Proti pro ana blogům

2. ledna 2012 v 7:00 | hogreta |  Já, názory a úvahy
Milá Anno,
to máš radost, co? Konec Vánoc, první den novoročních předsevzení, cukroví, chlebíčky, alkohol. Chápu tě. Svůj Vánoční dárek jsi dostala. To máš každý rok takové žně? To se každý konec roku můžou lidé strhat, aby si byla jejich kamarádka?

Je to tady zase. Konec roku a s ním spojené předsevzetí o tom, kolik zhubneme. Už zase se vyrojilo spousty blogů, kde autorky zaznamenávají své hubnoucí "úspěchy". A v každém shozeném kilu se navzájem podporují. Dávají si cíle až někde za hranicí podvýživy a jejich blog hlásá "Nejsem pro ana blog, jen zdravě hubnu!". Vyvedu vás z omylu - pokud za den sníte půl krajíce chleba ke snídani, ke svačině nějaké ovoce a k obědu a večeři nic, pak jste anorektičky a váš blog je anorektický - a je úplně jedno, kolik právě vážíte. To, že je tělo třeba plné tuků ještě neznamená, že nemůže být zároveň podviživené.

Děsí mě to. Opravdu mě děsí tyhle blogy a tohle smýšlení lidí. Vlastně to nechápu. Proč chce někdo dobrovolně umřít hlady a zničit si tělo, i když je už tolikrát dokázané, že tento způsob hubnutí nevede k vysněné postavě, ale k anorexii a jojo efektu?

Jasně, dá se tak zhubnout. Samozřejmě - když člověk vůbec nic nejí, tak nemá z čeho nabírat. Takže jedno plus to má - kila jdou dolů rychle. Ale pokud se člověk rozhodne pro tento způsob hubnutí, musí si položit základní otázky:
  • Jsem připravena na to, že se takhle budu muset stravovat už celý život? Tělo, které hladoví, totiž všechno pak strašně rádo dožene. Proto, pokud se rozhodnu hubnout tímto způsobem, tak jestli nechci za pár let vážit čtyřikrát tolik, co teď, budu muset hladovku držet celý život.
  • Nevadí mi, že moje tělo bude naprosto povadlé, že nebudu mít žádné prsa ani zadek? Jak bych taky něco takového mít mohla? První se totiž zhubnou svaly a prsa. Ve výsledku se může stát, že ze mě bude třesoucí se puding. A je jedno, kolik budu cvičit. Protože každý pro to, aby byl funkční, potřebuje energii - a přeměnit tuky na energii je pro tělo značně energeticky náročné (začarovaný kruh - s energií přece musí šetřit), takže si raději vybere jakoukoli jinou možnost.
  • Jsem smířená s tím, že se sebou nikdy nebudu spokojená? Nikdy. Protože ať zhubnu kolik chci, tak budu vypadat nezdravě. Buď jako kostra nebo jako puding. Navíc k tomu mi zřídnou vlasy, zhorší se mi pleť. No jako - proč ne, že.
  • Nevadí mi zdravotní problémy? Vypadávání vlasů a třeba kazy v zubech jsou maličkosti, ale taková zničená játra, mdloby, zničené ledviny, slabé srdce... To je teprve paráda.
  • Nevadí mi, že mé tělo nastartuju na metabolismus pravěkého člověka, který čeká na to, až uloví mamuta? Co tím chci říct? Neovladatelná chuť na cokoli, co si (podle svých měřítek) nemůžu dovolit. A také to, že tělo tak rychle, jak hubnout začalo, hubnout taky přestane. Velmi brzo pochopí, že pravděpodobně nastala doba ledová a tak je důležité tuky šetřit, abychom nezmrzli.
  • A poslední věc - jsem připravená na to, že můžu umřít? Opravdu tak nenávidím život? Opravdu tady na tom světě chci nechat všechny lidi, kteří mě mají rádi a odejít někam, kde sice možná váha nic neznamená, ale také odtamtud není návratu? Můžete říkat, že to tak daleko dojít nenecháte - ale ono si to za chvíli vezme režii do vlastních rukou, pak už nebude možné to ovládat. Pak už nebude cesty zpět.
Nejvíce se pozastavuji nad výroky typu: "já to mám pod kontrolou". Pěkná hloupost. Pokud se člověk musí držet, aby si náhodou nedal kostku čokolády, nejí obědy a večeře, tak to pod kontrolou rozhodně nemá. Největší argument takto hubnoucích je ten, že narozdíl od ostatních opravdu zhubnou. Já vám klidně dokážu, že se normálním jídlem dá zhubnout stejně, ale zároveň mnohem lépe. Já totiž s naprostým klidem zhubnu tak, abych si nezrujnovala tělo. Dobře, budu potřebovat trošku víc času. Ale moje výhoda je ta, že mně už to potom zůstane.

