Červenec 2012

Jak poznat, že už se mnou nemlátí puberta

31. července 2012 v 8:00 | hogreta |  Já, názory a úvahy
Nedávno jsem psala článek o tom, jak člověk pozná, že už je vlastně dospělý. Brala jsem to spíš jako jakousi úvahu, ale napadlo mě, že určitě existují nějaké body, které už daného člověka alespoň přibližně někam zařadí. Dospělé myšlení totiž nemusí být prioritou dospělých lidí. Znám pár holek, kterým je čtrnáct, ale zároveň už jsou zodpovědné a rozumné. A také znám pár lidí, kterým už je dávno přes dvacet a člověk má pocit, že by si sami ani neutřeli zadek. Pro život nepoužitelní. Takže jsem se pokusila sepsat pár bodů. Samozřejmě se tím nechci nikoho dotknout, to, že někdo něco (ne)splňuje, ještě nic neznamená. Proč si tedy myslím, že pubertu už mám zdárně za sebou?

1. Když piju alkohol, nedělám to proto, abych se opila.
Ale čistě jen proto, že mi třeba dané víno chutná. Že si ráda přiťuknu s kamarádkami a probereme vše možné. Na žízeň si dám pivo. Ale že bych šla někam na Stodolní, kde bych se následně ožrala jako zvíře (a ani nevěděla pořádně z čeho)?

Blogerky z krásná.cz mají špatnou pověst

25. července 2012 v 12:00 | hogreta |  Já, názory a úvahy
A už vím taky proč. V poslední době jsem narazila na spoustu blogerek, které by "strašně moc moc mocinky" chtěly být blogerkami na Krásné. Tak redakci přehlcují maily, jestli je tady berou. A já se pak divím, že když něco potřebuju a chci se na něčem domluvit, tak jim odepsat na mail trvá tak dlouho. Jak by taky ne, jestli se každý den prohrabávají poštou stovky natroublých puberťaček. Nebudete tomu věřit, ale jednu věc stačí napsat jen jednou.

Ano, pochopili jste dobře. Už nějakou dobu jsem oficiální blogerkou na tomto webu. Chápu, že se teď členům AK ježí chlupy na hlavě. Bojíte se mě?

Kde přes internet koupit kabelku?

17. července 2012 v 11:40 | hogreta |  Reklamy
Patřím k těm, kteří přes internet nakupujjí jen neradi. Oblečení si prostě nedokážu vybrat, když nevidím, jak je to velké, dlouhé, široké a jestli mi ten střih vůbec sedne. Proto přes internet většinou kupuji jen to, na čem se "nedá nic zkazit" tím, že to nevidím na vlastní oči.

Mýty, kterými nás krmily naše babičky

16. července 2012 v 8:00 | hogreta |  Já, názory a úvahy
Znáte to - zaručené pravdy, kterým jsme jako malí bezmezně věřili. Některé nás strašily a některé nás povzbuzovaly k lepším výkonům. Některé neměly efekt vůbec žádný a těžko říct, proč je vlastně někdo vymyslel. A některým z nich věříme i dodnes.

1) Jez mrkev, budeš mít zdravé oči
V mrkvi je obsažen vitamin A. Tedy přesněji provitamin A, který je pak v játrech přeměněn na právě zmíněný vitamin. Nedostatek vitaminu A způsobuje šeroslepost (špatné vidění v šeru a ve tmě). Takže toto tvrzení je pravdivé pouze částečně. Jako prevence proti šerosleposti je mrkvička dobrá, ale na ostatní oční vady a nemoci vliv nemá. Jestli tedy máte nějaké ty dioptrie, tak s tím vám mrkev nijak nepomůže.

2) Když si dáš jablko, nemusíš si už čistit zuby, kyselina z jablka plak odstraní
Jablíčko stejně jako ostatní ovoce obsahuje cukry, takže místo odstranění plaku ho ještě trošku přidá.

Materiál k vietnamštině na internetu

10. července 2012 v 8:00 | hogreta |  Vietnamština
Často se mě v komentářích u jednotlivých lekcí ptáte, jak se které slovo čte. Je mi líto, opravdu nejde písmenky dost dobře popsat, jak se co čte, vietnamština je prostě tónový jazyk. Narazila jsem však na stránku, kde se dají jednotlivá slovíčka procvičovat a zároveň můžete slyšet, jak se čtou- ZDE.

Pokud se chcete podívat na nějaké vietnamské filmy, zavítejte na stránku http://aznv.tv. Po bezplatné registraci se zde můžete podívat na spoustu asijských filmů a seriálů, jak japonských, tak třeba i čísnkých, korejských, thajských - a samozřejmě vietnamských. Vše s anglickými titulky.

Další pomerně zajímavou stránkou je tento online slovník. Je zde vždy vypsáno několik základních frází. Máte na výběr z velké škály všemožných jazyků.

Na této stránce je výuka vietnamštiny přehledně rozdělena do několika lekcí. Problémem je jen zvuk, který se stahuje ve formátu .ram, který není mnohými přehrávači podporovaný.

Na procvičení slovní zásoby i gramatiky zavítejte ZDE. Opět je vše přehledně rozděleno do lekcí. K obrázkům přiřazujete správný vietnamský překlad, při procvičování gramatiky doplňujete do vět správná slova. Určeno spíš pro pokročilé, než pro začátečníky.

