Studium v zahraničí (2)

4. dubna 2012 v 8:00 | hogreta |  A ten zbytek...
Přináším druhou část rozhovoru o studiu v zahraničí. První část si můžete přečíst ZDE:).

Předpokládám, že vysokoškolské vzdělání v Anglii něco stojí. Kolik platíš za jeden semestr? Máš v tom zahrnuté i ubytování? Funguje na tvé univerzitě nějaký systém sociálních, ubytovacích a prospěchových stipendií?
Anglie je "trošku" dražší, no... Můžu být opravdu ráda, že mám tak skvělé rodiče, kteří mi umožnili se tady dostat:). Platím školné za celý rok a vzhledem k tomu, že jsme v Evropské unii, tak platím domácí školné, což je něco přes 3 000 liber ročně. Mezinárodní (mimo EU) studenti platí něco přes 10 000 liber. Na příští rok bylo uzákoněno zvýšení školného na 9 000 pro domácí studenty, ale naštěstí se to na mě, jakožto na již současného studenta, nevztahuje. Ubytování i s účty za vodu elektřinu internet a jiné mě stojí taky kolem 3 000 liber na rok. Stipendia se většinou vztahují pouze na domácí UK studenty, takže v tomhle si moc vybírat nemůžu =(. Pro studenty, kteří chtějí studovat, ale nemají tolik peněz, je tady celkem dobře zavedený systém půjček, které studenti splácejí až po promoci, když si už vydělávají. Jsou tady také nějaké možnosti malých "dotací", ale zatím jsem nebyla schopna jich pořádně využít.


Získáš, až dostuduješ, nějaký titul? Jaký? Jak dlouho musíš pro dosažení tohoto titulu studovat?
Bakalář se dostává po 3 letech a poslední, čtvrtý rok, je studium na magistra (Masters degree). Nazývá se to Msci titul -asi je to takový druh "rychlostudia", normálně se učí na magistra 2 roky. Tady je jeden rok zahrnut do 3 let studia na bakaláře. Snad to dává nějaký smysl=D.

Kde se chceš nakonec usadit? Budeš chtít zůstat v Anglii, vrátíš se do Česka a nebo zkusíš štěstí v Číně? Čím se vlastně budeš chtít živit?
Kde se ocitnu v budoucnosti, to zatím nemám ponětí, ale pravděpodobně to bude cizina. Ne, že bych Česko neměla ráda, ale přece jenom jsou možnosti v cizině lepší a navíc tím, že studuji v angličtině, bylo by pro mě pravděpodobně težší všechny své znalosti převést do jiného jazyka (myslím tím různé odborné výrazy atd.). Uvidíme jaké možnosti přijdou, ale určitě se nebráním ani Číně, ani Anglii. Asi bych se raději viděla v Evropě, ale třeba si Čínu příští rok tak zamiluju, že se mi tam nějakou dobu bude chtít pobýt, kdo ví:).

Co přesně bude moje povolání o tom taky ještě nemám jasnou představu, ale asi bych se viděla v nějakém mezinárodním prostředí, možná management, něco kreativního a spojeného s cestováním. Well, myslím, že je toho hodně. Rozhodně něco, co mě bude bavit. Ale toho, co mě baví, je také hodně, takže uvidíme:).

V čem ti Angličané připadají jiní než Češi? Je něco, co se ti na jejich zvycích či chování nelíbí a naopak?
No, pokud se zaměřím na studentky, tak ty jsou schopné vylézt večer v minusukni nebo v minišatičkách a bez kabátu - rozhodně vědí, jak se upravit, když jde o "going out" :). (Moje pozn.: Já trochu nechápu, jak to dokážou zvládnout bez toho, aniž by chytly zápal plic. Když jsme byly večer v klubu, byly jsme tam jediné exotky v ryflích, zahalenýma nohama a zahaleným dekoltem - podotýkám, že byl únor). Ale jinak mi nic tak zvláštního nepřipadá, líbí se mi, že jsou tady všichni moc přátelští:).