Abyste neříkali, že mluvím jen tak do větru - taky jsem měla problémy s váhou, ale vyřešila jsem je zdravějším životním stylem - a především zdravějším rozumem. Zhubla jsem 8 kilo bez toho, aniž bych se nějak omezovala a aniž by mě honily nekontrolovatelné chutě. Jde to. Jen to musí být především v hlavě.

Jedno z předsevzetí, které jsem si letos dala, bylo žít zdravěji, zase trochu zhubnout a zformovat postavu. Takže dnes jsem se už podle toho řídila. Nyní vážím kolem 60-61 kilo. Chcete vidět můj jídelníček z 1.1.2012 a soupis pohybu?

Jídelníček
Snídaně: Dva velké kusy nějakého exotického ovoce (kaki se to myslím česky jmenuje?), půl litru zeleného čaje
Oběd: Dva menší řízky s brambory, rajčata
Svačina: Ovocná mísa (kiwi, banán, mandarinka), půl litru černého čaje, sklenička jahodového kefíru
Večeře: pět plátků veky s Eidamem 30% a libovou šunkou, půl litru heřmánkového čaje
Druhá večeře: tři kusy šunky, sýr, lučina, půl litru heřmánkového čaje, sklenička džusu
Pohyb
Nic, protože jsem nachlazená a nehodlám se zničit. Rozhodně nejdu přes mrtvoly. A už vůbec ne přes svoji mrtvolu.

Nuda, co? Vypadá tak nějak normálně, nikde žádné volné místo, jako jste na "pro ana blozích" zvyklí. A víte co? Nehoní mě mlsná, nemám na nic chuť. Můj bratr vedle mě dnes jedl brambůrky a já ho s klidem Angličana pozorovala bez toho, aniž bych na ty brambůrky měla chuť. Cítím se najezená. Vsaďte se o co chcete, že takhle zhubnu mnohem lépe, než vy. A klidně vás u toho budu pozorovat s kusem čokolády v ruce. I tak to půjde lépe. Ale nebojte se, nehodlám vás každý den zahrnovat články s mými jídelníčky a s fotkami hubených holek. Takovéhle články stejně zajímají jen ty, kteří mají komplex s vlastní váhou. Napíšu, až bude celkový výsledek. Dřív, jak za měsíc to nebude, možná za dva, ale aspoň mám tu jistotu, že na slečnu Annu budu moct klidně dál vyplazovat jazyk a smát se její hlouposti.

Ale víte co je na vašich pro ana blozích nejhorší? Zcela veřejně ničíte životy. Svůj si zničte, když to tak chcete. Ale nechte ostatní žít. A teď to myslím opravdu doslova. Slabý člověk v první fázi anorexie je ovlivnitelný, ale dá se ještě zachránit, nemusí do toho spadnout. Díky vašemu blogu třeba spadne. Jaké to asi je mít na tričku několik mladých životů? Několik lidských osudů? Jaké to asi je, říct si někdy "když jsem byla mladá, tak díky mé stránce umřely tři jiné mladé dívky"? Musí to být opravdu úžasný pocit. Pokud se s tímhle dokážete tak snadno vypořádat, tak to jste opravdu bestie.

 

6 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 Bea Morgenová Bea Morgenová | Web | 2. ledna 2012 v 11:59 | Reagovat

Na tyto blogy jsem také dřív narážela a to docela často no a teď(jak sama píšeš) po Novém roce se snimi zase roztrhl pytel. Ty dívky opravdu nechápu!

