Minibezlelektřinový jednodeníček

8. října 2011 v 13:30 | hogreta |  A ten zbytek...
Dlouho jsem přemýšlela, o čem tentokrát napíšu. Život bez elektříiny je téma, které každý druhý zpracuje stejně. Mohla bych psát o tom, že jsem jezdila na tábor, kde jsem tři týdny vydržela nejen bez elektřiny, ale i bez kanalizace - ale to by všechny pravděpodobně znudilo. Spíš mě zajímá, jestli by bylo možné žít bez elektřiny i nyní, aniž bychom omezili svoji obvyklou činnost. Tak jsem se rozhodla, že si dám jeden bezelektřinový den - a to v pátek 7.10.2011. Vše jsem si pečlivě zapisovala na papír a nyní opisuji. Zjistila jsem, jak obtížné je bez elektřiny normáně fungovat.Pátek 7.10.2011
7:08 - Vstávám. Sebrala jsem rodičům nějaký starodávný natahovací budík, je docela fajn, že se za noc opozdil o pouhých 8 minut. Ale nebojte, nespoléhala jsem se pouze na něj - včera večer jsem pověřila svého desetiletého bratra, že jestli do 7:15 nevylezu z postele, má mě jít vzbudit. Nemám dnes školu, tak jsem s otčímem domluvená, že se pojedeme podívat na rozestavěný baráček. Jdu na záchod, rozsvěcuju - a pak zase zhasínám, protože si uvědomím, že světlo na záchodě mi dnes není dovoleno. Čůrám potmě.

7:15 - Přicházím do kuchyně nalít si už připravený čaj. Zarážím se s tím, že ho mamka připravila v rychlovarné konvici, tedy bych ho neměla používat. Zaženu tedy myšlenky na čaj a slibuji si, že si ho uvařím, až příjdu z baráku domů. Sporák máme naštěstí ještě pořád plynový.

7:28 - Čistím si zuby. Přichází bratr a kouká na mě jako na blázna, prý "proč si jako nerožnu". Nemám náladu na vysvětlování, tak ho odbývám s tím, že na vyčištění zubů světlo nepotřebuju. Jeho výraz se ale nemění, v jeho očích jsem pořád blázen.

7:32 - Vycházím. Sbíhám po schodech sedm pater a před panelákem mě čeká otčím a diví se, proč tak divně dýchám. Ach jo. Člověk už musí vysvětlovat i to, že dýchá. Paráda

7:55 - Přijíždím k rezestavěnému baráčku a paradoxně se stolařem řeším, kde mi má vyřezat v nábytku otvory na kabely a na přívod elektřiny. Chacha.

8:45 - Přicházím domů, zadýchaná. Právě jsem vyšla sedm pater, jen tak, dobrovolně. Doufám, že mě nesledoval nějaký soused. Začínám uklízet, na to elektřinu nepotřebuji - a teplou vodu pořád mám.

11:00 - Mám hlad, čas oběda. Přemýšlím, co bych si mohla uvařit bez použití elektřiny. Nechci použít nic mraženého - kdyby nebyla elektřina, tak bych pravděpodobně tohle nejedla. S mým štěstím máme dnes všechno maso zamražené. Nacházím brambory. Na oběd mám takové tradiční, staročeské jídlo. Brambory s máslem, solí a mlékem. Aspoň jsem k tomu našla nějakou zeleninu a usmažila si cibulku. Děkuji bohu za ten plynový sporák.

11:40 - Zase uklízím. Pak přemýšlím. Pak si čtu. Pak se učím vietnamská slovíčka. A pak se nevýslovně nudím. Ve tři hodiny mám hodinu houslí, takže si vytahuju housle s tím, že aspoň potrénuju.

14:30 - Valím do houslí. Tramvaj nepřichází v úvahu, jedu autobusem.

16:15 - Jedu domů.

16:30 - Doma si balím věci za zumbu, beru do ruky rohlík s ramou a vybíhám, protože vím, že mě čeká sedm pater běhu.

16:35 - Vybíhám na zumbu, opět volím autobus, který, pitomec, jel o pět minut dřív. Takže si představuju, jaké by to bylo nejen bez elektřiny, ale také bez ropy - a jdu pěšky. Vlastně běžím.

16:59 - Dobíhám do sportovního centra, na recepci na ni vybafnu rezervaci, beru klíček, běžm do šatny. Nikdo tam není, takže se s čistým svědomím mohu převlékat potmě.

17:02 - Začíná hodina zumby a já musím konstatovat, že poprvé za den porušuju pravidla - a tančím za hudby a za světla. Spolutančícím by se asi nelíbilo, kdybych jim vyhodila pojistky. Ale uznávám, že mě to napadlo. Jen mi taky došlo, že by se hodina jaksik rozpustila (ono tancovat bez hudby je vážně pitomost), takže by to znamenalo, že jsem těch dvacet pět minut běžela naprosto zbytečně.