Neřekla bych, že se tady lidé chovají nějak jinak, teda až na chození po levé straně=D. Ne řekla bych, že je to spíš o lidech, než o národnosti. Jen jedna maličkost mě deprimuje a to jsou dva kohoutky v koupelně=D. Ale na druhou stranu, je to přece jenom jejich zvyk, tak co:). (Moje pozn.: Jeden kohoutek s horkou vodou a jeden kohoutek s ledovou vodou člověku přijde jako zajímavost - ale jen do té doby, co si chce umýt obličej vlažnou vodou. Na to, aby se neopařil a ani se nemyl v ledové, potřebuje určitou praxi:-D).
Jaké věci v Anglii neseženeš? Je něco, co ti tam chybí?
Tak to bysme tady mohli být dlouho=D. Rozhodně mi tady chybí pravý kmínový chleba - ten jejich toastový chleba, který nazývají bread mi leze krkem=D. Dále strouhanka, knedlíky a spousta dalších věcí. Ale na druhou stranu mají tady výborné muffins and scones:). Řekla bych, že každá země má svoje specialitky, které jinde v cizině neznají, ale člověk si vždycky umí nějak poradit, když je opravdu chce. Taky mi někdy přijde, že oproti nám tady mají strašně malý výběr potravin, skoro všechno je balené a takové "oddělení salámů a sýrů" jako je třeba v hypernově nebo globusu tu težko najdete.

Jinak to, co mi tady nejvíc chybí, jsou moji přátelé a rodiče! ...velice nedostatkové zboží=P. (Moje pozn.: áno, to je to, co jsem chtěla slyšet:-D)

Kdyby ses mohla znovu rozhodnout o tom, co budeš studovat, rozhodla by ses stejně?
Nic bych neměnila:)! Zbožňuju to tady, všechny spolužáky, spolubydlící, spoluhráčky, které jsem poznala, ... Za nic bych je nevyměnila a i po té akademické stránce si to tady nemůžu vynachválit:). Ano, je hromada oborů, které by bylo zajímavé studovat, hromada věcí, které bych chtěla zkusit, ale neměnila bych. A vždycky si přece můžu přibrat nějaký ten kroužek navíc:).


Domi, moc děkuji za to, že sis našla čas na zodpovězení otázek:). Těším se, až přijedeš. Jsou přátelství, které se rozpadnou, když se musí řešit vzdálenost 20ti kilometrů. Je krásné, když vím, že mám jistotu, že to naše se nemůže rozpadnout ani když nás bude dělit těch kilometrů 20 000. Lidé jako jsi ty se nepotkávají každý den. Proto jsem ráda, že jsem tě poznala:). Přeji hodně štěstí, ať ti vyjde v životě vše, co jen budeš chtít. A ať už budeš v ČR, v Anglii, v Číně a nebo kdekoli jinde - vždycky ti budu držet palce:).
 

8 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 Handle Handle | Web | 4. dubna 2012 v 14:29 | Reagovat

Musí to bejt opravdu super, zajímavé články... :)) také bych se něčemu podobnému nebránil... :)

2 majli-purple majli-purple | Web | 6. dubna 2012 v 10:24 | Reagovat

Ahoj, ještě jsi neposlala svojí fotku do fotosoutěže na téma JARO :)) máš čas do 15. :) veškeré informace jsou u mě na blogu, budu se těšit:)

3 beTT^^ beTT^^ | Web | 7. dubna 2012 v 19:29 | Reagovat

na tyto články jsem čekala. :) super, držím jí pěsti. :)

4 Markét Markét | Web | 8. dubna 2012 v 11:19 | Reagovat

Hned jsem se do toho začetla, souhlas s Handle - musí to být bezva. :) První fotka fakt úžasná.

5 Dommi Dommi | E-mail | Web | 10. dubna 2012 v 20:32 | Reagovat

Ahoj omlouvám se že to píšu sem, ale chtěla bych se tě ještě na něco zeptat ohledně krásná.cz.. Buď mi můžeš odepsat na můj blog a nebo na email. děkuju..

