Jak na matematiku (i s ní se dá bojovat)

4. ledna 2012 v 20:00 | hogreta |  Tipy
Spousta lidí ji nenávidí a nedokáže jí přijít na chuť. Je to tím, že každý má trochu odlišný způsob uvažování a také paměť funguje různě. Učit se matematiku bez toho, aniž bychom v tom viděli nějakou logiku, nemá cenu. Ale na tu čtyřku (na výšce trojku) se to dá zvládnout vždycky. Jen to stojí nějaké úsilí.


1. Počítejte příklady
Sami si je hledejte, sami procvičujte. Hodně lidí je zvyklých na to, že když druhý den mají písemku, tak si k tomu večer sednou a snaží se našprtat vzorečky. A pak se diví. Ale matematika není dějepis, tam vás paměť nezachrání. Umět něco nazpaměť je skoro stejné, jako neumět nic. Matematika není o šprtání, ale o počítání. Jeden příklad může být zadán několika různými způsoby - a pokud jsem se s tímto způsobem nikdy nesetkal a nejsem schopen si to odvodit, pak mám na písemce prostě smůlu. Proto musím zamezit tomu, aby se objevil nějaký příklad, se kterým jsem se nikdy nesetkal. Čím větší počet příkladů spočítám, tím mám s danou látkou větší zkušenost a jen tak mě něco nepřekvapí. Matematika je opravdu o tom, že si k tomu, pokud je to třeba, každý den na hodinku či dvě sednete.

2. Počítejte ve skupině nebo s člověkem, který tomu rozumí
Pokud příklad prodiskutujete s ostatníma, tak si postup snadněji zapamatujete. A pokud máte s něčím problém, poradí vám.

3. Nebuďte zbrklí a dělejte si zkoušky
Hodně lidí nemá až tak problém s tím pochopit danou látku, ale jak se pak snaží rychle rychle něco spočítat, tak nasekají spoustu numerických chyb, něco blbě opíší a nebo třeba jen přehlédnou znaménko. Udělejte si zkoušku. Pokud vám nevyšla a vy přesto nevíte, kde máte chybu, příklad přeskočte - v tuto chvíli tu chybu stejně nenajdete, protože váš mozek je právě naprosto přesvědčený, že 7+6=15. Vypočtěte si tedy jiný příklad, dělejte něco jiného a teprve pak se k tomuto chybnému příkladu vraťte. Je možné, že vás nyní chyba okamžitě trefí do očí.

4. Zjistěte si správný výsledek
Když počítáte a nevíte si rady, nebojte se otočit pár listů na konec učebnice a podívat do výsledků. Pokud víte, jak má příklad vyjít, tak postup naleznete snadněji - i kdyby jen vyzkoušením několika způsobů. Příště už budete vědět, jak na to - a o to tu jde.

5. Hledejte souvislosti
Člověk, který se nenaučí sčítat, nemá šanci naučit se násobit. My už násobíme automaticky, takže ani nevidíme, jak moc to spolu souvisí. Kdyby nám sčítání někdo z hlavy vymazal, násobení bychom přestali chápat. V matematice totiž souvisí všechno se vším. V jiných předmětech může fungovat "před písemkou nasypat, po písemce vysypat", ale jak jednou vysypete v matematice, další písemka bude o to obtínější. Neříkám, že je důležité pamatovat si všechny vzorečky a definice (na vzorečky máme tabulky, na definice knížky a internet), ale při pohledu na danou látku by vás mělo napadnout aspoň "jó, to jsme dělali, tam se počítalo něco s determinantem". Snažte se látce porozumět.