2 Marybelle Marybelle | Web | 2. ledna 2012 v 12:09 | Reagovat

Když kdykoliv narazím na nějaký takovýhle blog, je mi z toho šoufl. Nechápu, jak někdo může takhle sám sebe ponižovat. Za chvilku se přenesou z anorektiček na bulimičky a budou tam psát, kolikrát už dneska zvracely? To je nechutné.
Já sama mám BMI (když jsme ho počítali naposledy ve škole, což je tak půl roku) mírně zvednuté než je normální hladina, ale na svých 170cm a 65kg jsem docela hrdá. Vím, že nejsem nijak hubená a pár kil dolů nikdy neškodí, ale čtyřikrát týdně se hodinu a půl potím na tréninku, a jím docela stabilně, takže nezáleží jen na tuku, ale taky svalech a kostích. Ty máme každý stejný, ale taková anorektička, i když posiluje, kolik asi bude mít svalů, když vůbec nic nesní?
Připadá mi to nechutné, prostě sebepožkozování a ještě to takhle zveřejňovat.. jedním slovem: děs. :-!

3 lonely-forever lonely-forever | E-mail | Web | 2. ledna 2012 v 12:59 | Reagovat

Na ty blogy chodím

4 Nausy Nausy | E-mail | 2. ledna 2012 v 13:05 | Reagovat

Já ty holky taky upřímně nechápu. Ano, sama mám váhu na pokraji podvýživy, ale na rozdíl od nich se snažím přibrat. Bohužel mám až příliš rychlý metabolismus a k tomu nízký tlak po rodičích, takže byť se snažím stravovat tak, aby přibrala, stále mám stejnou váhu :) co bych dala za to, abych mohla být oplácaná...

5 Fée Fée | Web | 2. ledna 2012 v 14:22 | Reagovat

Já teda nevím, ale vždycky jsem razila heslo "radši nějaké to kilo navíc než se omezovat s jídlem". Navíc, ty holky ani nemohou být šťastné. Radši spořádám na posezení balíček gumových medvídků a budu mít dobrou náladu.

Samozřejmě přeháním, o kilech navíc mluvit nemůžu... Ale stejně. Radši si upravit životní styl zdravě než přestat žrát úplně!

6 T. T. | Web | 2. ledna 2012 v 17:32 | Reagovat

[4]: Jsem na tom stejně, taky se snažím přibrat, zatím nijak zvlášť úspěšně.

Tyhle blogy nesnáším! Poznala jsem několik anorektiček a jsou to holky posedlé jen svým tělem a počtem kalorií. Ze života nic nemají. Ale není důvod jim nadávat. Ano, spadli do toho často vlastní blbostí, ale anorexie je v podstatě duševní porucha, je to nemoc mozku, která se projevuje na těle. Podporovat ale mladé holky v takovém šílenství je skoro až trestné a takové blogy by měly zakázat.

7 Lučii Lučii | Web | 2. ledna 2012 v 19:35 | Reagovat

Mě hlavně úplně dostávají ty holky, co se trápí a nic nejedí, ale celý den sedí doma u telky. To radši budu jíst normálně a trošku si zasportuji (klidně stačí si párkrát vyběhnout schody nahoru a dolů), než být posedlá kaloriemi a trápit se hladověním.

Já jsem se sebou celkem spokojená, i když vím, že na něčem by se ještě zapracovat dalo. Ale každý máme nějaký cíle, ne? :)

Hezký článek. : - )

8 Berry Berry | Web | 2. ledna 2012 v 21:57 | Reagovat

Naprosto souhlasím. Osobně musím jíst ze zdravotních důvodů často po menších dávkách a žít zdravým životním stylem - ani mi to nedělá problém, jím hodně ovoce, zeleniny, přijímám hodně tekutin a snažím se i hýbat. Nejím těsně před spaním, na snídani si potrpím a myslím, že přestože mám pár kilo navíc a jsem oplácaná, cítím se dobře. Což je hlavní ;-). Ke sportu a pohybu mám kladný vztah, což je moje největší výhra ;-).

9 Anonymka (12) Anonymka (12) | 3. ledna 2012 v 18:38 | Reagovat

Dobrý den,
píši ze zoufalosti, je mi 12 let, měřím cca 160 cm a vážím cca 76 kg :-(
Vím, je to strašné ale nedaří se mi to shodit :-( Máme to i v rodině...:-( Hogreto, poradíš mi prosím, jak bych mohla zhubnout?? :-|

PS: Ano, souhlasím s článkem..! Tvé články čtu moc ráda ;-)

10 Luna Luna | 3. ledna 2012 v 18:58 | Reagovat

Ta tvoje dieta vypadá slibně, u nutritientů, ale tipuju, že jsou zastoupeny rovnoměrně.  Obsah energie bude taky dobrý, takže držím palce a věřím, že holkám ukážeš, že takhle se má k hubnutí přistupovat :)
Jen s čajem bych to tolik nepřeháněla.