Ještě bych se chtěla zeptat, jak se stanu stálou blogerkou? A ještě bych měla jeden malý dotaz a to, mám tedy vždycky psát do emailu článek, nick a blog? A mám i pokaždé posílat svou fotku..?
Díky moc..:)

6 Renata Petříčková Renata Petříčková | Web | 15. dubna 2012 v 10:27 | Reagovat

Tak to je zajímavé, spoustu věcí jsem netušila, z dob mého mládí se mnohé změnilo. Máš úžasné možnosti - a souhlasím s tebou, že ve tvém případě je opravdu lepší zůstat v zahraničí. Obtížné převádění znalostí do češtiny by mě třeba nikdy nenapadlo...
A chleba? No... koneckonců domů se občas dostaneš, tak si chleba užiješ a zpátky můžeš jet s kufrem narvaným strouhankou na dobroučký český řízečky.... :-D

7 LadyLaivinë LadyLaivinë | Web | 11. května 2012 v 17:06 | Reagovat

Ahoj, chtěla jsem se zeptat, na jaké škole studuješ a jak jsi se k tomu dostala? Studium v Anglii mě totiž taky hodně láká (i když to pro mě bude aktuální až za tři roky :-D ), tak bych o tom chtěla zjistit něco víc už teď. Předem Ti děkuju za odpověď. Jinak píšeš pěkné články, takže myslím, že to tady prošmejdím.

8 LadyLaivinë LadyLaivinë | Web | 11. května 2012 v 17:13 | Reagovat

Jejda, promiň, teprve teď jsem si přečetla první část článku! 8-O Moje blbost. Dotaz beru zpět. :-D Nějak jsem Tě zaměnila za Tvo kámošku...

9 Gabiele Gabiele | Web | 27. dubna 2013 v 9:56 | Reagovat

Veľmi dobrý rozhovor. Mňa osobne štúdium v Anglicku veľmi láka, takže ja si vždy rada prečítam takýto článok alebo rozhovor. Veľmi sa mi páčili otázky, pýtala si sa na všetko potrebné. Ale na to všetko mám ešte čas, veď na budúci rok idem iba na 4-ročné gymnázium a dúfam, že aspoň odtiaľ sa na rok dostanem do Anglicka a na rok do Nemecka.

10 Adiw Adiw | Web | 27. dubna 2013 v 9:57 | Reagovat

[9]:Oh, omylom som napísala zlé meno :-D

11 John Famous John Famous | E-mail | 18. ledna 2015 v 2:57 | Reagovat

Dobrý den, Hledáte stipendium dokončit své studium, a nemáte dostatek finančních prostředků na financování své vlastní přes to? Worry ne více, protože slavný úvěr společnost je tu opět, aby úsměvy na tvářích studentů. Nabízíme stipendia ke každému 76 studentů z 24 různých zemí, a to kandidát bude konkrétní zemi dle vlastního výběru, který by chtěli studovat. Také bychom rádi, abyste věděli, že náklady, které se chystáte mít během vašeho školením letech bude starat o naší společnosti. Tak si pospěšte se nyní a platit, možná budete mít štěstí jako poslední. Kontakt (famousloans@hotmail.com) pro více informací.
Good Luck.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
PROSÍM, do komentářů piště pouze to, co souvisí s daným článkem!
Odpovědi ke komentářím na vašem blogu pište na váš blog přímo k tomu komentáři nebo mi poštele email.
-
Neupozorňujte na sebe reklamami! Na blogy autorů smysluplných komentářů se vždy dívám.
Blogy nespřáteluji, do oblíbených dávám ty, které se mě něčím zaujaly, které se mi líbí a na které opravdu ráda chodím.
-
Budu ráda, když budete komentovat, jen tak se dozvím, co se vám líbí a co ne.
Klidně pište i ke starším článkům, já si to všechno ráda pročtu.©2011-2015