6. Nezlekněte se, když se na písemce objeví něco "divného"
Tak to prostě v matematice je. Dobrý učitel matematiky nechce, aby jeho student jen mechanicky dosazoval do vzorečku, to totiž o jeho porozumění dané látce nic nevypovídá. Proto většina učitelů dá na písemku i látku, která ještě nebyla tak důkladně probrána a nebo se tam vyskytuje nějaká kombinace toho, co už probráno bylo. Jeho cílem není vás potopit (či rovnou utopit), ale zjistit, zda k výsledku dokážete naleznout vlastní cestu. S tím souvisí můj první bod - pokud spočítáte dostatek příkladů, pak budete schopni k výsledku dojít. Pokud ne, nenervujte se. Snažte se najít aspoň půl cesty. Vše, co vás napadne, zapište. Učitel v tom určitě něco najde.

7. Pište, pište, pište
Všechny své kroky do písemky (ale i při počítání jen tak pro sebe) popisujte. Pokud někdo odevzdá papír, na kterém má dva řádky čísel a pak správný výsledek - a druhý člověk má výpočet na celou stránku a stejný výsledek, kdo myslíte, že má větší šanci uspět? Ten druhý. Zaprvé - když udělá chybu ve výpočtu, tak ji možná najde. Zadruhé - působí dojmem, že tomu rozumí. A za třetí - pokud bude mít správný postup, ale špatný výsledek, učiteli to moc vadit nebude. Postup je důležitější, než správný výsledek. Když dostanete příklad, přibližně víte, jak byste ho řešili, ale prostě to "nějak nejde", tak to prostě napište slovy. Klidně z toho udělejte slohovku. Napište třeba "tady v tomto výpočtu mám někde chybu, protože mi má vyjít takové a takové číslo, ale vyšlo mi číslo takové a makové". I to, že víte, co vám má vyjít, je v matice opravdu důležité a učitel to ocení.

8. Nebuďte vystresovaní
Jak má ten chudák mozek něco spočítat, když se do něj hrnete stresové hormony? Matematika není jediný předmět na světě a pokud pro ni opravdu nemáte buňky, pravděpodobně se jí nijak do hloubky zabývat nebudete. Pak jde jen o to ji nějak přetrpět. Když se budete počítání věnovat a na celý předmět se jednoduše nevykašlete, tak na tu čtyřku či trojku to prostě vždycky nějak dokopete:).


Co se týče středoškolské matematiky, tak na počítání příkladů můžu doporučit knížku od p. Jindry Petákové: Matematika, příprava k maturitě a k přijímacím zkouškám na vysoké školy (nakladatelství Prometheus). Zatím jsem nic lepšího na trhu nenašla. Studenti a středoškolští učitelé tuto knihu s oblibou nazývají "matematická Bible". Najdete tam všechny možné příklady všech možných druhů a ze všech možných látek. Na konci knihy jsou také výsledky - včetně vykreslených grafů a obrázků těles. Tato knížka má i své fanoušky na facebooku: najdete ji pod názvem "Petáková je robot!". To myslím hovoří za vše:).
 

21 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 olivie olivie | Web | 4. ledna 2012 v 22:36 | Reagovat

s matematikou bojuju uz od prvni tridy. Mozna je to mou povahou- ano jsem zbrkla a kdyz se nesoustredim chyby jsem schopna nasekat vsude :-D  ale hsem takova snazivka a jsem cile vedoma- doma si pocitam priklady dokud tomu proste 100% neporozumim- chce to dril a testy pak dopadaji vecinou na 2 :-)  jak jsi napsala- Matika se nejde nasprtat matika se musi pochopit...
V matice priklady beru jako vyzvu- pokud me nevyjdou mam pocit ze mi nevychazi nic a nemam sebemenci chut v pocitani pokracovat. ale kdyz mi priklad vyjde hled se mi zlepsi nalada a dokonce me to obcas i zacne bavit :-D
dost casto se mi stava ze se ve vypoctu zamotam a nevyznam se v tom. Jo. Jsem chaotycka :-D

2 Anet Anet | Web | 5. ledna 2012 v 0:34 | Reagovat

Tak já letos opět očekávám za 4 a dá se říct, že už si na to zvykám. Mám paměť a talent na slovíčka a ani jiné předměty mi nedělají problém, ale matika je problém ohromný. Ne vždy jsme na ní byla tak špatná (tí míněno, že jsem setrvávala na 2), ale i změna profesora udělala své a o i se zbytkem třídy, kromě těch talentovaných. :-(

