:35

Vybírat si v patnácti školu, po jejímž absolvování by měl nastoupit do práce v oboru, je docela těžké. Zvolila jsem chemii, jenže během studia jsem více tíhla k literatuře, kterou jsem později i studovala. Bavilo mě to, i úspěšně a nakonec práci jsem sehnala zcela mimo vystudované obory - práce se zvířaty. Každopádně zpátky k článku: gymnázium je fajn, ale vyšlete skupinu "gymláků" do chemických laboratoří a uvidíte, jakou škodu vám tam udělají už jenom tím, že do střičky vám namísto destilované vody napustí vodu z vodovodu :D Proto tvrdím, že "gymplák" do laboratoře nepatří. Potkala jsem i takového gymnazistu, který během studia VŠ se zaměřením na chemii si nevěděl rady se sepsáním výstupního protokolu. Takže je úplně jedno, co kdo vystuduje za školu, ta životní praxe je o něčem jiném. Zaměstnavatel nechce encyklopedii, ale někoho, kdo přemýšlí :)

76 Monica Otmili Monica Otmili | Web | 14. listopadu 2012 v 18:23

Naši byli proti gymplu právě z důvodu, že až bych ho vylezla, byla bych nic, na nic jsem nebyla zaměřená, mám maturu ale sehnat práci v nějakém oboru bude těžký. Teď jsem na umělce a říkám si to samý. :D

77 Crazy ... Maybe Crazy ... Maybe | 15. listopadu 2012 v 14:56

Ahoj :)
Moc zajímavá úvaha. Musím říct, že s článkem naprosto souhlasím. Sice zatím chodím na zš (druhý stupeň) ale na gymnázium bych chtěla. Ve městě, kde bydlím, se takové "drby" o gymplu šíří a každý každému říká, ať na gymnázum rozhodně nechodí, "hrozně moc učení" (učit se člověk musí všude ... Nebo ne?) "přísní učitelé" (o to více naučí ...) a podobné, s prominutím primitivní, výmluvy. Ano, na gymnáziu je pro většinu studentů více učení než na středních, ale že by se kvůli učení někdo vzdal té šance ... A potom? Na Třinecké gymnázium se z devítky hlásí tolik lidí z celého okolí, až mě to číslo někdy děsí ... Občas mi připadá, jako kdyby ti, kteří všem říkají ať na gymnázium rozhodně nechodí, se tam sami přihlásí ... Záměr?

78 . . | 16. listopadu 2012 v 18:44

[18]: ne milý Jiří, na učňáku se opravdu jen nefláká. Ano, jistě, rozhodně Tě tam nenaučí tolik všeobecných věcí jako na gymplu, ale na druhou stranu získáš spoustu praktických znalostí a dovedností pro tu a danou práci.
Vzala bych to takhle. Ať si každej jde tam, kam ho táhne srdce. Lidi z učilišť nejsou o nic horší nebo lepší než ti z gymplu. ;)

79 Anoel Anoel | 18. listopadu 2012 v 21:36

Na gympl chodím a JE to na NIC! ;-)

80 Claire Claire | 22. listopadu 2012 v 19:40

Na gympl jsem nastoupila, protože jsem měla dobré známky a všichni mi říkali, že zdrávka, na kteoru jsem chtěla jít, je pro hloupější. Tak jsem šla na gympl a třetí rok bojuju s matikou, kterou nenávidím už od základky. Neměla jsem tam chodit, učení je moc a hlavně jsem prostě humanitní typ a na matiku a fyziku prostě nemám buňky. Je to určitě užitečná škola, ale pro lidi, kteří se rádi učí a jsou téměř všestranní.

81 Hannah Hannah | Web | 15. prosince 2012 v 19:38

Znám jednoho kluka, který se mi v devítce snažil rozmluvit gympl. Prý je to na hov*o (promiňte mi ten výraz). Hlavně že on plánoval velkou kariéru člověka žijícího na podpoře (fakt to o sobě rozhlašoval). Sice jsem se na gymplu zhoršila, protože ten náš je v okolí jeden z nejtěžších, ale je tam opravdu vysoké procento přijetí na vejšku, kam chci jít. Sice ještě nevím přesně, ale chci. Takže kecy, že gympl je k ničemu mají ti, co vejšku neplánují, ale ať to neberou ostatním!

