Když chybí plány na prázdniny

3. června 2012 v 8:00 | hogreta |  Tipy
Prázdniny se kvapem blíží. Někteří se chystají k moři, někteří na chatu, na tábor, k babičkám, dědečkům a někteří budou objevovat krásy Česka. Pak jsou taky i tací, kteří ještě nic rozmyšleno nemají. Ale je škoda celé dva měsíce zahálet.
Já se letos také nikam k moři nechystám (přece jenom jsme s přítelem byli u moře minulý rok, nemusíme to přehánět), musím šetřit penízky. Brigáda, kterou jsem měla původně domluvenou, nějak odpadla - a nejednou zjišťuji, že mám před sebou hrozně moc volného času. Všechny zkoušky jsem měla hotové už v polovině května a začala jsem se poměrně nudit. Ale rozhodla jsem se, že to tak nenechám. Tolik volného času - to se prostě musí využít. Sepsala jsem proto pro vás několik tipů, co se dá dělat, abychom se o prázdninách nenudily a neproseděly je u počítače.


1. Brigáda
Netřeba nic dodávat. Ti mladší patnácti let můžou třeba pomáhat sousedce s venčením psa, starší už si seženou plnohodnotnou brigádu. Problém je, že teď už je na shánění možná poměrně pozdě (ale znáte to - kdo hledá, najde), proto je nyní lepší rozhlédnout se spíše na brigádu přes známé a nebo na nějaké "jednorázovky".

2. Čas na dávné přátele
Určitě jsou lidé, kteří bydlí daleko, ale ve vašem životě mají místo. Staří přátele ze základní školy, z táborů, z kroužků. Prázdniny jsou skvělá příležitost na to, abyste se zase mohli sejít. Navíc nemusíte nikam spěchat a u dávné kamarádky můžete klidně i přespat, aniž by vás někdo ráno honil do školy.

3. Čas na vzdálené příbuzné
To stejné platí se vzdálenými příbuznými. Život nás často zavede na opačné strany republiky. A tak se sestřenice, se kterou jsme si v dětství tolik rozuměly, stává vzdálenější a vzdálenější. A nepotřebuje třeba vaše babička pomoct na zahrádce? Nepotřebuje starší sestra pomoct s dětmi? Nechcete si zase popovídat s tetou, se kterou jste se léta neviděly?

4. Pod stan
Vemte kamarádku, přítele, bráchu, mamku - nebo vlastně kohokoli, seberte stan, spacáky a hurá do přírody. Můžete třeba na kolech. Stačí si zjistit, zda jsou v místě, které chcete poznat, nějaké kempy a můžete prožít parádní dobrodružství. A pokud si netroufáte jet někam daleko - někdy není od věci postavit ten stan třeba i na zahradě. A vlastně nemusíte mít ani ten stan. No uznejte - kdy naposledy jste spaly jen tak pod hvězdami? Kdy naposledy jste večer seděly u pořádného táboráku, opékaly buřty a povídaly si? A kdy naposledy jste se probouzely pod širákem obklopeny nejlepšími přáteli? Nestojí to za to to aspoň zkusit?

5. K vodě, do přírody, na výlety
Když už se někam vydáme, nemusí to nutně znamenat, že tím zabijeme čtrnáct dní. K vodě a nebo na výlet můžeme vyrazit třeba jen na jedno odpoledne. Arboreta, botanické zahrady, dinoparky, zoologické zahrady, aquaparky, koupaliště, hrady, zámky. To všechno na nás volá. V České replublice je navíc spousta nádherných míst a měst, která stojí za to poznat. Vemte batoh, lístek na vlak a jeďte na výlet. Pokud si nevíte rady, kam vyrazit, podívejte se na stánku http://www.kudyznudy.cz/. Jednoduše zde najdete jak zajímavé místa na výlety, tak zajímavé akce blízko vašeho bydliště. Vždyť každá hodinka strávená venku je lepší, než kdybychom ji proseděly u televize.
6. Sportem ku zdraví
Není nad to, když léto prožijeme aktivně. Někteří sjíždějí řeky, jezdí na cyklovýlety, lezou po skalách. Některým stačí, když si občas zajdou zaběhat. Je tolik zajímavých sportů a aktivit, které se přes léto dají dělat, stačí si jen vybrat.

7. Učit se, co nás baví
Chápu, že i když bychom to někdy potřebovaly, tak k učení do školy se přes prázdniny asi nedonutíme. Ale určitě jsou i věci, které bychom se vlastně učily docela rády. Třeba nějaký zajímavý jazyk. Buď na to můžeme jít formou samostudia a nebo se vydáme do kolektivu lidí, kteří mají stejné zájmy. Přes prázdniny probíhá spousta kurzů. Jazykové, umělecké, fotografické, hudební ... A taky spousta různě zaměřených táborů, soustředění a letních škol.