Vzpomínáte si ještě na lide.cz? Určitě ano, ještě před nějakou dobou to byly velmi navštěvované stránky. Do té doby, než přišel facebook, který je v mnohém nahradil. Nenahradil je však ve všem. Najdete tady komunitu lidí, kteří se zajímají o Vietnam jako takový a stejně tak komunitu lidí, kteří se učí vietnamsky. Někdy je prostě potřeba, aby nám někdo pomohl - a lidé na těchto diskuzích jsou vždy ochotní.

A nakonec jsem si nechala to nejdůležitější: Klub Hanoi . Už v hlavičce se dozvíte, že se jedná o "stránky všech přátel Vietnamu". Naleznete tady spoustu zajímavých článků, fotek, zajímavostí, pozvánek na akce, diskuzi, odpovědi na často kladené otázky a mnoho dalšího.

Kdy se člověk stává dospělým

8. července 2012 v 8:00 | hogreta |  Já, názory a úvahy
Nedávno bylo na blogu autorského klubu vyhlášené téma na básnění: "Dospělost - jak se to pozná?" Vzhledem k tomu, že moje básnické střevo odešlo společně s mým třináctým rokem života, do básničky se nepustím. Ale docela mě to donutilo se nad touto otázkou zamyslet.
No nemyslete si, tehdy jsem se s tím kočárkem a nákupním košíkem cítila velmi dospěle:)


První dovolená v zahraničí bez rodičů

6. července 2012 v 8:00 | hogreta |  Tipy
Léto je tady a spousta z nás se chystá na dovolené. Někteří z nás už nechávají rodiče doma a jedou s partnerem nebo kamarádkou. Určitě si stejně jako já před každou dovolenou píšete seznam, co nesmíte zapomenout. Pokud jedete poprvé sami, pak toho na seznamu bude o něco více. Napíšu tedy něco podobného - ale s tím, že věci typu "plavky a opalovací krémy" zmiňovat nebudu, věřím, že každý, kdo má v hlavě mozek, by to vymyslel sám. Napíšu, tedy to nejzákladnější. Pokusím se poradit s tím, jaký zájezd je pro studenta nejlepší si vybrat, tak s tím, co všechno je potřeba zařídit.

Vietnamština: Přídavná jména - část první

1. července 2012 v 8:00 | hogreta |  Vietnamština
Máme tady další lekci vietnamštiny, tentokrát se zaměřím na přídavná jména: naučím vás, jak se s nimi pracuje.

Jak jistě víte, tak nadvláda Francouzů ve Vietnamu způsobila spoustu změn vietnamského jazyka. Francouzi jim nejen přinesli latinku (do té doby se ve VN psalo znaky), ale také měli vliv na gramatiku. Tento vliv vidíme i u přídavných jmen - ta se totiž vždy vyskytují až za podstatnými jmény. Chápete, jak to myslím: auto červené, člověk zdravý, dům velký, tričko módní.

Přivlasťovací přídavná jména se tvoří pomocí elementu của. To, komu přivlastňujeme, tedy stojí až za tím, čemu přivlastňujeme. Můžeme se řídit vzorem "kdo/co của koho/čí". Tedy pokud chci říct "moje kočka", vytvořím něco ve stylu "kočka của já" a stejné to je i s ostatními ukazovacími zájmeny (já, ty, on, my, ...). Stejně tak pokud chci říct "Evina kočka", pak vytvořím "kočka của Eva".

Nejlepší asi bude, když si to ukážeme na příkladu:
Asi jste z toho pochopili, že:
hay = zajímavý
sách = kniha
quyễn = klasifikátor pro knihu
ấy, này = ukazovací zájmena

Někdy, pokud je mezi tím, co přivlastňujeme a tím, komu přivlastňujeme, velmi blízký vztah, pak se může element của vynechat. V některých případech ho dokonce vynechat musíme. Nemůžu vám ale vypsat vše, kde se vynechává, protože na vietnamštinu opravdu ještě nemám cit, takže vlastně netuším, podle čeho se to řídí. Zatím těchto dvojic ani neznám moc, takže se je učím nazpaměť. Někdy toto vynechání může úplně změnit smysl věty a tak to, o čem se jedná, poznáme prostě podle kontextu.
Např:
Anh của Tom = starší bratr Toma
Anh Tom = starší bratr Toma nebo pan Tom


Myslím, že pro dnešek už by to stačilo, informací až nad hlavu:-D. Příště se budeme opět zabývat přídavnými jmény - vypíšu pár základních a naučím vás je stupňovat.
PROSÍM, do komentářů piště pouze to, co souvisí s daným článkem!
Odpovědi ke komentářím na vašem blogu pište na váš blog přímo k tomu komentáři nebo mi poštele email.
-
Neupozorňujte na sebe reklamami! Na blogy autorů smysluplných komentářů se vždy dívám.
Blogy nespřáteluji, do oblíbených dávám ty, které se mě něčím zaujaly, které se mi líbí a na které opravdu ráda chodím.
-
Budu ráda, když budete komentovat, jen tak se dozvím, co se vám líbí a co ne.
Klidně pište i ke starším článkům, já si to všechno ráda pročtu.©2011-2015