11 hogreta hogreta | E-mail | Web | 3. ledna 2012 v 19:10 | Reagovat

[9]: zkus zabrousit na stránku www.stob.cz, pro děti mají přímo stránku www.hravezijzdrave.cz. Najdeš tam spoustu užitečných informací a taky se tam můžeš zapsat zadarmo do online kurzu, kde, když si budeš zapisovat jídelníček a pohyb, ti to bude ukazovat, čeho by si měla ubrat a co by si naopak do jídelníčku měla zařadit. Právě na stránkách www.hravezijzdrave.cz máš i různé soutěže se zdravým životním stylem. V registraci vyplníš svou váhu, výšku i věk, takže když pak budeš zadávat své jídelníčky, tak ti to vyhodnotí přímo tobě na tělo. Ten program taky sám pozná, zda potřebuješ zhubnout a sám podle toho nastaví množství kalorií, kolik by si měla za den přijmout. Ale nemusíš to brát potom nějak závazně - nemusíš to vyplňovat každý den, je to prostě jen od toho, aby ses sama naučila a zjistila, které potraviny a v jakém množství jíst. A celkově jsou na těch stránkách různé soutěže jak pro jednotlivce, tak třeba pro třídy - a všechno se to týká zdravého životního stylu:). Tak se tam jukni:).

Mně to třeba pomohlo - dřív, když jsem ztloustla, jsem ubrala v jídelníčku tuky i sladkosti, ale pořád mi váha neklesala. Pomocí tohohle programu jsem zjistila, že to bylo tím, že mám příjem tuku naopak hodně nízký a všechnu energii získávám ze sacharidů (především z pečiva, brambor, knedlíků,...). Omezila jsem pečivo, začala jíst více zdravých tuků a váha šla domů sama:).

Budu držet palečky:). Hlavně se ale příliš netrap. Důležité je, aby ses cítila dobře, protože člověku, který je spokojený a cítí se fajn, se hubne a žije zdravě mnohem snadněji:). Někdy je lepší mít nějaké to kilo navíc, než být podvyživený:).

12 Judz Judz | Web | 4. ledna 2012 v 12:01 | Reagovat

Za vše může dnešní ideál krásy, neznám barbienku ani disney princeznu co by měla boky, zadek a prsa.
Abych řekla pravdu, nemůžu si pomost, mě se líbí vychrtlé postavy -- teď nemluvím o anorektičkách, ale o (pořád zdravě) tenkých nohou, plochém břichu a podobně.
Myslím, že tímhle způsobem vznikly jak anorektičky, tak plastické operace a photoshop.
Podle mě je hubnutí v pohodě, když to člověk dělá zdravě. Taky chci teď zhubnout -- ve čtrnácti na to už tak nějak mám věk, ale nechápu slečny, kterým je jedenáct, ani nejsou tlusté a hubly by, i když na to mají čas (teď nemluvím o těch, co jsou doopravdy obézní).
ozhodně se ale nevyplatí jíst jeden list od salátu denně, nakonec stejně budou ty holky vypadat ještě hůř...

13 Anonymka (12) Anonymka (12) | 4. ledna 2012 v 17:11 | Reagovat

[11]: Děkuji moc. Vezmu si Tvé rady k srdci...Snažím se tím moc netrápit a radši něco dělat..:) Ještě jednou moc děkuji... ;-)

14 Bella Bella | Web | 4. ledna 2012 v 20:42 | Reagovat

Souhlasím s tebou. Úplně mě mrazí, když narazím na takový blog. Je smutné, co s normálníma holkama dokáže udělat anorexie:-(. Já osobně nejsem úplně štíhlá nebo vysportovaná. Mám 60 kg a měřím 165 cm. Ještě nedávno jsem z toho měla pěkné depky, ale pomalu se učím mít se ráda. Postava není všechno a raději se pořádně najím a budu taková jaká jsem, než vyhublá a věčně hladová holka s mindráky. Jinak, máš moc pěkný blog!