8. Tolik zajímavých knih...
...které jsme přes školní rok neměly čas přečíst. Sednout si teď někde venku na lavičku a jen tak si číst - to je teprve paráda.

9. Velký letní úklid
Občas je důležité udělat velký úklid, včetně vyházení skříně, uspořádání věcí z minulého školního roku, vyprání matrací, vyčistění koberců,... Možná, že vás to tak chytne, že se rozhodnete třeba vymalovat a nebo všechno přeorganizovat. Takový pořádný úklid vám určitě alespoň den zabere, ne-li více. A není krásné usínat s pocitem, že všechno okolo je čisté, uspořádané a dokonalé? Také můžete uspořádat určité věci ve svém životě. Třeba nechat vyvolat fotky a konečně je zařadit do alb. Nebo vytřídit své věci a darovat je někomu, kdo je ještě může potřebovat.

10. Čas na sebe a své zájmy
Už nás nikdo nikam netlačí. Máme spoustu času na to, abychom rozvíjely to, co se chceme naučit. Zdokonalení v oblíbeném koníčku, ve hře na nějaký hudební nástroj, ve zpěvu, v malování, ve focení, v nějakém sportu a nebo třeba v tanci. Nejsme unavené ze školy, nemusíme se pořád učit a tak se určitě najde každý den hodinka, kterou můžeme věnovat sobě a svým přáním. Konečně můžeme něco udělat i s dávno zapomenutými novoročními předsevzetími. Vzpomeňte si na všechno, co jste během školního roku označili za "to bych chtěla zkusit, ale není na to čas".

11. Začít s novým, zdravým životním stylem
Konečně nejsme odkázáni na školní jídelnu. Taky odpadá stres z učení - a přiznejme si to, nejvíce čokolády spořádáme právě nad sešity. Ale nejde o radikální hubnutí, to v období zmrzlin asi ani nejde. Ale o to, abychom se cítily zdravěji. Zdravá, čistá a svěží příroda přímo nabádá k tomu, abychom si místo těžkého oběda raději daly salát. Kolem roste tolik čerstvého ovoce a zeleniny - tak proč neochutnat.
12. Pomoc v domácnosti
Zatímco my trávíme prázdniny lelkováním, naši rodiče většinou musí pracovat i přes léto. Neuškodí, když jim s domácností pomůžeme o něco víc, než jsme zvyklé, vždyť teď máme tolik času, trocha pomáhání nás nezabije. Navíc tím v očích svých rodičů stoupnete, hned budou mít pocit, že jejich dítko najednou tolik vyspělo. A to je docela výhoda v dalších plánech na prázdniny - nebudou se o vás tolik bát a je větší pravděpodobnost, že až někam budete chtít jet, tak že vás pustí.


Určitě je ještě velká spousta zajímavých činností, které stojí za to přes prázdniny zkusit. Je něco, co o prázdninách podniknete a v mém článku jste to nenašli? Určitě se v komentářích podělte:).
 

12 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 Včelka Včelka | E-mail | Web | 3. června 2012 v 16:30 | Reagovat

Já musim na měsíc na neplacenou praxi, já se nudit nebudu :-D

2 darča12345 darča12345 | Web | 3. června 2012 v 17:56 | Reagovat

Pěkně rozdělěné :DD Já jedu na tábor a k moři :))) A jetšě do běloruska, mám tam babičku :))

3 Melanie Melanie | Web | 3. června 2012 v 18:08 | Reagovat

Osmička pro mě není řešení, u knížek sedím snad ještě častěji než u počítače :-D
Co se týče dalších rad, aktivně v létě využívám stany. Na výlety do přírody nás občas někdo zatáhne, ale nikam daleko. Studování - no, říkala jsem si, že přes prázky pohnu s němčinou (ve škole máme ruštinu) a něco se naučím. A co budu jinak dělat? Těžká otázka. Normálně bych jela na nějaký herecký tábor, ale prachy nejsou, takže nejspíš jenom k babičce (hele, já si nestěžuju, jsou tam super lidi!)