3 Včelka Včelka | E-mail | Web | 5. ledna 2012 v 12:25 | Reagovat

Tak já se musím přiznat, že od třeťáku na gymplu jsem měla s matikou trošku problémy :-D Ale vždy jsem to utáhla na krásnou trojku, takže jsem vlastně byla docela spokojená. Pamatuji si, jak jsme probírali řezy tělesy a z toho jsem byla šíleně nešťastná, vůbec nic jsem v tom neviděla :-D

4 hogreta hogreta | E-mail | Web | 5. ledna 2012 v 13:02 | Reagovat

[3]: Řezy a odchylky těles jsou taky pěkně hnusné učivo, nic si z toho nedělej - z toho bývají nešťastní i jedničkáři:-O :-D.

5 pralinka pralinka | Web | 5. ledna 2012 v 16:24 | Reagovat

Petáková je bůh :D
Je pravda,že s matikou občas bojuji.Hlavně se slovníma úlohama :)

6 Fée Fée | Web | 5. ledna 2012 v 19:22 | Reagovat

Třeba mi to pomůže, matika je opravdu moje noční můra... (Jako asi většiny humanitních typů :D)

7 Nugetka Nugetka | Web | 5. ledna 2012 v 19:54 | Reagovat

NESNÁŠÍM matiku, nejde mi a kvůli ní budu mít na výzu jedinou trojku!!!
Nejdou mi hlavně výrazy, tam se v tom člověk ztratí, nebo udělá jednu pidi chybičku a celej příklad je háji...
Pak taky fyzika, ale tý ještě celkem rozumím, a infoška. Dneska jsem podělala test a příště budem uzavírat známky.
No, prostě přírodní vědy(i když, ICT, no...)! Já jsem humanitní typ, a i když mi táta tvrdí, že to nemůžu vědět, já prostě matematička, fyzička, bioložka ani programátorka NEBUDU, tak nevím, proč se to musím na tom pitomým gymplu učit.
Ach jo. Matika mi pije krev.

8 Marybelle Marybelle | Web | 5. ledna 2012 v 21:56 | Reagovat

Já tedy chodím do matematické třídy (třída s rozšířenou matikou a přírodními vědami - fyzika, příraz, chemie) a matika mi docela jde, když tedy nepočítám některé úlety. Matika mě celkem docela i baví, ale člověk se ji jinak nenaučí, než že bude počítat. To většinu z nás nikdy nedokáže zabavit, ale aspoň budeme mít dobrý pocit, že jsme něco udělali. A zrovna matika je předmět, který budeme potřebovat do života fakt hodně.

9 hogreta hogreta | E-mail | Web | 5. ledna 2012 v 23:47 | Reagovat

[8]: Já taky chodila na gympl do matematické třídy - třída s rozšířenou výukou matematiky, fyziky, informatiky a deskriptivní geometrie O_O  :)

10 Amelie Amelie | Web | 6. ledna 2012 v 19:06 | Reagovat

Vždycky jsem matematiku milovala. :-) Díky za hezký článek.

11 Meggy Meggy | Web | 6. ledna 2012 v 21:16 | Reagovat

Miluju matiku! Je mi trochu líto, že jí tolik lidí nesnáší, ale tak zase chápu, že na to každý nemá buňky. Mým největším problémem je přijmout fakt, že součástí matiky je geometrie, protože tu moc nemusím. Miluju počítání! :) Pěkné rady :)

12 :-/ :-/ | 6. ledna 2012 v 21:32 | Reagovat

Ahoj, nechcem ťa otravovať len by som mala jeden dotaz....Pamätáš si na tú blbku, čo otravovala lady vanilku, čo mala ten dokonalej blog, tak ako si prišla na to, kto to je? Teda bol to len trik alebo si na to prišla nejak cez počítač, či to ovládaš....Pretože mojej kamarátke ukradla jedna blbka blog a zmenila heslo, nechce jej ho pustiť a hrozí, že vymaže všetky články, ale ešte to neurobila. Chcem sa len spýtať, či by si vedela, čo v takomto prípade robiť a ako to vyriešiť....Jedná sa o blog http://colourfullsims.blog.cz/

Prosím, ak vieš čo robiť, pomôž nám.