82 Marki Marki | 17. prosince 2012 v 19:11

Zas nějaký gymplák s nas.ral :) Pokud VÍŠ, že máš na výšku a chceš být doktorka apod tak si tam jdi :) A pokud někdo píše: můj gympl je těžký, připraví mne atd. tak si potom zkus jeden den v IT oboru. Ale přiznejme si, že když máš maturu s jen gymplem - jsi nic :)

83 Marki Marki | 17. prosince 2012 v 19:13

A taky mne zaráží,jak se říká, že na gymplu si s tebou nikdo nebude mazlit, ... - na ŽÁDNÉ škole se s tebou nikdo nebude mazlit :)

84 hogreta hogreta | E-mail | Web | 17. prosince 2012 v 20:17

[83]: Mám gympl s rozšířenou výukou matematických předmětů, tedy i informatiky a výpočetní techniky (a fyziky, deskriptivní geometrie,...). A abych reagovala na "tak si potom zkus jeden den v IT oboru": teď dělám druhým rokem výšku, informatiku a výpočetní techniku - s prospěchovým stipendiem.

Nemyslím si, že platí, že na "ŽÁDNÉ" škole se se mnou nikdo nebude mazlit. Vím, co se dělo na středních školách třeba od sester nebo od spolužáků ze základky - a vím, že u nás by takovýto "student" okamžitě letěl. Do prváku nás nastoupilo 29, k maturitě nás došlo 20 a na první pokus ji čtyři lidi neudělali. Nejzajímavější na tom je, že ti, kteří třeba proletěli ze školní maturity z matiky, měli ve státní maturitě ze stejného předmětu maximálně dvojku. A podobné to bylo u jiných předmětů.

Ale takhle to očividně nefunguje všude. U nás se s námi možná nikdo nemazlí, u vás třeba s vámi taky ne - ale tohle rozhodně není standardem, to si nemysli...

Znova opakuji. Zdrávka je škola, která připraví na práci ve zdravotnictví, veterina je škola, která připraví na práci ve veterinární sféře, IT připraví na práci s počítačem, gympl připraví na studium vysoké školy. Je to na stejné úrovni. Když jdu na gympl a pak si stěžuji, že když nejdu na výšku, tak jsem na nic, tak úplně stejně platí, že když mám IT školu a pak nechci dělat s počítačem, jsem na nic, že když mám zdrávku a nechci dělat v zdravotnictví, jsem na nic, když mám veterinu a nechci pracovat se zvířaty, jsem na nic... Ne, nikdo z nás není na nic, pokud bude pokračovat v tom, co si vybral. Člověk ze zdrávky v zdravotnictví, člověk s IT s prací s počítačem, gymplák s vysokou školou... A pokud chce kdokoli z nás dělat něco jiného, než si vybral, je to chyba pouze v jeho špatné volbě, ne v gymnáziu (nebo zdrávce nebo veterině nebo telekomce nebo...).

A ještě k tomu prvnímu odstavci - budeš se divit, ale můžu říct, že na gymplu jsem se musela učit mnohem více, než se musím učit teď na výšce na IT. Na gymplu neexistovalo, že bych měla jediný volný večer, kdy bych se nemusela nějakou tu hodinku, dvě, tři, pět učit. Každý den neustálý tlak. Zatímco teď, když IT rozumím, učit se příliš nemusím, protože je to logický předmět a spoustu věcí si člověk, pokud má logické myšlení a má rád matiku a informatiku, odvodí. V mnoha věcech stačí umět daný programovací jazyk, mít s programováním nějaké zkušenosti a pak už to záleží jenom na tom, jestli na to má vlohy a rozumí tomu. Když přijde nápad, program napíšu bez problémů. Zatímco třeba v latině ti těžko stačí padesát slov a zbytek si odvodíš... Když si v literatuře přečteš jednu knížku, těžko tím načteš dalších sto knih. Když se v biologii naučíš rozpitvat žábu, těžko si odvodíš, jak vypadají vnitřnosti králíka. Když si v historii nastuduješ dobu bronzovou, těžko tím získáš vědomosti o druhé světové válce. O tom to je...

85 krasna-sluchatka krasna-sluchatka | Web | 25. prosince 2012 v 21:21

já jsem teďka v primě a připadne mi, že gympl je dobrej ;)

86 Milli Milli | E-mail | Web | 4. ledna 2013 v 11:39

Teď už jsem na vysoké TUL a studuju Kulturně - historická studia, ale celý čtyři roky jsem bojovala s matikou. A ano, taky jsem ten nepoužitelný gymplák. Slyšela jsem taky názor, že někdo nehcápe, proč by měl jít na gympl, aby opakoval celý druhý stupeň ZŠ odznovu... Ano, celkově ta látka je stejná, ale mnohem víc do hloubky. A Zatímco na základce jsem se učit vyloženě nemusela, tedy spíš mi stačilo si to jednou přečíst cestou do školy v autobusu, na gymplu už to tak úplně nestačilo.
Bohužel, jsem notorický flákač - a klidně to přiznám - takže jsem se spokojila s trojkami a z technických předmětů jsem jakživo nedostala lepší známku jak 3, takže na vysvědčeních se mi tradičně skvěly 3 čtyřky - chemie, fyzika, matika. Ale tohle je o přístupu.
Já jakožto gymplák na nic si nemyslím, že by ta škola byla úplně mimo, prostě má svůj účel jako každá jiná. Uznávám, že pokud se pak člověk nedostane na vysokou, je v háji. :-)