15 Katka Katka | 7. ledna 2012 v 11:40 | Reagovat

Naprosto s tebou souhlasím. Našla jsem jednen blog, kde píše, jak je bezva být anorektičkou http://fleshless.blog.cz/1201/preco-byt-anorektickou  a pak, se divím, že ty holky mají tak zblblou hlavu ...

16 Brunette Brunette | Web | 7. ledna 2012 v 23:27 | Reagovat

Za tým všetkým podľa mňa stoja všetky tie fashion magazíny, ktoré si dievčatá kupujú. Sú v nich krásne a štíhle modelky, ktoré sú však upravené vo Photoshope. Kedy to už tie dievčatá pochopia, že ani modelky v skutočnosti nie sú dokonalé? Mne osobne sa prehnane štíhle dievčatá vôbec nepáčia, mám rada takú normálnu postavu - aby sa dalo rozlíšiť, kde má slečna boky, kde jej začínajú nohy a kde končia ruky.. Ale dnes je veľa dievčat, ktoré vyzerajú od hlavy až po päty ako jedná palička. :-D

17 Liv Liv | 19. ledna 2012 v 0:31 | Reagovat

Článek jsem sice nedočetla celý, ale podělím se o zkušenost. Sama jsem byla kdysi štíhlá a neviděla jsem to, jedla jsem sladké a tak, ale stejn jsem to přeháněla. víc, než půlku rohlíku nebo jabka jsem na svačinu nesnědla, pila jsem jenom vodu, každý den jsem cvičila a furt jsem zatahovala břicho. Ve svých 18ti jsem měla 48kilo. No a pak jsem začala hodně jíst a 10kilo za rok bylo nahoře.. a teď chci 5 dát dolů, ale neumím se zvdát jídla, ráda jím, kdy is zamanu a tak se chci spíš více hýbat, jenže jsem líná a když dělám dvanáctky, tak se o volnu obsolutně nic nechce:( a navíc jsem neustále unavená a mám teď problém se spánkem, takže jsem spíš taková "sovinka".. a jej, jsem se rozepsala..

18 Zmražená Opice Zmražená Opice | Web | 28. ledna 2012 v 22:18 | Reagovat

Souhlasím s tebou!
Přijde mi hrozné, jak se v dnešní době všichni snaží hubnout, i když nejsou tlustí. A když to pak zveřejňují na blozích, to je hrozné. Kdysi jsem někde narazila na blog, kde byly raady pro anorektičky, ta dívka tam dávala i své fotky, byla úplně vychrtlá, ale pořád psala, že je tlustá a musí hubnout a varujících komentářů si nevšímala...
Já jsem ráda za svoje tělo, denně spořádám ohromné množství potravin, ale nepřibírám, pořád vypadám, jako by mě doma nekrmili :D Ale pořád si říkám, že budu jíst zdravěji, víc ovoce a zeleniny. Jen nevím, jestli je zdravé povečeřet kilo pomerančů najednou :D

19 hogreta hogreta | E-mail | Web | 28. ledna 2012 v 22:22 | Reagovat

[18]: Aby si z těch pomerančů nedostala kopřivku :-D tolik kyseliny v jednom těle jen tak někdo nepřežije :-D

20 Verloren Verloren | Web | 11. února 2012 v 21:37 | Reagovat

Pro ana blogy nesnáším. Anorexie jako taková je nemoc, a když jí nějaká holka trpí, tak nejspíš potřebuje pomoc, ne odsuzování. Jenže autorky pro ana blogů by nejdřív potřebovaly, aby je někdo vzal za ramena a pořádně s nimi zatřásl. Třeba by jim pak něco došlo.

A pokud jde o hubnutí - vždycky uvádím jako příklad svou mámu: rozhodla se, že potřebuje zhubnout. Jíst vůbec nepřestala, ale každý den si po dobu dvou měsíců chodila zaběhat. Zhubla deset kilo, měla mnohem lepší kondici a přitom nedržela žádnou dietu. Takže ono to JDE.

21 Verka Verka | 3. května 2012 v 12:06 | Reagovat

Prosím, neodsudzuj baby, čo sú pro ana. Keď si konečne uvedomia, v čom to lietajú, častokrát je neskoro a nemôžu už inak. Je to nebezpečné, je to hra s ohňom. Ale áno, kontrolovať sa to dá. Aj keď málokto to dokáže. A nad anou sa nikdy nedá celkom vyhrať, môžeš bojovať, ale ona v tebe ostane už navždy. Ak si to nezažila, nemôžeš to pochopiť úplne. Nikdy.