Ukradla jej ho nejaká Audrey a ja som trocha pátrala a našla som všetko, no nie všetko ale pár vecí, ktoré by s prípadom Audrey mohli súvisieť:

Cez vyhľadávač blogu som našla blog, na ktorý písala, že adminka má hnusný design, tu je článok: http://sims4blog.blog.cz/1105/novy-design Potom som našla aj ďalší jej komentár spojený s tou istou adminkou ale na inom blogu tu: http://thesims.blog.cz/1111/maude a ešte tu: http://thesims.blog.cz/1111/danielle-steel Zdá sa, že aj v minulosti otravovala a teraz sa vrátila.
Nejak som ale pátraním natrafila na tento profil: http://www.fler.cz/sheep-0
Na fler má profil aj adminka, ktorej tá Audrey ukradla blog http://www.fler.cz/shmash a tam udáva The Sheep za svoju kamarátku a očividne ju aj pozná a zdá sa, že je to ona jej ukradla ten blog!

Prosím, vieš čo robiť? :-(

13 hogreta hogreta | E-mail | Web | 6. ledna 2012 v 23:44 | Reagovat

[12]: Ten případ s tím "nejlepším blogem" byl trochu jiný, protože autoři žádné heslo neukradli - naopak založili vlastní blog, ale vydávali se tam za cizí osobu za účelem ji pomluvit. Ta dívka o tom vůbec nevěděla a pravděpodobně nikdy blog neměla. Tvoji kamarádce ale neukradli identitu, ale její heslo - které tedy pravděpodobně nebylo dobře zabezpečené. Pokud ji ale někdo ukradl blog, tak na tom blogu musí být uložen její email. Proto by bylo asi dobré kontaktovat přímo blog.cz. Oni by díky tomuto emailu mohli zjistit, čí ten blog vlastně doopravdy je. Ale jak tak koukám na její úvodní článek, tak je to asi jasné.
Zkuste se podívat na tuto stránku:
http://blog.cz/napoveda/autorska-prava#annotation a na stránce http://blog.cz/report nahlašte svůj problém. Tam by to mohli vyřešit, změnit heslo a na email vám poslat heslo nové. Zkuste to:). V nejhorším ho můžou alespoň pozastavit, takže tvoje kamarádka bude mít dostatek času si založit blog nový a všechny články si z něj zkopírovat.

14 :-/ :-/ | 7. ledna 2012 v 11:49 | Reagovat

[13]: Ďakujeme.

15 TerushQaH TerushQaH | Web | 7. ledna 2012 v 15:03 | Reagovat

já jsem tedy zatím na základce.. v devítce a matiku zbožňuji.. jde mi nejlíp ze třídy, a jako jediný mi vychází jednička.. ale zato mi nejde vůbec chemie a přirodopis :D

16 A. A. | Web | 7. ledna 2012 v 15:39 | Reagovat

Děkuju za tipy :D ale stejně to mně,matematickýmu polenu nepomůže..Na matiku tak nějak nemám buňky.Jako na hodinách mi to i docela jde,ale jakmile rozdá papíry,tak jsem úplně v pytli a nevymslím nic :-/ navíc teď probíráme konstrukci geometrických útvarů a těles a z toho mám zatím 4 a 5 takže..:D

17 Berry Berry | Web | 8. ledna 2012 v 12:54 | Reagovat

Matematika mi vůbec nevadí a myslím, že mi jde tak, jak by měla. Jediné, co nesnáším, je geometrie.
Matematika je velmi důležitá, je to berlička do informatiky, fyziky a chemie.