87 A. Dubák A. Dubák | 4. února 2013 v 11:21

Slečno Hogreto, jste snad nějaký analytik školních systémů? Věřím, že jste opravdu inteligentní slečna, avšak Vám nepřísluší hodnotit systém škol, jelikož nejste absolutně objektivní. Neventilujte, prosím, své rozumy. ;-)

88 hogreta hogreta | E-mail | Web | 4. února 2013 v 11:31

[87]: Já snad ve článku něco analyzuju? Přečtěte si ten článek ještě jednou. Je to podané jako můj názor, moje zkušenost. Také proto je to zařazeno do rubriky, do které je to zařazeno, a také proto je to podáno jako můj subjektivní pohled na věc. Tento článek neměl být objektivní, nechápu tedy, proč mi zdůrazňujete, že nejsem objektivní. Proč bych nemohla ventilovat své názory? Své zkušenosti? Zkušenosti přátel? Od toho přece ten blog je, ne?

89 Vatara Vatara | Web | 7. února 2013 v 15:05

ahoj, jsem na tomto blogu poprvé a tenhle článek mě zaujal svojí debatou. Nechci ho nijak zvlášt hodnotit, jen připojit svoji zkušenost. Studovala jsem střední odbornou školu služeb (sociálněsprávní)a rozhodně pokud tápete a nevíte co chcete dělat a víte, že to není gympl, rozhodně bych zvážila tuhle školu. Naučí tam věci, které se běžně v životě hodí - kdy máte nárok na dávku, jaká je nemocenská, základy práva..
Inspirovala si mě k tomu abych se o tom rozhodně jednou rozepsala i na svém blogu.
Jinak i přes odbornou školu jsem se dostala na vysokou a na přijímačky jsem se nijak zvlášť nepřipravovala, ale je to samozřejmě i tím, že jsem si vybrala stejně zaměřenou školu.

90 gymplak gymplak | E-mail | 26. února 2013 v 17:20

Tak pokud ten osmiletej gymplak v kvarte tj 9 trida nechce jit na vejsku nebo vi co chce delat tak ma moznost v ty kvarte jit na stredni :) a zajimalo by me kdyz v ty kvarte nevim co chci delat a ani nechci na vejsku co mam delat?? :)

91 Kuba Kuba | 3. března 2013 v 21:11

[52]: Před chvílí jsem reagoval v článku: Kdy se člověk stává dospělým. Je to velká náhoda, ale jsem také absolventem stejné školy a stejného oboru jako ty, jen jsem byl o rok níže... :-D
Musím ti dát ze všem za pravdu, jakýkoliv absolvent našeho gymnázia nemá s budoucím studiem jakéhokoliv oboru problém. Jak už se tady psalo, není to o tom, že by se shazovaly odborné školy, ale chyba je v systému a dokuď se systém nezmění, budou mít absolventi odborných škol větší problémy se udržet na vysoké než absolventi gymnázia, bráno statisticky. Ovšem je vyjímka, kdy jde člověk na obecně špatné gymnázium nebo na dobrou odbornou školu...

92 Kuba Kuba | 3. března 2013 v 21:16

[91]: Btw. ať víš s kým mluvíš a nechci tady zveřejnit celé své jméno, tak prozradím, že mám stejné přimení, jako jeden učitel informatiky, který se křestním jmenuje Vladimír... :-)

Komentáře jsou uzavřeny.


Aktuální články

Reklama
PROSÍM, do komentářů piště pouze to, co souvisí s daným článkem!
Odpovědi ke komentářím na vašem blogu pište na váš blog přímo k tomu komentáři nebo mi poštele email.
-
Neupozorňujte na sebe reklamami! Na blogy autorů smysluplných komentářů se vždy dívám.
Blogy nespřáteluji, do oblíbených dávám ty, které se mě něčím zaujaly, které se mi líbí a na které opravdu ráda chodím.
-
Budu ráda, když budete komentovat, jen tak se dozvím, co se vám líbí a co ne.
Klidně pište i ke starším článkům, já si to všechno ráda pročtu.©2011-2015