18:30 - Přícházím domů. Večeřím nějaké pečivo, za světla svíček se osprchuju a jdu si lehnout. Chvíli si čtu a kolem osmi hodin raději usínám. Déle bych se nudit asi nedokázala. A asi bych umřela hlady.

Článek je přiřazen k tématu týdne "Život bez elektřiny".
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Secret Secret | Web | 8. října 2011 v 13:41 | Reagovat

Parádne :-)

2 sugarkiteenworld sugarkiteenworld | 8. října 2011 v 14:26 | Reagovat

Opravdu skvělý nápad :)

3 Vixen Vixen | Web | 8. října 2011 v 20:42 | Reagovat

úžasné skvělé.. vinikající.. fascinující.. nenacházím sov.. copak se nekdo dokáže obětoat kvůli tématu týdne.. ach ty jsi prostě úžasná!

4 Ansa_CeCe Ansa_CeCe | Web | 9. října 2011 v 11:55 | Reagovat

Takové nápady na TT hogret... Já asi na nic podobného asi nikdy nepřijdu,ale blog potřebuje tak úžasnou blogařku jako jsi ty :).
Zajímavý nápad a pokus,možná to taky někdy zkusím (pokud by ti to samořejmně nevadilo),nikoli,abych ti ukradla nápad,ale proto,abych si to zkusila prožít na vlastní kůži... Myslím že to budeš složité,nezapnout žadný elektrický spotřebič,ale za pokus nic nedám :). Díky za další návod (který jsi mi udělala nevědomě :D),díky kterému znova prožiju den "neobvykle".

5 Wraithik Wraithik | 10. října 2011 v 16:14 | Reagovat

Ahoj docela zajimavy napad. Jen bych chtel podotknout, ze v dnesni dobe jezdi i auta diky elektriny (svicky, ridici elektronika a dalsi a dalsi)...takze jsi to porusila driv, nez sis myslela :-P

Jinak k tomuto tematu, pokud to nekoho zaujalo doporucuji knihu TMA od Ondřeje Neffa... podle me velice realisticky popisuje, jak by takovy dnesni svet mohl bez elektriny vypadat(dopadnout).

PS: pardon za spatny cestin (dokonce bez hacku a carek), ale proste tento jazyk mi je zahadou a asi se ho nikdy nenaucim :-P

6 hogreta hogreta | E-mail | Web | 10. října 2011 v 22:05 | Reagovat

[5]: tak jasně že vím, že je na rozjetí auta nutná elektřina, ale kdybych šla až takhle do důsledků, tak bych ráno ani nevstala z postele:-D. Nedala bych si nic k jídlu ani k pití, protože k jejich přípravě a nebo výrobě toho, co to připravovalo, byla použita elektřina. Stejně tak byla použita na výrobu moji postele:-D. Takže nejen, že bych nevylezla z postele, ale vlastně bych do ni správně neměla ani vlézt. Musela jsem to vzít s trochou nadhledu:)

7 Piyo <3 ♥ Piyo <3 ♥ | Web | 16. října 2011 v 21:13 | Reagovat

Á ! Brambrory s máslem a se solí a s mlékem ^^ Děláš mi chutě ..

8 Miou Miou | Web | 23. října 2011 v 11:31 | Reagovat

Haha

9 solo-a-me solo-a-me | Web | 25. října 2011 v 17:50 | Reagovat

:D pěkný! :D já si život bez elektřiny nedovedu představit ... někdo to bere doslova a dobrovolně třeba jezdí na prázndiny pod stan - jen se svíčkama, sirkama, hrncema a nějakým tím "přírodním" jídlem, jako je ovoce, zelenina apod. Nepoužívají mobily, snad jen foták pro památky, ale většinou zůstává taky doma :) já bych si život bez ní nemohla pědstavit... už jen kvůli různým hledáním na internetu, co se referátu týče, apod ;)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
PROSÍM, do komentářů piště pouze to, co souvisí s daným článkem!
Odpovědi ke komentářím na vašem blogu pište na váš blog přímo k tomu komentáři nebo mi poštele email.
-
Neupozorňujte na sebe reklamami! Na blogy autorů smysluplných komentářů se vždy dívám.
Blogy nespřáteluji, do oblíbených dávám ty, které se mě něčím zaujaly, které se mi líbí a na které opravdu ráda chodím.
-
Budu ráda, když budete komentovat, jen tak se dozvím, co se vám líbí a co ne.
Klidně pište i ke starším článkům, já si to všechno ráda pročtu.©2011-2015