18 Flatly♥ Flatly♥ | Web | 9. ledna 2012 v 22:51 | Reagovat

já jsem na matiku blbá!:D doučoval mě brácha, kámošky a nic..

19 Pagess Pagess | Web | 10. ledna 2012 v 21:18 | Reagovat

Já a matika :D to nejde do kupy.. Já ten příklad vypočítám, vím jeho postup, ale na jednou se mi u písemky zatmí.. udělám chybu.. a mám 5! :D doufám, že dám v pololetí na 3! Vychází mi 4 :(

20 Dottie Dottie | 14. ledna 2012 v 19:12 | Reagovat

Dá se s ní bojovat, jen se musí chtít. Já chodila do matematické třídy a potom na střední jsem matiku naprosto nesnášela, protože na té základce jsem se jí prakticky nemusela učit a teď mi to nešlo a nemohla jsem pochopit, jak mě do té matematické třídy mohli někdy přijmout. Potom na střední je matematika těší no, ale dá se zvládnout i tak, jen se právě musí počítat a zkoušet, protože jinak to nejde. Já  byla zvyklá všechno pochytit ve škole a divila se, jakto že mi to teď nejde. Teďkon ve třeťáku a ve čtvrťáku už jsem nechtěla vidět ty špatný známky na vysvědčení a tak počítam příklady a ono to jde :). Zatim mam dvojku, ale teď probíráme vektory a ty se nemůžu naučit ani z těch příkladů, tak nevím jak to dopadne :D.

21 aneta1621 aneta1621 | 17. ledna 2012 v 20:31 | Reagovat

Matematika s Fyzikou je u mě ta nejslabší stránka, tyto předměty nemám vůbec ráda. Mám ráda Český jazyk, Přírodopis, Chemie, Němčina, Angličtina a Zeměpis. Mimochodem nemusím tělocvik. Mám ráda snad všechny předměty a vychází mi na jedna nebo na dvě. Bohužel Matematika s Fyzikou na tři až čtyři. :(

22 Serena Serena | Web | 18. ledna 2012 v 11:16 | Reagovat

Já matiku přímo nesnáším.. minulý rok jsme na matiku měli jednu paní učitelku a ta byla v pohodě měla jsem z matiky na vysvědčení 2 a 3 a teď co nám dali učitele který je děsnej tak matiku nenávidím mám z ní skoro samé 5 .. nevím čím to je no ...

23 Liv Liv | 19. ledna 2012 v 1:38 | Reagovat

Mě matika docela bavila, málem jsem z ní i maturovala :-D

24 Zmražená Opice Zmražená Opice | Web | 28. ledna 2012 v 21:54 | Reagovat

Jak může někdo doporučovat Petákovou? Společně s Lepilem (fyzika) a Jelínkem, Zicháčkem (biologie) patří k lidem, jejichž jména už nemůžu skoro ani cítit :D
Ale ne, souhlasím, že modrá Petáková je dobrá :)

25 hogreta hogreta | E-mail | Web | 28. ledna 2012 v 22:04 | Reagovat

[24]: Je pravda, že je to kniha, kterou lidé doporučují až tehdy, kdy už z ní nemusí nic počítat a matematiku díky ní zvládají:-D. Ve chvíli, kdy se nad ní lopotí, ji nedoporučuje nikdo :-D.

26 C. C. | 7. února 2012 v 20:25 | Reagovat

Moc ti děkuji za tento článek. Za chvíli mám přijímačky a z matematiky mám opravdu nahnáno. Chce to prostě počítat, počítat a počítat, vyzkoušet co nejvíce způsobů úloh, na přijímačky dotáhnout pytel čokolády a nestresovat se (hlavně!) :D.