22 hogreta hogreta | E-mail | Web | 3. května 2012 v 13:14 | Reagovat

[21]: Pozor, já neodsuzuju lidi, co propadli anorexii nebo bulimii. To jsou těžké nemoci, boj s nimi je dlouhý a těžký, bohužel se stává, že ani není úspěšný. Naopak, já obdivuju lidi, kteří mají sílu s těmito nemocemi bojovat. Ale naprosto odsuzuju lidi, kteří k tomu nabádají jiné, zdravé dívky. Je to stejné, jakoby někdo někoho nabádal k sebevraždě. A to by mělo být trestné...

23 Bublinka Bublinka | Web | 8. května 2012 v 18:00 | Reagovat

Jsem jednou o tomhle napsala článek a hned jsem se dozvěděla, že jsem tlustá a závidím:D... hlavně, že jsem tam fotku ještě žádnou neměla, ale nevadí...:D

Je to celý svinstvo... By si jako svoje thinspiration mohly dát rovnou kostru z kabinetu biologie vyšlo by to nastejno...

24 zdivek zdivek | 30. října 2014 v 15:55 | Reagovat

Krásný článek :)
Jsi jedna z mála, používáš racionální argumenty.

25 vanilla-rain vanilla-rain | 11. listopadu 2014 v 17:23 | Reagovat

Super! Konečne mám trochu čas si poprechádzať tvoj blog a úplne sa mi páči ako píšeš a ako nad vecami premýšľaš :) len tak ďalej :)

26 Eliz Eliz | Web | 7. března 2015 v 11:51 | Reagovat

Budu upřímná, jo? Geniální článek! Geniální a zatraceně pravdivý :)

27 Pro Ana Kate Pro Ana Kate | 4. ledna 2016 v 22:47 | Reagovat

Proč to píšete? Proč?! Proč se PROBOHA zajímáte o něco, co se vás netýká, a navíc se vám to ani NELÍBÍ?! Vaší logiku nechápu. Vy NEVÍTE, NEVÍTE, o čem píšete. Ti lidè, kteří se k tomu dostali, a ani, patří k ním, jsou většinou ti ŠIKANOVANÍ, a přecijen se snaží přizpůsobit dnešní společnosti. My se snažíme, my opravdu chceme, ale NE, ona se VŽDY najde nějaká skulinka, do které znova přilít olej. A vy víte co? Nám, pro ana komunitě, klukům, i holkám, je to všechno úplně jedno. MY jsme ti silní, MY jsme ti, kteří si jdou za svým cílem, kteří si cestu probojovávají vlastním tělem. Vy si snad naivně myslíte že vaše nějakè trapné články pomohou komu? Pomohou čemu? A pak ty trapné poznámky o smrti... Lidí, to uż nemáte jiné, rozumnější argumenty? Protože osobně pro mě, opravdu nemá smysl žít, pokud nedosáhnu svých vlastních cílů. Let's join The thin parade...

28 i-just-want-to-live i-just-want-to-live | Web | 22. července 2016 v 17:27 | Reagovat

Ahoj, rozhodla jsem se bojovat s anorexií. Nevím jak. Ale musím. Chci. Obětuji veškerou energii, která mi zbyla. Trápím se. Chci žít. Bez anny. Pro ana blogy jsou mi inspirací. Jak už dále pokračovat nechci.Ráda spřátelím s těmi, kteří mají případně stejný problém, a taky bojují. Napište mi odkazy na vaše blogy. Hledám inspiraci kde jen to jde. http://i-just-want-to-live.blog.cz/

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
PROSÍM, do komentářů piště pouze to, co souvisí s daným článkem!
Odpovědi ke komentářím na vašem blogu pište na váš blog přímo k tomu komentáři nebo mi poštele email.
-
Neupozorňujte na sebe reklamami! Na blogy autorů smysluplných komentářů se vždy dívám.
Blogy nespřáteluji, do oblíbených dávám ty, které se mě něčím zaujaly, které se mi líbí a na které opravdu ráda chodím.
-
Budu ráda, když budete komentovat, jen tak se dozvím, co se vám líbí a co ne.
Klidně pište i ke starším článkům, já si to všechno ráda pročtu.©2011-2015