4 Kuraimo Kuraimo | Web | 3. června 2012 v 18:34 | Reagovat

Vždy se na prázdniny těším, ale nikdy nevím, co podniknu. :D Je fakt, že většinu času prosedím spíše doma... A to i když si řeknu, že tentokrát to bude jinak.
Ráda bych si našla nějakou pěknou brigádu, ale bohužel se to nedaří. Většinou požadují věk 18 let.
Chtěla bych začít fotit na kinofilm. Takže to bude nejspíš mým hlavním zdrojem zábavy. :-) Ráda bych taky vyrazila na výlety.
Ale většinou si nic neplánuji a když se prostě něco rozhodnu udělat, udělám to. :))

5 luci-lolita luci-lolita | Web | 3. června 2012 v 22:31 | Reagovat

To je sice lákavé, ale spánek je nejlepší ;-)

6 Vevunka Vevunka | Web | 4. června 2012 v 17:22 | Reagovat

[5]: souhlasím spánek je nejlepší :D

7 Dragell Dragell | Web | 4. června 2012 v 21:34 | Reagovat

Pokud zvládnu školu, tak se konečně pořádně zahrabu do knížek :)

8 hogreta hogreta | E-mail | Web | 4. června 2012 v 21:35 | Reagovat

[5]: [6]:  Ano, tento plán jsem také měla, ale bohužel nejsem lední medvěd - zjistila jsem, že po týdnu, co jsem pomalu jen spala, jsem toho nicnedělání měla plné zuby a byla jsem naprosto přespaná:-D

9 Simís Simís | 5. června 2012 v 21:16 | Reagovat

no já mám v plánu docela dost věcí :-) zorvna některé z tvého seznamu :-D

o prádninách sportovat,chodit na dlouhé procházy se psem,knížky,výlety s přáteli a nejskvělejší spánek =) to mi bohatě stačí ke štěstí ;-)

10 neriah neriah | 21. června 2012 v 11:15 | Reagovat

Já obvykle sedím doma u počítače a dohání mě to k šílenství... Jenomže zatím jsem nebyla schopná sama se sebou něco udělat.
Brigádu sehnat nemůžu... Máte zrakové postižení? Tak běžte do háje.
Kamarády v místě bydliště nemám, a ti z intru mají program, takže k nim jet nemůžu...
Úklid je fajn odreagování ve chvíli, kdy se mám učit. Nevím proč, ale jakmile jde do tuhýho a já se potřebuju učit/vypracovat nějakou seminárku, najednou mě popadne uklízecí mánie. :)
Možná se přes prázdniny bude přestavovat můj pokoj, protože bratr je pryč a já potřebuju nábytek zpřeházet tak, abych měla víc místa. Což je moc fajn. Sice budu nadávat, až budu muset protřídit výpisky ze základky a další extrémně důležitý věci, ale aspoň mi to na chvíli zaměstná myšlenky.
Stanovat bych šla hned, mít tak akorát s kým. Já miluju přírodu, což většina lidí v okolí nechápe... Miluju spát pod širákem, miluju, když se ráno probudím a klepu se zimou, miluju zpěv ptáků... Prostě šílenec. :D Já bych spíš potřebovala program, při kterým mi budou knížky zakázaný... Protože u těch jsem nezdravě moc, dokonce i víc než na netu.
Ale zase si říkám, že bych se měla pomalu podívat na učení k maturitě... Abych přes prázdniny nezlenivěla jako každý rok a pak toho měla míň. A musím si taky něco vyzjistit o vysokých školách, kam bych mohla teoreticky jít, protože pak na to čas určitě už nebude. A ještě si chci sehnat doučování z angličtiny, tak uvidím, jak budu úspěšná.

[5]: Spánek je fajn, ale jen v případě, že by byly prázdniny v zimě. To bych klidně prospala celou dobu. Ale v létě je i pro lenocha, jako jsem já, spánek naprostým utrpením. :D Většinou totiž žiju v noci, kdy je menší horko, a přes den, i když se udržuju vzhůru, protože usnout nedokážu, se jen tak mátožně ploužím po bytě. :D

Článek mi zvedl náladu... Ještě včera jsem se utápěla v depresi z toho, že zase nic neprožiju, ale najednou mám spoustu chuti něco dělat. A třeba i přijmout pozvání některých přátel k nim domů... Já jsem totiž v cizím prostředí hrozně nejistá a rozhozená, takže je to stres, ale proč by to pak nemohlo být taky fajn, že jo.

Sakra, to jsem se zase rozepsala :) Vždyť říkám, že moje komentáře jsou delší než moje vlastní články... :-):D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
PROSÍM, do komentářů piště pouze to, co souvisí s daným článkem!
Odpovědi ke komentářím na vašem blogu pište na váš blog přímo k tomu komentáři nebo mi poštele email.
-
Neupozorňujte na sebe reklamami! Na blogy autorů smysluplných komentářů se vždy dívám.
Blogy nespřáteluji, do oblíbených dávám ty, které se mě něčím zaujaly, které se mi líbí a na které opravdu ráda chodím.
-
Budu ráda, když budete komentovat, jen tak se dozvím, co se vám líbí a co ne.
Klidně pište i ke starším článkům, já si to všechno ráda pročtu.©2011-2015