27 Jennie Jennie | 10. března 2012 v 18:54 | Reagovat

Není nic na světě,co nenávidím víc, než je matika (možná moje učitelka matiky??) když někdo říká miluju matematiku-lezou mi oči z důlků a hledám kulomet:-D Dřu jak kůň, několik hodin týdně, abych měla na vysvědčení 4 z matiky a to jsem ve druháku na docela lehké střední škole(i když pravda,vše je o lidech a škola může být těžká nebo lehká jak chce,dost záleží na učiteli a i máme u nejhorší učitelku která vše vysvětlí jen jednou naprosto šíleně rychlým způsobem-nikdy nezkouší u tabule,je jí naprosto jedno jestli něco umíme...) kdybych neměla na doučování šikovnou učitelku,nepochybně bych skončila jako servírka na gastru jen kvůli matice (nic proti servírkám-smekám před nima) no prostě matika mi úplně ničí život a veškerý volný čas..někomu je hold dáno do vínku,někomu ne..ale proč zrovna mě ne?:(

28 hogreta hogreta | E-mail | Web | 11. března 2012 v 14:09 | Reagovat

[27]: Zase je ti určitě dáno v jiných věcech:). Lidé, kteří mají logické myšlení, mají dominantnější levou hemisféru mozku, naopak lidé, kterým matika a podobné předměty neříkají vůbec nic, mají pravděpodobně dominantnější pravou. A pravá hemisféra je zodpovědná za emoce, za estetické myšlení, za cítění hudby, smysl pro krásu, talent. Takže bych to tak zle neviděla:).

29 Puff Puff | Web | 25. července 2012 v 18:08 | Reagovat

Já matiku jakž takž přežívám :) V pololetí mi sice tzkazila výzo - jediná dvojka, ale teď jsem jí vylepšila a opustila devítku se samýma jedničkama.
Občas se mi líbí, ta logika v matice. Přesně, jak popisuješ, tak když výsledek nemám správně, tak aspoň napíšu postup a většinout za to alespoň pár bodů mám a jsem ve výhodě oproti těm, kteří to vzdají a nenapíší nic :)

Jinak můj kluk jde teď na MatFyz, několikrát byl na krajský matematický olympiádě a teď je na matematickým táboře, kde je ze čtyřiceti účastníků v soutěžích první :D Takže na toho holt asi nemám O:)

Moc hezký článek :)

30 hogreta hogreta | E-mail | Web | 25. července 2012 v 21:56 | Reagovat

[29]: Jéé, na Matfyzu mám bratránka, letos promoval (Mgr.), ale pokračuje ve studiu dál. Přesněji - je na jaderné fyzice:-O.

Já si na Matfyz netroufla:-D. Jako vzali by mě tam, splnila jsem všechny podmínky, ale rozhodla jsem se, že nemám potřebu si ze života (nebo alespoň z prvních dvou let na vysoké) udělat peklo :-D. Tak jsem nakonec zůstala ve svém městě s tím, že takhle mám alespoň studijní stipendium. Zatímco na Matfyzu bych byla ráda, že jsem prolezla a že jsem to se vůbec přežila:-D.

Jinak gratuluji k samým jedničkám:). A z té dvojky si nic nedělej, ta neznamená vůbec nic. Pokud dokážeš mít i v devítce samé jedničky, pak jsi ten správný studijní typ a na žádné střední nebudeš mít žádný problém:). Takže máš otevřené úplně všechny dveře, stačí si jen vybrat. Přeji hodně štěstí do budoucna:).

31 Puff Puff | Web | 25. července 2012 v 23:47 | Reagovat

[30]: Díky moc :) No, jdu na gympl, ale tam už se toho učení dost bojím, základka je pohodička, ale gympl bude horší no :D
Jinak na MatFyz se prý dostane skoro každý, stačí mít maturitu... Berou prej všechny a pak to během roku vyházej :D No, ale věřím, že ten můj se tam udrží :D Po promoci se chce taky věnovat fyzice... astrofyzice :)

32 Crazy ... Maybe Crazy ... Maybe | 15. listopadu 2012 v 15:17 | Reagovat

Jáááj ... Matika, tu nenávidím :D. Díky za článek, hodně mi pomohl :)

33 Sunbeam Sunbeam | 9. prosince 2012 v 20:59 | Reagovat

fajn článok, aj mne určite pomohol :)....u mňa je to tento rok veľký boj :/

34 Terka Terka | E-mail | Web | 13. prosince 2012 v 16:55 | Reagovat

Matematiku nesnáším a už od první třídy s ní mám problém.. já jsem na ni holt blbá a tím tuplem už vím, že z ní určitě maturovat nebudu.. neumím vzorečky, nic nechápu.. já se raději naučím z tlousté knihy a našprtám se ji než se (m)učit matiku.. ale i tak se tu matematiku snažím nějak utáhnout na tu trojku a zatím se mi to celkem vede.. až na jednu maličkost - musím napsat příští týden dobře písemku jinak mi vychází čtyřka.. já to nějak zvládnu, musím :-D

35 crazyWolf crazyWolf | E-mail | Web | 17. února 2013 v 11:09 | Reagovat

Ty jo... Všechno je pravda pravdoucí! :D K matematice mám velmi blízko a dost často ji doučuju přátelé. Asi jim budu dávat přečíst tvůj článek, aby se poučili :D
Podle mě je nejdůležitější 1. bod! Spousta lidí si myslí, že když je matematika hlavně o logice, tak jim žádný počítání navíc nepomůže. Ale to je ten největší omyl! Hlavně díky tomu počítání a opakování si těch postupů to člověk i velmi často pochopí...
PS: Jsem ten MatFyzák od Puff :D sice mě to baví, jako opravdu moc, ale jak jsi psala - o zkouškovým jsem měl ze života peklo :D :D

36 zas-ja zas-ja | Web | 23. dubna 2013 v 18:12 | Reagovat

Nejsem žádný šprt, ale matika mi celkem jde. Ne jako 80% lidí :/

37 Erunis Erunis | Web | 23. září 2013 v 17:27 | Reagovat

Já osobně mám matiku strašně ráda. Je jen jeden problém - nejde mi. :-D

Myslím že mám hodně logické uvažování a strašně mě baví slovní úlohy kdy musím sama přijít na to jakým způsobem počítat.

Bohužel mi moc nejde a potřebuji se učit pomalu, abych všechno pochopila, a tak v hodinách fyziky a matiky působím jako naprostej debil. Máme na oba předměty stejnou učitelku. Takže mě pak všechno učí doma mamka.

Učitelka byla minulí rok u nás nová, (ale učila nás ten rok ještě jenom fyziku. Teď už i matiku) takže mě neznala a protože jsem se během jejích hodin snažila vše pochopit, přestože byla na mě moc rychlá a mě se z hlavy jako téměř jediné kouřilo, byla jsem tichá a nehlásila jsem se, protože než jsem dopočítala příklad kterej mě ale moc bavil, už psali další a já pak nevěděla kam dřív skočit. Podle mamky jsem mírný disgrafik, nevím. Každopádně mám zatím na výzo vždy nejhůře 1 dvojku a sem v 8. třídě, takže to asi se mnou tak hrozný nebude.

Mám ale strach že teď nebudu stíhat dohánět jak fyziku, tak i matiku. A největší strach mám z toho, že když v hodině nechápu látku kterou nám učitelka vysvětluje, přestane mě matika a fyzika bavit.

A ještě taková poznámka, jak jsem byla pořád tiše v hodinách, ani si mě za ten rok nevšimla a i když věděla že holka mé tváře někde v mojí třídě je, neznala moje jméno a protože mi vždy před testem mamka vše vysvětlila, dostala jsem na test pokaždé v druhém pololetí jedničku. (na začátku mě automaticky přiřadila k těm horším, protože jsem dostala z testu čtyřku - z čehož jsem usoudila že se se mnou bude muset každý den před fyzikou mamka učit) Na konci školního roku pak říkala jaké nám dá asi známky. Říkala jména a známky, samozřejmě u asi nejlepšího žáka ve třídě se usmívala že měl z testů jen pár dvojek, a pak bylo moc zajímavý, když viděla napsanou nějakou Gabrielu, a co bylo ještě divnější, měla samé jedničky. Hledala mě očima po třídě, dokud jí mí spolužáci nenasměrovali. :D Až o přestávce mi došlo, že ani nevěděla kdo jsem. :D

Naštěstí tenhle školní rok si mě celkem oblíbila, protože jsem jí hodně pomáhala s přípravami na výročí školy a akademii, takže už ví která holka ve třídě je ta Gabriela. :D

38 Pinkie Pinkie | Web | 3. prosince 2013 v 20:24 | Reagovat

Ono jde o to, aby se u toho člověk bavil. Mě nešly "ocásky", tak jsem si k tomu psala vysvětlivky. To mě začalo hrozně bavit, byla jsem schopná si to psát celou hodinu. Teď to umím jako když bičem mrská.

39 DragonFlai DragonFlai | 26. února 2014 v 12:12 | Reagovat

Matematika je výzva, proto jí miluju :-D
Moc pěkný článek

40 Michael Jackson Michael Jackson | 7. června 2014 v 13:21 | Reagovat

Já matiku strašně nesnáším :-! Letos mi hrozí 3 ale chci 2. Vždycky u písemky zpanikařím a pokakám to :D Radši mám tělák přírodopis a hudebku :-D  :-D  :-D

41 Nira Nira | E-mail | 27. listopadu 2014 v 15:52 | Reagovat

Mám problém zrychlostí ..Vím jak to vypočítat ,ale nestíhám většinou nestihnu ani polovinu v prověrce ..Máte prosím nějaké rady??

42 Nessi Nessi | E-mail | 8. prosince 2014 v 10:47 | Reagovat

S matikou docela bojuju. Ne ,že bych měla blbé známky vychází mi za 2. Ale musím se hodně učit. Chci jít po 9 třídě na technickou průmyslovku obor informační technologie. :-D

43 jaja jaja | E-mail | 10. února 2015 v 16:44 | Reagovat

Tak z matematikou mam problém od té doby kdy jsme se začaly učit algebraické výrazy tak odté doby nosím samé kule taky to šlo znát na vysvěčení poprvý pětka z matematiky O_O  O_O  mě malém trefil šlak O_O  O_O ale dal jsem se rychle do kupy a řekl jsem se že to tak nejde tak jsem se začal matematiku učit každý den astom jedno cvičení tak doufam že dalším pololetí bude astom čtyřka :-D  :-D  :-D  :-D  :-D  :-D

44 ejKejEJ ejKejEJ | 27. května 2015 v 22:42 | Reagovat

Matematika mi většinou šla ,ale na gymnáziu má čtyřku s odřenýma ušima...

45 Mišo Mišo | E-mail | Web | 14. října 2016 v 9:19 | Reagovat

Konečne nejaký skutočne funkčný návod ako sa učiť matematiku, ďakujem :)

46 myfairfavourite myfairfavourite | E-mail | Web | 14. listopadu 2016 v 20:20 | Reagovat

Díky za návod, jak se učit matiku. :-D Nesnáším ji od třetí třídy, dostala jsem z ní dvojku na vízo (ano, taková jsem byla) a od té doby i proto, že z toho byl zmatek. :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
PROSÍM, do komentářů piště pouze to, co souvisí s daným článkem!
Odpovědi ke komentářím na vašem blogu pište na váš blog přímo k tomu komentáři nebo mi poštele email.
-
Neupozorňujte na sebe reklamami! Na blogy autorů smysluplných komentářů se vždy dívám.
Blogy nespřáteluji, do oblíbených dávám ty, které se mě něčím zaujaly, které se mi líbí a na které opravdu ráda chodím.
-
Budu ráda, když budete komentovat, jen tak se dozvím, co se vám líbí a co ne.
Klidně pište i ke starším článkům, já si to všechno ráda pročtu.©2011-2015